Dveře, které řeší problémy
V poslední době se stále větší oblibě těší posuvné dveřní systémy do stavebního pouzdra nebo po stěně. Po zásluze. Kromě toho, že mají skutečně minimální nároky na prostor, často neodoláme ani jejich designovému provedení.
Posuvné dveřní systémy dokáží v interiéru vyřešit různé složité situace – například když se potkávají dvoje dveře v rohu místnosti, dále problém úzkých chodbiček, kam, když se otevřou klasické otočné dveře, se již nevejdou lidé. Elegantně oddělí i dvě sousedící místnosti, nebo naopak rozdělí jednu místnost na dvě. Jsou vhodným řešením i tam, kde dveře po většinu dne zůstávají otevřené, neboť ušetří prostor a usnadní pohyb v interiéru. Posuvné dveře ale také umožňují bezbariérový přechod z místnosti do místnosti, je s nimi snadná manipulace – zvládnou ji i malé děti. Nejprve se však musíme rozhodnout, zda si pořídíme dveře posuvné do pouzdra nebo po zdi.
POSUVNÉ DVEŘE DO ZDI
Pro malé prostory jsou nejvýhodnější dveře posuvné do pouzdra, neboť mají skutečně nulové nároky na prostor. V prostoru nezaberou ani centimetr místa, protože zajíždějí do plechové kapsy, tzv. stavebního pouzdra. Ale pozor: Na dveře posuvné do zdi je nejvhodnější myslet už v projektu novostavby nebo rekonstrukce, neboť jinak se nevyhneme poměrně náročným stavebním úpravám. Dveře posuvné do zdi se vyrábějí v jednokřídlém i dvoukřídlém provedení a z různých materiálů. Zvolit můžeme dveře dýhované, fóliované, prosklené i celoskleněné. Dvoukřídlé provedení je možné osadit synchronním otevíráním, což znamená, že se obě křídla otevírají a zavírají zároveň. Standardní výška dveří posuvných do pouzdra je 197 cm a 210 cm, atypické dveře však mohou mít výšku až 270 cm.
Posuvné dveře a příčky nejenže šetří místo, ale zároveň přispívají k celkovému vzhledu interiéru.
Nebojte se o bezpečnost
„Potřebujete svoji místnost více zabezpečit a bojíte se, že neseženete vhodné kování pro celoskleněné dveře? Není tomu tak. Na trhu najdete i bezpečnostní kování pro celoskleněné dveře, které tvoří hranatá rozeta a různý typ madla,“ vysvětluje Roman Ulich ze společnosti M&T těm, kteří se obávají menší bezpečnosti posuvných dveří.
NENÍ POUZDRO JAKO POUZDRO
Nepostradatelnou součástí dveří posuvných do zdi je pouzdro. Nejrozšířenější je typ pouzdra, do kterého se zasouvají jednokřídlé dveře. Je vhodné k oddělení jakýchkoliv prostor, zejména v malometrážních bytech. Často se však rovněž používá při rekonstrukcích. Dalším typem je pouzdro pro dvoukřídlé dveře. Tvoří je dvě stavební pouzdra propojená vodicí lištou. Každé z pouzder je přitom určeno pro jedny jednokřídlé dveře, jejichž pohyb může být i synchronní. Tento typ pouzdra představuje řešení především do velkých prostor, kde lehce oddělí místnosti či jejich dílčí části. Dalším typem jsou dvojitá pouzdra, v nichž se dvě dveřní křídla zavírají jedním směrem paralelně za sebe – pohyb obou křídel je opět synchronizován. Ale pozor: Na rozdíl od předchozích variant je třeba již od počátku v tomto případě počítat s tím, že šířka boxu je větší, protože se do něj zasouvají obě křídla. Poslední možností, kterou můžeme zvolit, je dvojité pouzdro, do kterého jsou zasouvány dvoje jednokřídlé dveře. Tento typ pouzdra lze doporučit k oddělení dvou sousedících místností vedle sebe (např. koupelny a toalety v panelovém bytě). Dveře se zasouvají nezávisle na sobě. Pouzdra pro posuvné dveře lze instalovat jak do zděné, tak i do sádrokartonové příčky. Možnosti výběru se u posuvných dveří do zdi nabízejí i v případě zárubní. Zde můžeme volit mezi dveřmi s klasickou zárubní nebo dát přednost bezobložkovému typu, která tvoří se stěnou jednu rovinu či zcela chybí. Snadný pohyb dveřního křídla je umožněn díky vnitřní horní pojezdové liště vyrobené z kvalitních slitin hliníku.
DALŠÍ MOŽNOSTI VOLBY
Méně používané, přestože rovněž šetří prostor a mají designově zajímavé provedení, jsou v obytných interiérech dveře lamelové. Ty se vyrábějí ve dvou provedeních: Lamelové dveře harmonikové se otevírají do obou místností a jsou vhodné například pro přechod z interiéru na terasu. Druhou variantou lamelových dveří jsou dveře skládací vybočující pouze do jedné strany. Za kombinaci otočných a posouvacích dveří lze označit dveře posuvně-kyvné, jejichž výhodou je snadné otevírání, a to pouhým zatlačením. Nejprve se otevírají jako otočené dveře na jednu stranu, v další fázi ale zasahují do obou prostorů.
Do příčky i sádrokartonu
Pouzdra pro posuvné dveře lze instalovat jak do zděné, tak i do sádrokartonové příčky. „Pokud vybíráte stavební pouzdro, dopředu uveďte typ příčky, do které bude usazeno, a druh dveří, které v něm budou jezdit. Do sádrokartonové příčky patří hladké pouzdro a do klasické zděné naopak pouzdro, které má na svém povrchu armovací mříž, která umožňuje jeho snadné zaomítání. Pokud budete mít celoskleněné dveře, výrobce vám dodá užší typ pouzdra, které má v sobě užší mezeru pro zajíždění dveří než pouzdro pro klasické dřevěné dveře o šířce čtyř centimetrů,“ doporučuje ředitel J.A.P. Petr Paksi.
KDYŽ JEZDÍ PO STĚNĚ
Výhodou druhého typu posuvných dveří – po stěně – je, že nám ušetří více místa než dveře otočné, ale zase vyžadují volné místo na stěně, kam se budou posouvat. Nemůžeme na ní tedy počítat nejen s nábytkem, ale ani s dekoracemi. V tomto pojetí však, na rozdíl od dveří zasouvacích do křídla, dostatečně vynikne dveřní křídlo, i když jsou dveře na stěnu „otevřené“. Posuvné dveře po stěně mají velmi jednoduchou instalaci, která nevyžaduje žádný větší stavební zásah. Dveřní křídla tohoto typu dveří se vyrábějí v různých rozměrech. Klasiku představují výška 197 cm a šířka 90 cm, ale můžeme volit z celé řady atypických rozměrů – u jednokřídlých do šířky 110 cm, u dvoukřídlých je maximální průchozí otvor 185 cm, jeho výška 245 cm. Při výběru dveřního křídla do posuvného systému po stěně však nikdy nepřehánějte jeho velikost, a především váhu. Vždy se řiďte technickými možnostmi daného posuvného systému. Stejně jako v případě posuvných dveří do stěny z různých druhů pouzder můžeme u posuvných dveří po stěně volit z různých posuvných systémů, z nichž většinu lze namontovat na stěnu i na strop, i rozmanitých výrobních materiálů. Nejčastějším způsobem použití je zavěšení křídla pomocí vozíků, kdy je spodní vedení dřevěného křídla zajištěno vodicím trnem a drážkou na spodní straně dveří. Při výběru je třeba se především zajímat o to, zda umožňují tichý dojezd.
MUŠLE NEBO MADLO?
Abychom neublížili celkovému designovému posuvných dveří, musíme jim pořídit vhodné kování. Naprosto nevhodné jsou v tomto případě kliky, které nahrazují mušle či madla. Máme z čeho vybírat! Na trhu najdeme madla a mušle vyrobené z kovu i ze dřeva, v oválném či hranatém provedení. Posuvné dveře můžeme i uzamknout. Při volbě mezi madlem a mušlí je podstatné, zda máme dveře posuvné do pouzdra nebo po zdi. Pro dveře zasouvací do zdi je důležité, aby se celé zasunuly do zdi, proto je pro ně nejvhodnější kování v podobě takzvané misky neboli mušle. To zajistí, že mezi zárubněmi bude zachován celý průchozí otvor. Pro posuvné dveře po zdi, nebo které jsou součástí celoskleněné stěny, je zase velmi vhodné madlo podlouhlého nebo hranatého tvaru. Opět se nám nabízí nejrůznější možnosti povrchových úprav – například lesklý chrom, satén nikl, různé odstíny titanu a další. Bohatý výběr umožní vybrat variantu, která bude slušet nejen samotným dveřím, ale i celé místnosti.
POSUVNÉ PŘÍČKY
Posuvné systémy se uplatní nejen u dveří, ale i v roli příček. Hovoří pro ně hned několik předností. Jejich pořízení je velmi snadné, při jejich instalaci se interiér nepromění ve staveniště, protože se nepoužívají mokré procesy. Na rozdíl od zděných příček jsou i podstatně subtilnější, a tak šetří prostor. Posuvné příčky se liší konstrukčně. Mohou se skládat z posuvných dveří, takže je snadné celou plochu jedním pohybem rozevřít stejně jako spojit. V menších místnostech mohou mít podobu širokých posuvných dveří V malých prostorech se posuvné příčky využívají především k oddělení prostoru – kuchyně od obýváku, vyčlenění ložnice z prostoru obývacího pokoje… Své místo však mají posuvné stěny i v prostorných interiérech. Zde naopak, jsou-li vyrobené ze skla, propojují jednotlivé místnosti, zajišťují průhledy a zásobují je denním světlem. Jedinou nevýhodou posuvných příček, a samozřejmě i dveří, je, že jejich zvukově a tepelně izolační vlastnosti jsou slabší než u pevných příček.
DESIGNOVÁ VARIABILITA
Posuvné dveře a příčky jsou rovněž důležitým designovým prvkem. Obliba všech uvedených typů posuvných dveří a příček, jak již bylo zmíněno, nespočívá pouze v jejich prostorové nenáročnosti, ale i designové variabilitě. Ta se v nemalé míře odvíjí od rozmanitosti materiálů, které se k výrobě posuvných dveří používají. Moderním interiérům sluší celoskleněné dveře, které však vyžadují nadstandardní oporu, na kterou je třeba pamatovat již ve fázi projektové přípravy. V současnosti se používají nové podoby skla, například čiré float, mléčné satináto, barevné planinek nebo designové grafosklo s vnitřním motivem. Posuvné dveře a příčky se ale vyrábějí i z MDF desky s různou povrchovou úpravou či ze dřeva. Tyto materiály se používají především tam, kde je snaha prostory co nejdůkladněji oddělit – v pracovnách, a ložnicích.
Datum vydání: 26. 7. 2015