Festival designu slavil 25 let!
Hlavním tématem Designbloku, který proběhl 4. až 8. října, byla letos cesta. Jako každoročně přinesl ohňostroj inspirace v podobě výstav, speciálních instalací, zahraniční i tuzemské tvorby a doprovodného programu.
Letošní Designblok se konal na řadě prestižních míst naší metropole. Jako jeho centrum organizátoři zvolili Veletržní palác Národní galerie v Praze. Umístili sem Superstudio, Openstudio i Designerii, kde návštěvníci našli největší koncentraci vystavujících designérů, škol a výrobců. Podobu Designerie, která byla místem pro setkání, relaxaci a přehlídky v Malé dvoraně Veletržního paláce, dostala na starost scénografka Lucia Škandíková a vtiskla jí tvar srdce, zejména nejmladší návštěvníky tu potěšil také skákací hrad od Maxima Velčovského. Expozici Rodinné stříbro zaměřenou na kvalitní řemeslo a tuzemské rodinné firmy bylo možné navštívit v Uměleckoprůmyslovém museu.
Prestižní expozice
V Míčovně Pražského hradu si mohli zájemci prohlédnout výstavu Made by Fire, jejíž premiéra proběhla na jarním Salone del Mobile v Miláně. Obsahovala bezmála 100 exponátů ze skla a porcelánu od čtyřiceti českých designérů. V Královské zahradě Pražského hradu před Míčovnou byla k vidění futuristická instalace s audiovizuálními prvky nazvaná Designblok Cosmos, kterou vytvořil Jan Plecháč. Zážitek z této prohlídky byl opravdu nadpozemský. Do prostoru rámovaného zrcadly a tvořícího nekonečný dojem autor umístil originální, převážně skleněné objekty tuzemských designérů a výtvarníků navržené speciálně pro tuto příležitost.
Čtvrtstoletí designu
Jubilejního 25. ročníku Designbloku, o nějž byl mezi vystavovateli mimořádný zájem, se po přísném kurátorském výběru zúčastnilo 227 designérů, studií, školních ateliérů i firem a během jeho konání proběhlo patnáct módních přehlídek. V rámci doprovodného programu mohli účastníci vyslechnout řadu odborných přednášek, které se týkaly materiálů budoucnosti, upcyklace oděvů, produktové ekologie a dalších témat úzce spojených s udržitelností. Zavedení tvůrci mohli při této příležitosti zájemcům předat své zkušenosti a zástupci firem představit náročnou cestu od prototypu produktu k sériové výrobě.
Vítězové 25. ročníku Designbloku
Osmého října 2023 vyhlásili poroty a organizátoři vítěze pětadvacátého ročníku Designbloku v osmi kategoriích.
1. Grand Prix (Cena za mimořádný počin): Cake Houses (Pavel Špringl, Matyáš Švejdík a Šimon Marek)
2. Cena AGC Glass Europe za udržitelný design: Ineke Hans – projekt REX, první zálohovaná židle
3. Nejlepší instalace výrobce: Moser (autor Jan Plecháč)
4. Cena veřejnosti: Moser
5. Nejlepší nábytek: mmcité – kolekce Morse (designéři Studio Segers)
6. Nejlepší bytové doplňky: LLEV – vázy Psychee, sklenice InNatura
7. Nejlepší instalace designéra: Marie Radke
8. Nejlepší školní prezentace: UMPRUM – UMPRUM.wav
Grand prix
Mladí architekti Pavel Špringl, Matyáš Švejdík a Šimon Marek stojící za značkou Cake Houses představili koncept konfigurovatelného domu, který je zcela přizpůsobitelný na míru budoucímu majiteli a spojuje v sobě výhody typového domu s možnostmi moderních technologií. Autoři usilují o architektonicky kvalitní, jednoduše konstruovatelné a univerzální rodinné bydlení. Cake Houses byly oceněny i pro svůj celospolečenský dopad, neboť tento projekt má potenciál zlepšit život mnoha lidí.
Nejlepší instalace designéra
Německá designérka Marie Radke byla finalistkou loňských cen Designblok Diploma Selection.
Nejlepší instalace výrobce,
cena veřejnosti
Podobu expozici značky Moser vtiskl její kreativní ředitel Jan Plecháč. Instalace s levitujícím mrakem nesoucím skleněné vázy zaujala kromě odborníků i návštěvníky, od kterých společnost Moser získala Cenu veřejnosti.
Nejlepší bytové doplňky
Objekty jsou tvořeny technikou foukání skla do forem z lokální směsi mycelia, z materiálu, jehož vývoji a zpracování se designéři studia LLEV Eva a Marcel Mochalovi dlouhodobě věnují.
Nejlepší nábytek
V interaktivní instalaci firma mmcité vystavila kolekci nábytku Morse z dílny belgického Studia Segers, v níž přenáší krátké a dlouhé signály Morseovy abecedy do podoby dřevěného sezení určeného do veřejného prostoru letištních hal, nádraží či do exteriérů.
Nejlepší školní prezentace
Interaktivní projekt UMPRUM.wav vychází z pochopení struktury hudby a hudebních nástrojů. Na projektu, poprvé představeném na letošním milánském Design Weeku, spolupracovali designéři, přední čeští hudebníci a teoretikové hudby.
Text: Dita Fingerlandová
Foto: archiv Designbloku
Datum vydání: 24. 1. 2024