Dveře jsou půl domova!

Oprášili jste úspěšně bytové jádro? Koupelna i kuchyně už zase svítí novotou? To je dobře. Ale nezapomeňte na dveře, které v obytném interiéru jde opravdu jen stěží přehlédnout!

A když už budete u dveří, neodmyslitelně k nim patří také kliky a kování. Vezmeme to tedy z jedné vody na čisto!

Vítejte! Interiérové dveře Concepto v odstínu břidlice prachově šedá jsou opravdu vlídnou a elegantní novinkou. foto Hörmann

Black Edition: Žádané šedé a antracitové povrchy dřevěných interiérových dveří s černým kováním rozšířily nabídku firmy Hörmann nejen ve vzorkovně Středokluky u Prahy. Na snímku dveře Milieu, černý mat. foto Hörmann

 

Co máte na výběr?

První věc, kterou byste si měli ujasnit zvláště tehdy, když v interiéru zápasíte s nedostatkem prostoru nebo shlukem několika vzájemně si překážejících dveří, je způsob jejich otvírání. Na výběr máte především tři typy dveří: klasické dveře otočné, dveře posuvné po stěně nebo dveře zasouvací do stavebního pouzdra. V atypických případech se mohou uplatnit ještě dveře zlamovací (lomí se přímo ve stavebním otvoru na dvě nebo tři části), levné dveře harmonikové či dveře kyvné (lítačky). Ty posledně jmenované se ovšem uplatňují nejvíce v restauračních provozech, naopak se rozhodně nehodí do domácností s malými dětmi nebo starými lidmi. Co se týče materiálů, přicházejí v úvahu především dřevo, laminát a sklo, případně jejich různé kombinace s dekoračním kovem. A pak můžete uvažovat nad tím, jestli zvolit dveře s viditelnou zárubní, dveře bezfalcové nebo dokonce cíleně „neviditelné“.

Otočné dveře Interier Simple z laminátu CPL nabízejí optimální poměr kvality a ceny. Mohou být plné, prosklené či s ornamentálním zasklením. Na snímku zdobené nerezovými pásky. foto Vekra

Posuv do pouzdra a mušle zapuštěná do plochy křídla umožní zcela skrýt dveře Interier Siluet s bílým lakem a jemným drážkováním. foto Vekra

 

Otvírání podle prostoru

„Klasická otočná dveřní křídla zabírají v otevřeném stavu podlahovou plochu asi 0,6 m2, kdežto dveře posuvné po stěně zabírají pouze 0,1 m2 a dveře zasouvací do stavebních pouzder dokonce nezabírají vůbec žádnou plochu, protože celé dveřní křídlo zajíždí do stěny,“ vysvětluje Pavel Hajný, manažer divize interiérových dveří značky Vekra, největšího českého výrobce oken a dveří. I v prostornějších interiérech se pak často využívají dvoukřídlé dveře zasouvací do stavebního pouzdra, které mají schopnost prostor ještě více odlehčit.

• Otočné dveře jsou nejběžnějším a dlouhodobě nejprodávanějším typem z pohledu otvírání, protože představují univerzální řešení pro každý interiér. Také se vyznačují nejlepšími izolačními vlastnostmi a v případě požadavku na speciální funkce dveří jsou v podstatě jedinou variantou.
• Dveře zasouvací do stavebního pouzdra nabízejí opravdu maximální úsporu místa. Stavební pouzdro je tvořeno průchozím otvorem a ve stěně zabudovanou plechovou kapsou, do které zajíždí dveřní křídlo. Na výběr jsou i různé dvoukřídlé varianty.
• Dveře posuvné po stěně se pohybují po kolejnici kotvené nad dveřním otvorem. Některé typy posuvných systémů lze dokonce umístit i nad stávající zárubeň s obložkou, aniž by se musela vybourávat.

Zabezpečení vchodových dveří vám zajistí kování, které je vybaveno oboustrannou cylindrickou vložkou s olivou. foto Tokoz

Místo klíče klička: Elegantní součást kování interiérových dveří do intimních prostor (koupelna, WC) tvoří uzamykací klička zvaná oliva. foto Tokoz

 

Volba podle materiálu

• Dřevo
Pro milovníky přírodních materiálů je jasnou volbou tradiční dřevo, z něhož mohou být dveře jak v masivním provedení, tak i s povrchem ve formě dýhy. Jedná se o tenkou vrstvu masivního dřeva, jejíž povrch bývá obvykle ošetřen transparentním lakem, který chrání životnost dveřního křídla. Dýhované dveře bývají sice levnější, ale pokud chcete, aby vám sloužily dlouhá léta, musíte s nimi zacházet šetrně a po čase počítat s obnovou laku. Myslete také na to, že dřevěné dveře hůře odolávají vlhkosti, mechanickému poškození a přímému slunečnímu záření. Jestliže potřebujete dveře vizuálně osvěžit nebo odlehčit, může být ze dřeva jen část dveří, popřípadě jen rám.

Sklo
Podobně jako dřevo je univerzální: Nabízí částečné prosklení, výplň i celé dveřní křídlo. Jeho nespornou výhodou je, že umožňuje přirozenému světlu proudit i do tmavých, špatně prosvětlených místností. Celoskleněné dveře navíc mohou být jak v čirém provedení, tak i v pískovaném, případně s vypískovaným vzorem. Pro výběr konkrétního provedení je v takovém případě podstatné, jaké místnosti budou dveře oddělovat. Neprůhledné provedení dokáže splnit i požadavek na zachování intimního prostředí (propustí jen světlo, nikoli obraz). Kalené sklo, z něhož se dveře vyrábějí, je v ploše vysoce odolné proti nárazu, citlivé jsou pouze jeho rohy. Kdyby přece jen došlo k rozbití dveří, sklo netvoří ostré úlomky.

• Laminát
Díky schopnosti si s povrchem dveřního křídla skutečně pohrát a vytvořit nezvyklý design je dnes jedním z nejoblíbenějších materiálů laminát. Jde o kompozitní materiál, který tvoří vrstva papíru a několik vrstev impregnované pryskyřice. Tento kompozit je cenově dostupný a vyniká jak širokými možnostmi svého vzhledu (imitace kamene, dřeva, kovu či textilií), tak i praktickými vlastnostmi. Nejen, že je povrch dveří odolný proti mechanickému poškození či škrábancům, je také stálobarevný a snadno se udržuje – k jeho úklidu úplně postačí běžné čisticí prostředky. Přitom jde o materiál, který snese nárazové střídání teplot i vysokou vlhkost, takže se bez potíží uplatní v kuchyni a koupelně. Podle požadovaného stupně odolnosti můžete volit mezi střednětlakým laminátem (CPL) a vysokotlakým laminátem (HPL).

• Fólie
Podobné vlastnosti jako laminátové dveře nabízejí i ty fóliované. Spolehnout se můžete na velmi příznivou cenu a barevnou stálost, zato si však musíte dát pozor na menší odolnost proti poškrábání. Rozhodně to není ideální varianta do zátěžových prostor ani do bytu s více dětmi a zvířecími mazlíčky. Také fóliované dveře jsou ovšem dostupné v nepřeberném množství dekorů. Naimpregnovaná ochranná fólie jim navíc propůjčuje odolnost vůči vlhkosti, takže se mohou uplatnit i v koupelně. Dají se zvolit rovněž dveře se speciální fólií, která je odolná proti škrábancům a oděru. Pro ty nejlevnější fóliované dveře však často platí heslo: Nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci!

Mimolimit je designové kování na sklo, které navrhla designérka Barbora Škorpilová.foto M&T

Mušle Maximal II: Masivní mosaz má povrch z matného niklu a výplň z teakového dřeva. Design Roman Ulich, foto M&T

 

Lak, stěrka či tapeta

Samostatnou kapitolu tvoří povrchová úprava dveří. Může jít o stěrku, malbu nebo tapetu, ale na oblíbenosti neztrácí ani stříkaný lak. Na první pohled to nemusí být patrné, ale i lakované dveře se vyznačují dlouhou životností. „Lak na interiérové dveře nanášíme ve čtyřech vrstvách a díky tomu jsou dveřní křídla mimořádně odolná proti poškrábání,“ uvádí Pavel Hajný, manažer značky Vekra. „Vytvrzením laku pomocí UV záření je navíc zaručena jeho barevná stálost. Zcela preferujeme matný lak, protože maximálně eliminuje otisky prstů, a to je u dveří hodně důležitý praktický prvek.“. V moderních minimalistických interiérech bývá vzhled dveří často sjednocený se stylem prostoru. Proto dveře na svém povrchu mohou nést přípravu k nanesení úpravy shodné se sousední stěnou (stěrka, malba, tapeta). Kombinací se skrytou zárubní vzniká dveřní komplet, který se stěnou barevně i materiálově zcela splývá a vytváří tak efekt „tajného vstupu“.

Obklad ocelové zárubně. foto M&T

Obložková zárubeň pro bezfalcové dveře, foto M&T

Detail rohu dveří se standardní obložkovou zárubní, foto M&T

 

Klika na míru

Pro šaty, dveře i kliku platí totéž: Když jsou na míru, padnou a sluší! Výběr kliky a dveřního kování byste proto rozhodně neměli podceňovat. Kování interiérových dveří se zpravidla neřídí bezpečnostními třídami, nýbrž estetikou a praktickými hledisky. Zásadní roli hraje typ otvírání dveří a vliv může mít také jejich materiál. „Pro otočné dveře se standardně využívají klasické kliky. Dnes ale existují i systémy, které kliku pro otevření otočných dveří nepotřebují, jako například Magnetic, který funguje ryze na principu magnetů, a proto mu stačí k ovládání dveří madlo,“ říká Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T, jediného českého výrobce designového dveřního a okenního kování. Jinak se madla využívají zejména pro dveře posuvné po stěně a mohou otevírat i dveře zasouvací do pouzdra – pro ty je však ještě vhodnější namísto madla zvolit mušli zapuštěnou do jejich plochy. Taková mušle totiž zasouvacím dveřím dovoluje schovat se zcela do stěny. Kromě typu otvírání dveří záleží také na jejich materiálu. Například skleněná dveřní křídla vyžadují speciální kování. Při výběru rovněž zvažte, jakou místnost budou dveře uzavírat. V koupelně či na toaletě je vhodné zvolit kování s WC uzamykáním. Ale estetika by u interiérových dveří rozhodně neměla stát v koutě!

Balkonové dveře s PVC profily Elegant Abstract vám zajistí dostatek světla, skvělou tepelnou izolaci a základní bezpečí (třída RC2). foto Deceuninck

 

text Vít Straňák

foto se souhlasem firem Hörmann, Vekra, Solodoor, Doornite, Tokoz, M&T, Deceuninck

Datum vydání: 24. 12. 2022

Edit: