Dům tak chytrý, jak potřebujete
Pojem inteligentní dům či domácnost není zcela neznámý. Většina z nás si umí představit řízení vytápění, osvětlení, garážových vrat či bezpečnostních systémů stiskem tlačítka i na dálku. Váš dům může automaticky či na příkaz z dálky dělat spoustu věcí, záleží jen na vás, co mu poručíte. Některé jeho služby ale mohou být skutečně z říše snů.
Přes základní povědomí o inteligentních domech, tedy domech s inteligentní elektroinstalací, mají potenciální uživatelé často problém představit si, co všechno mohou mít, a tím pádem najít odpověď na otázku, proč by měli inteligentní systémy využívat. Zároveň se jich trochu bojí – ať už z důvodu náročnosti obsluhy či pokud jde o finanční stránku věci. V první řadě je nutné konstatovat, že dům bude dělat vždy jen to, co mu poručíte, a postupovat podle příkazů, které mu zadáte. Nemusíte se bát, že vám jeho „inteligence“ přeroste přes hlavu. Pokud jde o finanční náročnost, záleží jen na vás, co všechno chcete využívat. Začít můžete na standardním zařízení, které zvládne základní úkony a lze je pořídit už za pár tisíc korun. Další prvky lze dokupovat a systém rozšiřovat.
Druhá důležitá věc: téměř všechno je možné. Schopnost domácnosti vyjít vstříc svým uživatelům může mít až snové scénáře. Ty lze pro jednoduchost rozdělit do tří kategorií: bezpečí, úspora energií, luxus a pohodlí. Která z modelových situací vás přesvědčí, že o inteligentní domácnosti má smysl přemýšlet?
Inteligentní domácností chráníte majetek i blízké
Bezpečí bývá jedním z hlavních důvodů, proč majitelé domů či bytů využívají inteligentní systémy. Není již nic neobvyklého, že se můžete odkudkoli podívat, kdo právě vstoupil do vaší zahrady či zvoní u dveří. Můžete z práce zkontrolovat stav některých domácích spotřebičů (nenechali jste při rychlém odchodu třeba zapnutou troubu?) a na dálku je ovládat. V době dovolené lze zajistit, že se dům bude tvářit jako obydlený: stačí naprogramovat stahování či vysouvání rolet a žaluzií, chod světel v jednotlivých místnostech v nastavených časech. Nebo tak učinit uprostřed služební cesty, na níž jste odjeli z hodiny na hodinu. To je ochrana vašeho majetku, chránit ale můžete i své blízké.
Máte strach o své staré rodiče, vyžadujete, aby se vám pravidelně hlásili, a najednou celý den nic. I na dálku snadno zjistíte, zda jsou doma, zda sledují televizi a jen zapomněli zavolat. V horším případě máte možnost přivolat pomoc s předstihem. Vaše dítě už není tak malé, aby nemohlo být doma samo, ale přece jen máte pochybnosti, co ho napadne? I jeho počínání v rámci domu můžete mít pod kontrolou. Budete vědět, v kolik přišlo ze školy, zda samo či s kamarády (a kterými), že sleduje televizi či internet, ale dozvíte se i, zda si nezapomnělo ohřát v mikrovlnce večeři. Pokud zjistíte, že se zabydlelo ve vaší pracovně, z práce mu v ní přitopíte. Bazén samozřejmě uzamknete, stejně tak vstup do garáže či dílny. A budete informováni, kdyby dům opustilo.
Co můžete v domě na dálku ovládat
- domácí spotřebiče (pračka, myčka, trouba, čerpadlo, zavlažování, robotická sekačka, zásuvky…)
- osvětlení v exteriéru i interiéru
- multimédia
- vytápění, klimatizace, ventilace
- garážová vrata, brány, dveře a kryty (příjezdová brána, bazénové zastřešení, stínicí prvky)
- bezpečnostní/kamerový systém
S inteligentní domácností ušetříte za energie
Druhý důležitý důvod, proč pořídit svému domu „inteligenci“, jsou úspory energie, a to nezanedbatelné. Ve chvíli, kdy se vytápění, větrání, osvětlení, chod spotřebičů budou řídit předem nastavenými povely, nebudete zbytečně svítit, topit, plýtvat energií. Vytápění sepne v okamžiku, kdy teplota klesne na určitou hodnotu, jinak to může být v ložnici a jinak v obýváku, jinak v běžném provozu a jinak o dovolené. Osvětlení se přizpůsobí množství denního světla a zhasne se také tam, kde již drahnou dobu nepobýváte. Snadno se vypnou i spotřebiče ve stand by režimu, jehož spotřeba není nezanedbatelná.
Je-li v zimě slunečno, vytáhnou se rolety, aby se interiér přihřál, v letních měsících se v parných dnech naopak samy zatáhnou, aby se nepřehříval a klimatizace nespínala zbytečně. Naprogramována může být myčka, aby se automaticky spustila v době, kdy odebíráte noční proud, chladničku můžete po odjezdu na dovolenou ještě z letiště zapnout na úspornější prázdninový režim… Úspory se ovšem týkají i času. Spoustu věcí může dům zařídit i bez vaší fyzické pomoci či přítomnosti: v určitou hodinu sepne zavlažování a po zahradě se rozjede robotická sekačka. Spustí se filtrace v bazénu nebo sauna před příjezdem po náročném pracovním dni. Na dálku můžete zapnout naplněnou myčku nebo pračku a přijít už k hotovému. Myčka vám může sama nahlásit, že došla sůl, cestou z práce ji koupíte. Jídlo, které jste vložili do trouby ráno, bude na váš povel také připravené v určitou hodinu. Zkrátka – neplýtváte zbytečně časem.
Pohodlí a komfort s inteligetní domácností
To všechno jsou funkce ryze praktické. Nyní přichází oblast pohodlí a komfortu. Zde fantazie nezná mezí. Příkladem, co všechno je možné, je zamilovaný muž, který na večeři dobývá svou vyvolenou. Není si předem jistý úspěchem, ale ten se dostaví. Co teď? Pokud to není poprvé a scénář pro tuto situaci své domácnosti již dříve „poradil“, stačí před posledním chodem několik málo rychlých kliků na telefonu či tabletu, kterými přikáže svému domu, aby se uvedl do módu třeba s pracovním názvem ROMANTIKA. Pokud ne, bude třeba o několik kliků víc, třeba v době, kdy dáma odejde na toaletu. Co bude třeba, aby dům udělal, než stanou oba na jeho prahu? Vytvořit příjemnou světelnou atmosféru uvnitř i v zahradě, v obývacím pokoji stáhnout rolety, spustit romantickou hudbu hlasitost 4, která bude posléze hrát vždy v místnosti, kde se právě bude dvojice nacházet, otevřít bazén a sepnout ve vodě protiproud a hru světel, v chladničce pustit superchlazení, aby šampaňské mělo ideální teplotu, vytopit vybrané místnosti na hodnotu příjemnou pro sporé odění, v ložnici ještě o něco více. Zdá se vám to málo praktické? Podobně inteligentní systémy poslouží i při návratu z dovolené: v domě bude při vašem příchodu dostatečně teplo, zahrada zalitá a posečená, bazén či sauna připravené k využití – hudba v obýváku, to už je jen třešnička na dortu.
Co je k inteligetní domácnosti třeba?
Pokud vás některý z uvedených scénářů oslovil a zajímá vás, co je nutné udělat, abyste komfort, který nabízí především, mohli využívat, nečekají vás žádné nezvládnutelné kroky. Počítáte-li s těmito systémy u novostavby, je ideální zahrnout je do projektu nového domu, a to ve spolupráci s architektem a dodavatelskými firmami, aby jim přizpůsobili rozvody elektroinstalací. U hotového domu či bytu (nechystáte-li jeho kompletní rekonstrukci), je ovšem rovněž cesta nanejvýš jednoduchá: bezdrátové řešení. Nevyžaduje stavební ani jiné náročné úpravy. Systém se skládá z vypínačů a tzv. chytré krabičky (v roli centrální řídicí jednotky), které stačí pouze nalepit na stěnu nebo položit na stůl. Jednotlivé komponenty mezi sebou komunikují prostřednictvím rádiových vln. Pro začátek lze pořídit klidně krabičku a k ní jen jeden vypínač a systém rozvíjet postupně. Opět snadno, bez potřeby sekání do zdí.
Odborníci vám však potvrdí, že u jednoho vypínače nezůstane. Pohodlí, které inteligentní dům nabízí, je totiž bez nadsázky návykové. Pokud budete chtít svůj dům řídit na dálku, budete potřebovat chytrý telefon či počítač vybavený speciální aplikací, která umožní vzdáleně komunikovat s centrální řídicí jednotkou. (Některé typy lze ovládat dokonce přes televizi.) Ovládání na dálku je ale možné i bez toho, a to pomocí internetu.
Jak fungují inteligetní domy?
Inteligentní domy jsou domy, které mají takzvanou inteligentní elektroinstalaci. Tvoří ji jeden centrální mozek – centrální jednotka (malá krabička ve vašem rozvaděči) a řada čidel, spínačů a ovladačů či kamer rozmístěných v domě, které dům mohou řídit samy podle předem nastavených parametrů i aktuálních potřeb. Nabízejí nekonečné možnosti řídit prakticky vše, co lze ovládat elektřinou, a to téměř odkudkoliv na světě.
Text: Kateřina Nová
Foto: se svolením firem ABB, ELKO EP, EATON, BANG & OLUFSEN, Samsung, Emos, Somfy
Datum vydání: 15. 3. 2024