Finská sauna a její blahodárné účinky na tělo
Finská sauna představuje tisíce let prověřenou klasiku s příznivými vlivy na lidské tělo. Kladné účinky má ale též bio a infrasauna.
Podstata finské sauny a infrasauny
Podstata finské sauny spočívá v tom, že se výkon topidla dimenzuje vůči velikosti prostoru a také vzhledem k dané izolaci stěn a stropu. Vytápěná může být jak elektricky, tak tuhými palivy – nejčastěji dřevem. Podstata infrasauny spočívá v tom, že zdrojem tepla jsou infrazářiče. Zatímco u finské sauny ohříváte vzduch, v infrasauně proniká infračervené záření přímo do vašich tkání a svalů. Zde se teplota vzduchu pohybuje mezi 30 až 60 °C, což je podstatně méně než u finské sauny (85 až 95 °C). Infrasauna se rychle nahřeje a má menší spotřebu elektřiny.
Výhody biosauny
Mírnější alternativou finské sauny je biosauna. Zde můžete nastavit vlhkost vzduchu pomocí integrovaného zásobníku vody. Díky nižší teplotě je méně zatěžující pro organismus, ale stále přináší blahodárné účinky, jako je posílení imunitního systému a relaxace svalů.
Doplňky pro maximální saunovací komfort
Moderní finské a infrasauny mohou mít řadu doplňků, například barevné osvětlení, hudební přehrávač, nebo dokonce prosvícené solné bloky, které zvyšují estetický zážitek ze saunování. Pro saunové rituály je ideální doplněk sud nebo káď na otužování. Terapie studenou vodou je nejúčinnější při teplotě kolem 15 °C.
Teplota ve finské sauně
- V sauně by se měla pohybovat teplota mezi 85 a 95 °C.
- Prudký nárůst vlhkosti, když polijete rozžhavené lávové kameny, vytvoří intenzivní prohřátí, které stimuluje funkce krevního oběhu, zlepšuje termoregulaci těla a posiluje imunitu.
Text: Vanda Jesenská
Foto: Shutterstock a se svolením firem IKEA, Saunako, Bonpos, Ilen, Hecht, Eurowellness, Bednářství-JF
Datum vydání: 8. 10. 2024