Fasády, které nestárnou
Dokonalý vzhled bez údržby po celou dobu životnosti nabídnou fasádní obklady z materiálů, které odolávají působení počasí – větru, dešti, mrazu i slunci, ale i mechům či plísním. Které to jsou? Pro jaký dům se hodí?
Dovolit si fasádní obklad může jakýkoliv dům, zděný stejně jako dřevostavba, pokud je správně navržen. Proto se musíme o tom, jaký svrchník si obleče náš dům, rozhodnout již v období přípravy projektu. Z technického hlediska jde o to, aby fasádní obklad nebyl příčinou kondenzace vlhkosti ve stěně. To hrozí zejména obkladům kontaktně připevňovaným přímo na fasádu. Proto se fasádní obklady častěji aplikují formou provětrávané fasády, kde je mezi vnějším obkladem a obvodovou stěnou vzduchová mezera zajišťující odvod vlhkosti. Díky tomu je možné zvolit obklad z jakéhokoli materiálu, i zcela neprodyšného.
Obkladový materiál se může podílet i na tepelně izolačních vlastnostech obvodových stěn, odvětrávané fasády navíc působí jako zastínění domu, jsou i citelnou hlukovou ochranou. Nebudeme se pouštět do technických podrobností, je zřejmé, že návrh způsobu řešení patří do rukou odborníkům. Rozhlédněme se raději, z čeho je možné vybírat. A nezapomínejme, že fasáda může dům ozdobit, ale také pokazit.
Cihlová klasika
Vzhled keramické fasády zajistí buď lícové cihly, ze kterých se vyzdí fasáda jako předezdívka před obvodovou stěnou, nebo pásky, které se na fasádu nalepí jako obklad.
Lícové cihly a pásky z keramické hlíny jsou vypalovány při vysokých teplotách, díky tomu jsou mrazuvzdorné a minimálně nasákavé. Vyrábějí se tažením nebo ražením.
Tažené jsou hladké, přesné a minimálně nasákavé do 6 %.
Ražené cihly se vyrábějí ražením do formy vysypané pískem, pásky se z nich následně nařežou. Každý výrobek je vlastně originál s typickou zvrásněnou strukturou a drobnými nepřesnostmi, což je vítáno zejména u rekonstrukcí.
Mnohotvárný beton
Betonové fasádní prvky dokáží dokonale napodobit kamenný obklad, oproti němu jsou levnější a lehčí. Prodávají se pod názvem umělý kámen, ale dokáží imitovat i cihly a další materiály či nabídnout zcela originální vzhled.
Vyráběny jsou z lehčeného betonu, mohou plnit i tepelně izolační funkci.
Cementové desky
Fasádní desky – vláknocementové, cementotřískové – se díky velkým formátům při malé tloušťce a dostatečné pevnosti uplatňují zejména u provětrávaných fasád. Mohou být probarvené, s různými povrchovými úpravami. Tvar se snadno upravuje řezáním.
Jsou zdravotně nezávadné, odolné proti plísním a hmyzu, s dobrou zvukovou izolací.
Dřevo a plast
Kompozitní materiály vznikají z dřevěné moučky, jemných pilin či celulózové kaše, které se smíchají s plastem. Zdařile napodobují dřevěná prkna, která jsou však díky plastu velmi odolná, nevyžadují natírání ani údržbu. Vzhledem k různým recepturám je třeba obezřetnost při výběru materiálu, záleží na poměru přírodní složky i zvoleném plastu. Pro fasádu, která má sloužit dlouhá léta, je třeba zvolit materiál s certifikovanou životností.
Kovová fasáda
Plech nachází uplatnění i na fasádách rodinných domů. Výhodou je možnost použití stejného materiálu na fasádu i střechu. Kovové fasádní obklady mohou být v přírodní podobě, aby získaly přirozenou patinu, nebo jsou opatřeny z výroby kvalitní povrchovou úpravou.
Vedle pozinkované oceli, hliníku, titanzinku se nově prosazuje například corten – nízkolegovaná ocel získávající časem ochrannou patinu, či atraktivní kovové tkaniny nabízející různé úrovně průhlednosti.
Přírodní kámen
Klasický materiál (břidlice, pískovec, žula, mramor, kvarcit, vápenec…), který se na fasádách uplatňuje ve formě pásků, desek či štípaných prvků.
Vzhledem k finanční náročností a vyšší hmotnosti se používá obvykle v kombinaci s jinými materiály jako zdobný prvek či na namáhané části, například sokly.
Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem
Datum vydání: 17. 4. 2019