Ekologické teplo
Vytápění je jednou z oblastí, kde se klade čím dál větší důraz na ekologii. Tradiční uhlí, zemní plyn a elektřina pomalu ustupují ekologičtějším – obnovitelným zdrojům energie. V domácnostech, kde je možné si zdroj vytápění a typ paliva zvolit, to představuje příklon k vytápění biomasou a kotlům, které jsou pro tento způsob vytápění určené.
DŘEVO, PELETY, BRIKETY
Pojem biomasa ještě stále vzbuzuje v laické veřejnosti trochu obavy. Ale osvěta se šíří, a snad už nikdo nesdílí podobný názor jako před deseti lety tehdejší místopředsedkyně Strany zelených Kateřina Jacques, že topit lze i mrkví. Ačkoli obecně je za biomasu považována jakákoli hmota organického původu (rostlinného či živočišného) a energetickým zdrojem je i sláma či exkrementy užitkových zvířat, v případě vytápění soukromých objektů jde v podstatě výhradně o obyčejné dřevo, případně produkty vyrobené z dřevního odpadu – dřevěné pelety či brikety. Jedná se o palivo nanejvýš ekologické, na rozdíl od fosilních paliv se totiž spalování biomasy vyznačuje prakticky nulovou bilancí oxidu uhličitého.
OTÁZKA PRO ODBORNÍKA
Marcela Bínová, oddělení topení a kamna, Hornbach
Jaké dřevo je ideální do krbu a jaké do kamen?
„Pro krby je ideální buk nebo bříza. Bukové dřevo hoří hezkým plamenem, téměř nejiskří a má velmi vysokou výhřevnou hodnotu. Bříza rovněž jiskří minimálně a při hoření příjemně voní. Hoří o něco rychleji než bukové či jasanové dřevo, ale výrazně pomaleji než jehličnatá dřeva.
Typickými palivovými dřevy do kamen jsou dub a smrk. Dubové dřevo má vysokou výhřevnost a dlouhou délku hoření. Vhodný je do spalovacích zařízení, která slouží čistě pro výrobu tepla – ústřední topení a kamna. Nehoří nijak atraktivním plamenem, při spalování má vůně charakter kyseliny tříslové, která je v dřevu obsažena. Smrkové dřevo snadno vzplane, ale i rychle shoří a navíc při hoření jiskří. Nabízí však příznivou cenu.
Jako palivo se příliš nehodí topol a vrba. Mají nízkou výhřevnou hodnotou a krátkou dobu hoření. Olše je zase ideální na podpal. Dobře chytá, snadno se rozhoří a je vhodná do kombinace s dalšími druhy krbových dřev.“
PELETY NA VZESTUPU
Obliba topení peletami stoupá, u nás jimi topí téměř 30 tisíc domácností. České pelety jsou navíc velmi kvalitní – 96 % tuzemských pelet má nejvyšší mezinárodní certifikaci ENplus A1. Ta garantuje, že pelety mají větší výhřevnost a nižší popelnatost (důležitá pro životnost peletového kotle). Pelety není třeba štípat, rovnat do hranic a složitě dopravovat. Vyberete dodavatele, který je doveze a složí, kam ukážete, nebo je pomocí kompresoru nafouká přímo do sklepa. Nakoupit můžete pomocí vyhledávače Koupitpelety.cz. Ten spravuje národní asociace Klastr česká peleta, která sdružuje významné hráče na trhu a hlídá kvalitu pelet.
Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem
Datum vydání: 14. 11. 2018