Elektrické teplo pro topení a celý dům
Čím můžete vytápět a ohřívat vodu za pomoci elektřiny? Samozřejmě elektrickým kotlem, ale také tepelným čerpadlem, větrnou či malou vodní elektrárnou nebo fotovoltaickou instalací. Hlavně ne zemní plyn – tak zní příkaz dneška!
Otopná soustava může být elektrická nebo teplovodní a zahrnovat radiátory, nízkoteplotní velkoplošné systémy, přímotopné konvektory, sálavé infrapanely, topné kabely, rohože či fólie… Do systému pro přípravu teplé užitkové vody pak můžete zapojit jednak průtokové ohřívače, jednak zásobníkový ohřívač (bojler). Náklady vám ušetří nejen správný výběr zdroje ohřevu a samotného ohřívače, ale také účelná instalace celého systému. Nabízíme vám podrobnější prezentaci několika systémů, které podle našeho mínění stojí za pozornost. Buď proto, že vám přinesou finanční úsporu či ekologický efekt, nebo proto, že dokážou zajistit pohodlí a zdravé sálavé teplo.
Tepelné čerpadlo
Chcete-li docílit maximální úspory pro budoucí fungování svého rodinného domu, vyplatí se vám investice do tepelného čerpadla systému vzduch-voda, které může nejen vytápět a ohřívat vodu, ale částečně objekt i klimatizovat. Prvotní náklady budou sice přibližně pětkrát vyšší než za bojler, ovšem pokud máte vysokou spotřebu teplé vody, určitě se vám rychle vrátí ve formě provozních úspor. Náklady tepelného čerpadla při provozu totiž činí ve srovnání s klasickým elektrickým bojlerem méně než 30 procent. Díky tomu docílíte návratnosti investice do 7 let. „Je ale nutné počítat s tím, že bojler musí být vybaven výměníkem pro napojení na tepelné čerpadlo. Při rekonstrukcích to tedy ve většině případů znamená ještě výměnu stávajícího bojleru,“ upozorňuje Jakub Tykal, obchodní a marketingový ředitel společnosti Acond. „Na druhou stranu právě vytápění a příprava teplé vody patří v domácnosti mezi největší odběratele energií a využití jednoho společného úsporného zdroje může přinést podstatné snížení nákladů na její provoz. Bojler v takovém případě doporučuji vybírat s větším objemem a teplotu volit v rozmezí 45–50 °C. Potom vám totiž nehrozí, že se například vaše dítě spálí, a zároveň šetříte za energie.“ Jestli se bojíte o hygienu, pak vězte, že tepelné čerpadlo má funkci termické dezinfekce: Jednou týdně ohřeje vodu v bojleru na 80 °C a zničí tím možné bakterie Legionella. Míra minimalizace výdajů za energie přímo souvisí s technologickým zpracováním tepelného čerpadla. Kvalitní zařízení dokáže připravit topnou a teplou užitkovou vodu pouze kompresorem bez elektrického dohřevu i za velkých mrazů. Klíčovými parametry pro efektivitu provozu jsou sezonní topný faktor (SCOP) a teplota topné vody.
Solární systémy
Rovněž fotovoltaický systém v rodinném domě lze propojit pro vytápění, ohřev vody i klimatizaci. Když máte možnost účelně využívat nebo ukládat přebytky vyrobené energie, jeví se ohřev ekologickou elektřinou jako výhodnější než přímý ohřev vody pomocí solární termiky. Pro maximální zjednodušení v novostavbě nebo při celkové rekonstrukci můžete instalovat fotovoltaickou střechu. Nabízí ji hned několik výrobců (jako velkoplošnou kovovou krytinu nebo pochozí střešní tašky), životnost krytiny by měla přesahovat 50 let.
Solární kolektory pro přímý ohřev dovedou pokrýt až 70 % celoroční potřeby teplé užitkové vody pro rodinný dům. Musíte však najít optimální využití během roku: Od poloviny května až do poloviny září totiž systém pokryje veškerou spotřebu teplé vody v domácnosti a zpravidla dokáže ještě produkovat přebytky pro ohřev bazénu. Pak vás ovšem čeká hubené zimní období, kdy solární ohřev zajistí sotva 30 % teplé vody. Řešením může být shromažďování letních přebytků v akumulační nádrži. Kolektory se umisťují nejčastěji na šikmou střechu s orientací k jihozápadu, pro zvýšení efektivity lze instalaci provést tak, aby se daly natáčet podle dráhy slunce. Celý systém (včetně zásobníku teplé vody s tepelným výměníkem a potřebné regulace) vás přijde zhruba na 100 tisíc korun. K instalaci nepotřebujete složitá povolení ani připojení k elektrické síti, ale návratnost bude hodně přes 10 let.
Elektrické topné fólie
Nejmodernějším systémem elektrického velkoplošného sálavého vytápění jsou topné fólie Ecofilm, dodávané ve dvou základních provedeních – fólie Ecofilm F jsou určeny pro podlahové vytápění, Ecofilm C pak pro stropní vytápění v sádrokartonových konstrukcích. Topné fólie Ecofilm F svými konstrukčními vlastnostmi ideálně splňují technické požadavky pro instalaci podlahového vytápění pod plovoucí podlahy (laminátové či dřevěné), a tím zajišťují požadovaný moderní systém tzv. velkoplošného vytápění, vhodný právě pro tyto aplikace. Na rozdíl od jiných topných systémů (např. teplovodní trubkový podlahový systém) lze Ecofilm F velmi snadno instalovat přímo pod plovoucí podlahu, bez jakýchkoliv hlubších zásahů do původní omezené konstrukční výšky podlahy (tzv. přímotopný podlahový systém, zejména výhodný při rekonstrukcích). Oproti teplovodní soustavě radiátorů umožňuje tento systém vytvořit celkovou tepelnou pohodu a komfort při nižší provozní teplotě topidla, navíc šetří místo a tím zlepšuje celkový vzhled místnosti. Provozní teplota topné fólie Ecofilm F je ve srovnání s jinými topnými médii velmi dobře regulovatelná, čímž lze flexibilně a přesně nastavovat požadovanou komfortní či útlumovou teplotu v čase. Přesnost regulace je jedním z hlavních faktorů pro úsporu nákladů na vytápění a vytvoření stabilního komfortního prostředí.
Stropní vytápění u nás stále patří k podceňovaným systémům, přitom praktická měření ukázala, že má vyšší podíl sálavé složky než podlahové vytápění. Díky nulovým omezením z pohledu vnitřní dispozice zařízení patří stropní vytápění k ideálním systémům v současných rodinných domech a bytech. Při vytápění funguje Ecofilm C podobně jako slunce. Topná fólie vyzařuje infračervené paprsky (v případě stropního vytápění dolů k podlaze), které vstupují do předmětů (stěn, podlahy, nábytku i lidí) a teprve poté se přemění na energii tepelnou. Tím je zaručeno, že teplo je vždy efektivně vytvářeno tam, kde je ho nejvíce zapotřebí. Sálavé vytápění se hodí pro astmatiky a osoby trpící onemocněním dýchacího ústrojí, jelikož nedochází k nepříjemným efektům vysušování vzduchu a ke zvýšené prašnosti ve vytápěných prostorách. Tyto nepříjemné efekty, způsobené velkými teplotními rozdíly a následnou cirkulací vzduchu, jsou typické pro konvekční vytápění (nástěnné radiátory a lokální zdroje vytápění). Sálavé stropní fólie přinášejí zdravé teplo a dají se instalovat do novostaveb i většiny renovovaných objektů.
Jak v domácnosti šetřit vodou
• Spotřebu teplé vody vám sníží až o 30 % instalace termostatické baterie, u níž si nastavíte stálou teplotu. Voda v optimální teplotě vám poteče hned, u dětí navíc předejdete riziku opaření či prostydnutí.
• Při čištění zubů nezapomínejte vždy zastavit vodu. Úspora je značná!
• Dávejte přednost sprchování před koupáním ve vaně: Je zdravější a podstatně úspornější (na sprchování spotřebujete cca 40 litrů vody, na koupel až 150 litrů).
• Myjte nádobí v myčce: Spoříte tím vodu obecně, zejména pak teplou.
• Vyberte úsporný model pračky, protože pračka je výrazný „žrout“ vody i elektrické energie.
text Vít Straňák
foto se souhlasem firem Lindab, Regulus, Daikin, Stiebel Eltron, Acond, Solarni-taska CZ, Bosch, Fenix Group
Datum vydání: 23. 6. 2022