Flexibilní místo k odpočinku
Nábytek do obývacího pokoje si člověk kupuje jednou za čas, a proto by měl být co nejvíce „na míru“. Není nutné se řídit módními výstřelky. Splňte si raději svá skutečná přání a potřeby, abyste se tu cítili dobře.
Obývací pokoje dnes rozhodně nejsou strnule působícími salony s nepraktickým zařízením, v nichž se člověk bojí sednout si do křesla nebo odložit něco na stůl. Naopak, jde o dynamický a proměnlivý prostor, který by měl být věrným odrazem zájmů a potřeb jeho uživatelů. Přece tu však lze najít některé společné rysy, protože většina lidí v něm relaxuje a setkává se s ostatními členy rodiny. Proto tady obvykle nechybí pohodlná pohovka, kterou v menších místnostech mohou nahradit lehká křesílka nebo čalouněné židle. Ve většině domácností také najdete konferenční i televizní stolek a také sestavu skříněk, které se už povedlo vytěsnit „obývací stěnu“ – někdejší chloubu řady domácností.
VARIABILNÍ SESTAVY
Výhodou jednotlivých skříněk samostatně stojících nebo zavěšených na stěnu je větší flexibilita a schopnost přizpůsobit se co nejlépe danému prostoru. Pokud ovšem disponujete velkou obytnou místností, můžete vybírat ze široké škály nábytkových programů od tuzemských i zahraničních výrobců. Součástí těchto programů bývá i série nábytku do jídelny. Jejich hlavní výhodou je, že jednoduše sladíte relaxační a jídelní část. Zařízení obývacích pokojů často doplňují různé vitríny a prosklené komody nebo vyšší skříně. V moderních domácnostech mají většinou jednoduchý minimalistický design a mohou být vybaveny také integrovaným osvětlením. Jídelní kout stylové domácnosti osobitě doplní klasická kredenc s prosklenými dvířky za nimiž lze vystavit jídelní servis, broušené skleničky nebo vzácnou čajovou soupravu. Ani v soudobě zařízené domácnosti neuděláte chybu, pokud do ní citlivě zakomponujete například starožitnou vitrínu po předcích, nazývanou skleník.
- Nábytek z masivního světlého dřeva nebo z dřevotřísky v dekoru podobného odstínu působí příjemně, je nadčasový a hodí se i do místností s menším dopadem denního světla.
- Při zařizování zachovejte zvolený styl – například ke skandinávskému vybírejte jednoduchý nábytek z masivu nebo s dřevěnou dýhou a jednobarevné čalounění sedacího nábytku.
OBÝVÁK „NA MÍRU“
Abyste si doma opravdu odpočinuli a nabrali dostatek sil, zařiďte si obývací pokoj tak, aby co nejlépe vyhovoval vašim požadavkům. Nedělejte z něj pouhou výstavní expozici nebo místo pro občasné návštěvy. Vy a vaše rodina ho budete využívat denně, zatímco hosté pouze jednou za čas. Zkuste si stanovit, do jaké míry má plnit reprezentativní funkci a kolik zde potřebujete úložných prostor, které jinde v bytě chybí nebo je jich nedostatek. Nepřeplňujte ho nábytkem, aby působil vzdušně a mohli jste si zde třeba příležitostně zacvičit. Styl zařízení by měl korespondovat s celkovým pojetím vašeho domova a jednotlivé kusy nábytku by spolu měly ladit i v případě, že nepatří do stejné řady a byly kupovány postupně.
KVALITNÍ MATERIÁLY
Při pořizování nového nábytku zvolte ideálně přírodní materiál, nejlépe masivní dřevo nebo solidní dýhované povrchy. Pokud vás odrazuje vysoká cena, jde o vaše přechodné bydlení nebo jste se finančně vyčerpali během náročné rekonstrukce, přesto se snažte vždy vsadit na kvalitu. Heslo „Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci“ v tomto případě platí dvojnásob. Kvalitní nábytek totiž nejen dlouho a bezchybně slouží, ale když se jím obklopíte, budete se doma cítit dobře, uvolněně a mnohem lépe si odpočinete.
Datum vydání: 30. 11. 2020