Dům pro budoucnost

Jednou z nesporných výhod domu postaveného podle individuálního projektu je maximální přizpůsobení návrhu způsobu života konkrétní rodiny. Od toho se odvíjí dispozice domu a často i celkový vzhled. Jak však řešit dům v situaci, kdy rodina ještě není založena a budoucnost je neznámá?

V takové situaci se ocitla mladá žena, které se naskytla jedinečná příležitost zakoupit pozemek s překrásným výhledem přes údolí na České středohoří a v pěkném počasí i mnohem dále. A navíc nedaleko domova jejích rodičů i sídla rodinné firmy. Návrh svěřila architektce Pavle Kordovské, pro niž to byla již čtvrtá stavba, na které v průběhu patnácti let spolupracovala s její rodinou. Tentokrát skončila spolupráce ve fázi projektové dokumentace k provedení stavby, realizaci a stavební dozor prováděla firma Actistav.

obr 108 dolu new Horomerice 008

Dům má být osobnost

Tak shrnula majitelka svůj hlavní požadavek na ztvárnění domu. A samozřejmě si přála, aby se mohla co nejvíce těšit překrásným výhledem i přímo z domu. Architektce se podařilo toto přání splnit jak vnějším vzhledem, tak vnitřním uspořádáním domu. Stavba na první pohled zaujme, přestože působí z ulice neokázale, až subtilně, a pokorně reaguje i na okolní zástavbu. V mírně lichoběžníkovém tvaru se pak rozebíhá ze svahu dolů a z bočních pohledů působí mohutněji. Výhled nabízejí velká okna směrem do údolí i v západní fasádě. Na konzole vysunuté horní patro vytváří při exponovaných pohledech od severu a jihu dojem odhmotněného tělesa vznášejícího se nad terénem. Na první pohled také upoutá tmavá fasáda domu, která dává vyniknout dřevěnému obkladovému roštu. Architektonický návrh počítal s béžovošedou omítkou s nádechem do zelena, majitelka však dala při realizaci přednost tmavě šedé. S výsledkem je spokojena, i když přiznává, že čekala výsledek trochu světlejší. Hodně tmavý odstín volila, protože počítala postupem času s vyblednutím. Jinak než v návrhu jsou řešeny i dešťové svody.

Vraťme se ke konkrétním požadavkům majitelky. Přála si dům pro budoucí rodinu plný světla, se společenským prostorem spojenou kuchyní s obývacím pokojem, ložnicí a pokojíky pro děti, bez garáže, ale se sklepem. „Garáž je podle mého zbytečně zastavěný prostor,“ vysvětluje. V konečném řešení ji nahrazuje vydlážděná plocha vedle domu, kde je pro auto plánován lehký přístřešek, a která vede, mimochodem velmi prakticky, až k hospodářskému vstupu do domu, k požadovanému sklepu. Suterénní stavba vytváří oporu části prvního podlaží. Kromě sklepa je zde sklad a prádelna.

Spojené prostory

Vnitřnímu prostoru dodává velkorysost přes dvě patra otevřená hala se schodištěm do patra a horním přisvětlením. Toto řešení vyhovělo požadavku majitelky na galerii, a přitom zachovalo maximum užitného prostoru i v horním patře. „Mám ráda, když spolu spodní a horní patro komunikuje,“ tak popisuje své přání paní domu. Mimochodem světlík nad schodištěm se velice dobře osvědčuje při větrání domu.

horome6

Dispozice je řešena účelně, bez zbytečných chodeb a předělů. Jeden prostor přechází plynule do druhého. O vnitřní zařízení se postarala majitelka sama, ne příliš nákladně a zatím i provizorně s pomocí nábytku z minulého bydliště. To, že nebylo třeba přizvat k řešení interiéru designéra, a přesto se zde cítíme příjemně, potvrzuje kvalitu architektonického návrhu. Vnímání prostoru podtrhuje i pečlivé propracování detailů, z nichž zaujmou především světlá dřevěná okna a kvalitní masivní dubová podlaha. Ozdobou interiéru je i plechové schodiště se stupnicemi obloženými dřevem a betonovou stěrkou na boční zdi. V patře příjemně zaujme přiznané nerezové těleso komínu v ložnici a dětské pokoje spojené v jeden. Zatím zde místo příčky čeká na budoucnost štíhlý sloup. A podíváme-li se na dispozici z praktického hlediska, musíme ji jen pochválit. Nechybí tu dostatek úložného prostoru šatna v přízemí i u ložnice, spíž a místnosti v suterénu.

horome5

Kombinovaná konstrukce

Vytvořit takto otevřený prostor umožnila železobetonová konstrukce vyzděná pórobetonovými tvárnicemi. Ty samy o sobě dodávají stěnám potřebné tepelně izolační vlastnosti, nosný betonový skelet bylo potřeba zateplit izolací. Fasádu tvoří jádrová omítka, která je v některých místech doplněna o dřevěný obklad. Obvodová konstrukce se spolu s kvalitními okny stará o to, aby majitelka neplatila vysoké účty za vytápění. To zajišťuje plynový kondenzační kotel napojený na radiátory a podlahové konvektory pod okny.

horome7

Myslela jsem si, že si budu muset na takový prostor zvykat, když jsem předtím bydlela v malém bytě, ale opak byl pravdou. Zvykat si nebylo třeba, žije se v něm dobře hned od počátku,“ uzavírá spokojená paní domu.

horome8

horome9

horome10


Vizitka domu

Autor, projektová dokumentace: Ing. arch. Pavla Kordovská
Realizace: stavební firma ACTISTAV, s. r. o.
Plocha pozemku: 865 m2
Zastav
ěná plocha: 100 m2
U
žitková plocha: 206 m2

Základová konstrukce: betonové pasy a patky, pod desku 1NP je vloženo ztracené bednění uložené na pasech a zmonolitnělé betonem

Konstrukce: Železobetonový sloupový skelet spojený s železobetonovými stropy je vyplněn zdivem z tepelněizolačních tvárnic Ytong Lambda+, v místě železobetonových konstrukcí je doplněno izolací.

Střecha: s mírným sklonem 6,7o, krytá plechovou krytinou Lindab

Schodiště:schodnicové plechové obložené dřevem

Okna: dřevěná, Janošík Okna, dveře

Vytápění: teplovodní s plynovým kotlem, krbová kamna

Datum vydání: 9. 6. 2015

Edit: