Dvě malé koupelny, dvě velké možnosti

Přestavba koupelny v bytě v panelovém domě bývá téměř nerozlousknutelným oříškem, nad nímž se zapotí i zkušený architekt. Když se však dají dohromady šikovné ruce, dobrý nápad a pečlivě vybrané zařízení, které svými netypickými tvary i rozměry dokáže přesně zapadnout do miniaturního prostoru, podaří se doslova zázrak. Podívejte se, jak je možné vyzrát na malý koupelnový prostor hned ve dvou bytech.

Koupelna v novostavbě

Dita a Martin si koupili byt v novostavbě. Jakožto druzí majitelé v pořadí věděli, že budou chtít v bytě provést pouze menší úpravy, a počítali v celkovém rozpočtu i s částkou na částečnou obnovu koupelny.

Nemilé překvapení

Mladý pár si nejprve přál vyměnit pouze prvky sanitární keramiky. Původní produkty byly od značky Jika ze série Lyra, a protože manželé chtěli zůstat této znače věrní, zdálo se, že obměna nebude složitá. Při výměně vany však začaly ze stěn odpadávat obkladačky a projevily se i další nekvalitní práce, které developer před deseti lety na stavbě odvedl. Oproti původnímu plánu tedy nastala změna: koupelna si žádá kompletní rekonstrukci, a to včetně obkladů i dlažeb!

Tříleté čekání

„Když nás investoři oslovili se svým požadavkem, bylo již po první návštěvě jasné, že se opět setkáváme s celkem častým případem. Novostavba, kde se šetřilo na materiálech,“ popisuje setkání ve studiu architektka Klára Trnková. Majitelé se nakonec rozhodli, že zatím nechají koupelnu v původním stavu a začnou šetřit. Po třech letech se jim konečně podařilo naspořit dostatek finančních prostředků.

Za měsíc v novém

Samotná realizace se uskutečnila v létě 2017. Dispozici koupelny chtěli majitelé ponechat, takže se architektka soustředila na jednotlivé designové detaily a zejména na optické zvětšení prostoru světlými tóny barev.
Stavební práce, které v celkovém součtu zabraly 22 pracovních dní, dostala na starost firma Rekowo. Nejprve došlo na osekání obkladů a dlažby až na cihlu. Následně byla odstraněna vana, umyvadlo, bojler a toaleta, všechny původní vodovodní baterie, vyměněn byl také odpad u vany.
Dále bylo nutné vyrovnat veškeré podklady stěn jádrovou omítkou a rovněž zahladit podlahu nivelací. Stavební firma doporučila také vysekat a zasadit nové okno a vytvořit podhled. Teprve potom mohli stavební dělníci začít s montáží zbrusu nového koupelnového vybavení.

Řešení na míru

„Pro rozbití světlých ploch jsme navrhli prvek v červené a hlavně černé barvě. Jsem ráda, že se klienti nebáli kombinace větších dlaždic a také drobné, výrazně barevné mozaiky. Výsledkem je moderní koupelna, která ovšem nepůsobí nijak chladně ani neútulně,“ vysvětluje architektka Trnková.
Konečně hotovo!
Spolupráci s Ing. arch. Klárou Trnkovou si investoři velice pochvalují.
„Architektka Trnková nám nic nevnucovala, věnovala se nám a její přístup i pochopení pro naši finanční situaci nám pomohl. Přece jen na některé vychytávky odborníků jako běžný uživatel dopředu nepřijdete,“ usmívá se spokojeně Martin.
Ocelová vana Tanza, kterou si dvojice vybrala, je odolná vůči poškrábání i oděru, umyvadlo a závěsná WC mísa pochází ze série Tigo. Na stěnu si majitelé vybrali světlé obklady ze série Jika Imagination v odstínech Gris a Blanco, (formát 21,4 x 64 cm) a dlažbu z totožné řady v odstínu Gris (formát 44,5 x 44,5 cm).
O celkové oživení prostoru se postarala drobná mozaika Black a Red z řady Arty. Její syté barvy s obklady příjemně kontrastují.

Stav před rekonstrukcí

Taková paneláková klasika

„Tak tohle je naše koupelna. Vlastně původně byla mých rodičů. Před lety, když jsme se sem nastěhovali, jsme volili nejjednodušší a nejlevnější proměnu klasického panelákového jádra. Stěny, strop a podlahu nastříkal táta v té době oblíbeným Variopaintem se strukturou černošedého kamene. A záchod? Naši jej natřeli celý černým latexem. Když člověk přišel na toaletu, neviděl nic, jen tmavý nekonečný prostor, ve kterém svítil ten bílý kombiňák…“

Tak začínal dopis, jímž se obrátili Tomáš a Irena na architekta Michala Janků s žádostí o pomoc při hledání optimální varianty rekonstrukce koupelny. Mladý pár, který preferuje nekonvenční řešení a přírodní materiály, zkoušel najít společně s architektem různé varianty tak, aby se v koupelně cítili co nejpříjemněji. Bohužel klasické panelákové jádro typu VVÚ ETA a uspořádání sousedních místností neumožňovaly mnoho variant nových řešení.

Dokonalý hlavolam

Přesto se i v poměrně malém prostoru našla řada zajímavých možností. Došlo i na mírné „nafouknutí“ prostoru, jak si klienti přáli. Samo jádro je totiž obvykle vestavěno mezi panely s několikacentimetrovou mezerou. Zde to bylo skoro 20 cm, které získali navíc. Dalších několik potřebných centimetrů přibylo i posunutím dveří směrem do předsíně.
„Rozhodli jsme se vybavit koupelnu kompletně výrobky značky Jika. Jsou poměrně levné, kvalitní a dostupné v široké nabídce, což jsme si ověřovali mezi známými, kteří už měli přestavbu koupelny za sebou,“ vysvětluje Irena.
Mladý pár oslovil zejména set Tigo, a to nejen svými úspornými rozměry a netradičními tvary umyvadel, ale taktéž zelenou barvou nábytku.

Krůček po krůčku

Do koupelny vybral architekt umyvadlo o šířce 100 cm. Do rohu umístil sprchový kout Tigo s ideálním asymetrickým rozměrem 80 x 100 cm a termostatickou baterií Mio. Našlo se dokonce i místo pro nezbytný koupelnový nábytek a topný žebřík.
Samostatná toaleta byla vybavena závěsným klozetem Pure. Po odstranění původního jádra se zvětšila také šířka toalety, architekt doporučil přidat ještě malé umývátko na ruce.

Laděno dozelena

K zelenému nábytku, bílé keramice a chromovaným bateriím si mladý pár vybral béžový patchworkový obklad Sicily. „Nebyla to zrovna kombinace, kterou bych preferoval, přesto se ve 3D vizualizacích ukázalo, že to spolu s dalšími zvolenými odstíny funguje velmi dobře. Jako neutrální základ na stěny jsme použili antracitovou dlažbu City ve formátu 60 x 60 cm (obě série značky Jika). Instalací úzkého zrcadla na celou výšku zadní stěny hned vedle sprchového koutu se místnost podařilo opticky zvětšit,“ objasňuje architekt.

Utajený poklad

„Během bouracích prací zedníci objevili za jádrem neporušený kvalitní původní betonový panel, dokonce ještě s papírovou přelepkou výrobce Prefa Holešovice z roku 1987. Dohodli jsme se, že oproti původnímu návrhu ponechají dvě boční stěny (v koupelně a na toaletě) v tomto původním stavu,“ popisují investoři.

Stav před rekonstrukcí

Text: Naděžda Vondrášková ve spolupráci se značkou Jika
Foto: Jika

Datum vydání: 7. 12. 2017

Edit: