Eva Decastelo o svém domě
Velká zahrada a neopakovatelná atmosféra – to stačilo, aby se herečka a moderátorka Eva Decastelo zamilovala do starého domu v pražských Modřanech. Stavba z poloviny minulého století prošla kompletní rekonstrukcí a vzniklo zde komfortní bydlení pro celou rodinu. Přitom všechno mohlo být zcela jinak.
Dům objevil manžel na jednom internetovém portálu a ukázal mi ho. Jenže mně se vůbec nelíbil, odmítla jsem ho a hledalo se dál. Projeli jsme všechny volné byty, domy a vily v této lokalitě a stále nic nevybrali. Až jsem ze zoufalství svolila, že se tedy přece jen pojedeme podívat na ten dům v Modřanech. A najednou bylo vše jinak,“ vypráví moderátorka. Do vilky se totiž zamilovala hned, jak tam vkročila. Kromě velké zahrady, která má kolem osmi set metrů čtverečních, což lze v Praze považovat skoro za zázrak, hrála důležitou roli i atmosféra. Tu se majitelé snažili citlivou rekonstrukcí zachovat.
DŮM S KRÁSNÝM VÝHLEDEM
„Koupili jsme krásný dům, kde architekt při jeho vymýšlení na první pohled uvažoval o hře světla a prostoru, která musela zůstat zachovaná, protože s ní bude náš domov teprve útulný. Ale to kromě jiného znamená nedělat kompromisy. Ani při stavbě, ale už vůbec ne při výběru oken. Ty otevírají prostor a pouští živé světlo do interiéru. A navíc od nich očekáváte, že budou chránit teplo domova. Musíte správně vybrat, protože jen potom můžete sledovat, jak do vašeho domova vstupuje okolní příroda,“ popisuje Eva Decastelo. Do domu si s manželem nechala vyrobit dřevěná okna Solid Comfort SC92 s izolačními trojskly. „Profil těchto oken je konstrukčně odlišný od standardně používaných eurooken. Nemá zafrézovanou rámovou okapnici, proto nedochází k úbytku materiálu na spodní části rámu okna. Právě tím se zlepšuje tepelná izolace v této kritické části okna a zvyšují se hodnoty vnitřní povrchové teploty,“ popisuje okna Zora Stupňánková z firmy Slavona Slavonice, která je vyrábí. A pokračuje: „Odtok vody je pak řešen vyfrézovanými odtokovými otvory v rámu, které vedou nad venkovní parapet. Další konstrukční změnou okna je větší překrytí křídla přes rám. Když se na podobné okno podíváte, působí na vás až dojmem, že není příliš silné. Tento kladný dojem je násoben zlepšenými tepelně-izolačními vlastnosti okna.“ Velkým plusem je i skryté kování, protože na oknech nejsou vidět závěsy a vzhled není ničím narušen.
ORIGINÁLNÍ POHOVKA Z PALET
Zatímco při rekonstrukci domu se herečka snažila maximálně respektovat původní koncept domu, při zařizování skoro vše podřídila dětem a pohodlí celé rodiny. Více než sto padesát metrů čtverečních obytné plochy je rozděleno do tří pater, z nichž přízemí slouží jako obývací pokoj a kuchyň, k dispozici je zde koupelna pro rodinu a hosty. A prádelna, tedy pračka se sušičkou, tak trochu netradičně umístěná v předsíni. V kuchyni pak překvapí i tvar linky, která není zatočená do písmene L či U, jaký bývá obvykle, ale spíš do Z. Nejde ovšem o vadu, ale dobře rozmyšlený záměr. „Můj muž, který rád a hodně vaří, měří sto devadesát centimetrů, a podle odborníků z kuchyňského studia, které nám s návrhem pomáhalo, mu bude toto řešení a dostatek volného prostoru kolem pracovních ploch více vyhovovat, než jiné uspořádání,“ vysvětluje moderátorka. A zároveň upozorňuje i na přechod mezi oknem a pracovní deskou, která se v této části mění v parapet. Důvodem je opět rodina. Děti totiž rády sedí na parapetu a pozorují tatínka při vaření. A takhle se mohou zároveň dívat na něj i z okna. Ještě více děti ovlivnily výběr sedačky. Ta, stejně jako další nábytek v domě, jsou prý na jedno použití. Rodičům rozhodně nebude vadit, když se něco zničí či poškrábe. „Kamarádka – bytová designérka nám navrhla celý interiér tak, aby byl krásný, bílý a lesklý, jak se to dnes nosí. A když jsme přišli vše vybrat k ní do studia, uviděli jsme tam právě tuto pohovku vytvořenou z palet, a začali pochybovat, zda nová a drahá pohovka je pro nás to pravé. A hned věděli, že není. Během chvíle tedy bylo všechno jinak,“ říká Eva Decastelo. Designérka změnu schválila, prý jde o krásný kontrast. A tak se místo klasického nábytku začaly do domu nosit palety a na ně přišly polštáře ze staré pohovky. Kontrast ještě podtrhly netradiční malované stolky.
POHODLÍ I PRO DĚTI
Také dětské pokoje a ložnice v prvním patře jsou zařízené maximálně účelně. Proto čela postelí ve tvaru zvířátek lze odšroubovat a ponechat jen bílé korpusy. Stejně tak výrazné barvy – zelená a oranžová – jsou použité jen na doplňcích, které se dají snadno vyměnit. Další dětský pokoj, v němž bydlí nevlastní syn, se nachází v podkroví. To se při rekonstrukci zvedalo zhruba o třicet centimetrů, přibyla zde i další okna a vznikl tak krásný prostor. Natolik krásný, že zde paní Decastelo plánuje vytvořit časem kout pro sebe a manžela a dětské pokoje ponechat v nižších patrech. Dříve však rodina musí vyřešit úložné prostory. V domě je totiž jen jedna šatna o velikosti metr krát metr, která už je celá plná. Bude tedy třeba hledat jiné místo, ovšem takové, aby si dům zachoval vzdušnost a čistotu, kterou má Eva Decastelo ráda a nechce se jí vzdát.
Datum vydání: 2. 12. 2015