Dům z kamene na Mallorce

Slovenské studio Beef architekti navrhlo pro českého investora dům Casa Fly na Mallorce. Inspirovaný je atmosférou lidové architektury tohoto baleárského ostrova.

Lehátka u bazénu (od Unopiú) doplňuje v exteriéru sprcha Skinny S40 (Fontealta) a vestavný gril (Gaggenau).

„K realizaci tohoto středomořského útočiště před deštivými dny v našich zeměpisných šířkách jsme byli klientem osloveni na základě předchozí vzájemné spolupráce. Součástí zadání byl i výběr správného místa, včetně opakovaného ověřování potenciálu pozemku. Tento proces nám umožnil nasát atmosféru největšího z Baleárských ostrovů ve Středozemním moři,“ popisují průběh spolupráce architekti ze studia Beef. „Když opustíte město, jste okamžitě v přírodě plné typicky středomořské flóry. Byli jsme fascinováni původními kamennými obydlími. Už tehdy jsme věděli, že chceme navrhnout dům, který by převyprávěl přesně takovou atmosféru.“

K sezení u bazénu slouží též italské pufy Float (Paola Lenti).

Dědictví UNESCO

Dům je postavený z místního lomového kamene technologií nasucho ukládaných kamenných bloků, která má na Mallorce dlouhou tradici a od roku 2018 je zapsána jako součást kulturního dědictví UNESCO. Tradiční prvky jsou využity také v jednoduchém konceptu energetické efektivnosti domu, založené na přirozené ventilaci a schopnosti masivních zdí akumulovat teplo. Použití zároveň odkazem na mallorskou vernakulární architekturu (tedy spjatou s venkovským lidovým prostředím, odlišující se od slohové architektury projektované kvalifikovanými architekty). „Po celém ostrově najdete lomový kámen použitý ať už na původních domech, nebo na obyčejných zídkách podél silnic. Pedra en sec – neboli technologie nasucho skládaných kamenných stěn bez pojiva – sahá až do prehistorických dob,“ připomínají architekti.

 

Parťáci kamene

Masivní zjev kamenné fasády přerušují štíhlé desky podlaží z prefabrikovaných betonových dílců. Hluboko ve fasádě vsazená okna zabraňují přehřívání interiéru v létě. „Místní motiv okenic jsme reinterpretovali do velkoplošných posuvně sklopných panelů s lehkým dřevěným rastrem, které vytvářejí nárazníkovou zónu s přirozeným prouděním vzduchu mezi interiérem a exteriérem. Zároveň určují tu pravou středomořskou atmosféru hry světla a stínu,“ popisují tvůrci stavby. Dům lze větrat přirozeně, komínovým efektem pomocí velkého světlíku umístěného ve středu domu nad schodištěm.

 

Co je uvnitř

Interiér je záměrně laděn střídmě a nechává vyniknout většinou na míru vyrobeným zařizovacím prvkům. „U lamp nad jídelním stolem jsme neodolali řemeslným dovednostem slovenských keramiků si.li.ceramics & modranska. Všudypřítomná kamenná fasáda a tradiční vápenná omítka estuco de cal dotváří svojí jemnou nerovností autentickou atmosféru. Měli jsme možnost účastnit se celého procesu stavby domu až po zařízení interiéru jako autorský a technický dozor investora. Za tu dobu jsme poznali místní specifickou stavební kulturu a zvyklosti, které nám rozšířily obzory a posílily naše přesvědčení, že architektura musí respektovat historický a kulturní kontext místa, kde vzniká,“ uzavírají architekti.

„Mallorca je navzdory představě o baště masové turistiky především nádherná přírodní krajina protkaná kamennými městečky s jasnými hranicemi. Byli jsme fascinováni původními domy a světelnou scénou jejich interiérů, stíněných charakteristickými okenicemi. Chtěli jsme navrhnout dům, který by převyprávěl přesně takovou atmosféru. Tato vila v současném tvarosloví, ale s nádechem lokální středomořské atmosféry využívá tradiční prvky místní architektury společně s jednoduchým energetickým konceptem, založeným na přirozené akumulaci energie v masivních stěnách.”
www.beef.sk

 

 

 

 

text Vanda Jesenská foto Tomeu Canyellas (tomeucanyellas.com)

Datum vydání: 19. 8. 2023

Edit: