Gril: který je ten pravý?
Zahradní posezení s přáteli patří mezi oblíbené letní radovánky. Ve spojení s dobrým jídlem pak k dokonalé idyle už nic nechybí!
Úvahy o koupi nového grilu by se měly ubírat podobným směrem jako u výběru kteréhokoliv domácího spotřebiče: Jak často a kde ho budete používat, pro kolik osob bude sloužit a jakou částku do něho chcete investovat. Z toho pak snáze poznáte, zda vybrat plynový, elektrický nebo na dřevěné uhlí…
Plynové grily: spolehlivý luxus
Na kvalitním plynovém grilu připravíte svoje oblíbené steaky a další pochoutky nejsnáze. Hřeje okamžitě bez dlouhého roztápění a nehrozí, že na něm maso vysušíte, protože si na něm můžete požadovanou teplotu snadno nastavit. Má velkou grilovací plochu, většina typů také disponuje několika hořáky. K nevýhodám těch nejluxusnějších patří větší váha i velikost a také to, že k jejich provozu potřebujete plynovou bombu. I s ohledem na vyšší pořizovací cenu se vyplatí mít je raději „pod zámkem“. Kompromis představují menší typy, u nichž se používá lehká plynová kartuše jako u kempingového vařiče.
Elektrické grily
Tyto modely mají výhodu, že nekouří a fungují také ihned po zapnutí, k jejich zapojení je ale zapotřebí elektrická zásuvka, proto se hodí spíše na balkon, lodžii nebo krytou terasu.
Grily na dřevěné uhlí
Ti, kdo milují přípravu jídla na ohni, nejspíš sáhnou po nejrozšířenějším druhu grilů – grilu na dřevěné uhlí. Bývá levnější, lehčí a přenosné typy můžete používat i na zahradě nebo během pikniku v přírodě. Velkou výhodou jídla připraveného na dřevěném uhlí je jeho nezaměnitelná chuť a vůně.
Příslušenství, údržba a čištění
Důležitou součást výbavy tvoří poklop, který je pro správnou přípravu masa nezbytný. Zamezuje přístupu kyslíku a tím i vzniku plamenů. Pokrm se griluje seshora i zespoda podobně jako v horkovzdušné troubě, a nedochází tak k jeho vysušování. Už při výběru grilu si všímejte, jakým způsobem se udržuje. To pak totiž výrazně ovlivní, jak často ho skutečně budete používat. U typu na dřevěné uhlí by měl popel padat do vyjímatelné záchytné nádoby. Plynové a elektrické grily by měly mít i snadno přístupnou misku na kapající omastek. Prázdný rošt se čistí zahřátím grilu na maximální provozní teplotu a následně se důkladně okartáčuje.
Zásady správného grilování
- Vždy používejte čerstvé libové maso zbavené kůže, zbytečně ho nemyjte, ale pouze otřete čistou vlhkou utěrkou.
- Maso, ryby i zeleninu dopředu naložte do marinády.
- Nejprve rozehřejte gril na vhodnou teplotu podle vybraného pokrmu. Grilovací jehlu potřete olejem či špekem.
- Maso obracejte kleštěmi a nepíchejte do něho, abyste ho nezbavili šťávy. Ryby grilujte na speciálním roštu a v celku, aby se nerozpadly.
- Tvrdší druhy zeleniny předem namočte alespoň na čtvrt hodiny do vody, aby zůstaly křehké
Praktický povrch terasy je základ
Terasy jsou místem s vysokými nároky na estetiku i odolnost. Vybírejte jejich odolné a snadno udržovatelné povrchy, což přijde vhod obzvlášť v grilovací sezóně.
Ideální volbou je například kamenný koberec TopStone, který bez problémů odolá mastnotě z grilování i rozlitým nápojům. Přírodní vzhled říčních kamínků či drceného italského mramoru navíc sluší každé zahradě.
Text: Dita Fingerlandová, foto se souhlasem firem Mountfield, Tchibo, Traeger, Datart, Outdoorchef, Butlers, LEDzahrada, TopStone
Datum vydání: 25. 6. 2021