Dub se svléká po devíti letech
Hřejivý korek je materiál s pozoruhodnými vlastnostmi. Dávno se nepoužívá jen k zazátkování vinných a jiných lahví, výborně se uplatní jako izolační materiál, na podlaze, na botkách, při výrobě designových doplňků nebo nábytku, dovede zazářit i na fasádě nebo v interiéru drahé jachtičky.
Ryze přírodní materiál korek, je vlastně naloupanou kůrou majestátního stromu, dubu korkového. Sklizeň probíhá již po staletí jako výhradně manuální proces, od mrštných chlapíků vyžaduje velkou míru zručnosti a dobrou znalost stromové struktury. K první sklizni dochází zhruba v pětadvacátém roce života stromu nebo o něco později, další sklizeň následuje vždy po minimálně devíti letech. Není třeba doubky litovat, kůra se oloupe pouze z jedné třetiny. Kdyby nezasáhl člověk lačný korku, kůry by zůstala stále stejná, loupáním získává vyšší kvalitu. Dub korkový produkuje kůru do svých sto padesáti až dvou set let a během tohoto období poskytne lidem svou kůru patnáctkrát až osmnáctkrát. K loupání dochází od května do září, oloupe se asi třetina plochy kůry, ta se nechává půl roku odpočívat před dalším zpracováním.
HVÍZDAJÍCÍ STROM
Největší dub korkový roste u města Montijo v portugalském regionu Alentejo. Své jméno získal díky množství ptáčků zpěváčků žijících v jeho koruně. Dub je více než dvě stě let starý, při sklizni se z něj získá až 600 kg kůry, přičemž průměrné množství z běžného stromu činí 30 kg.
PROČ PRÁVĚ KOREK?
Kvalitní korek je vzácnou surovinou, téměř nepropouští vlhko a plyny, je špatným vodičem tepla a elektřiny, nehnije a výborně odolává ohni. Má plástvovou strukturu, uplatní se jako vynikající akustický a tepelný izolant, nepřenáší hluk a vibrace. Je lehký, pružný a stlačitelný.
ZBYTKY NEEXISTUJÍ
Výroba je ekologická, korek stoprocentně přírodní a recyklovatelný, například zateplovací materiál neobsahuje žádná lepidla, spoj je vytvořen čistě tepelnou úpravou. Při tepelném lisování korek neprodukuje žádné škodliviny. Roční várka korkové kůry je stoprocentně využita, po výrobě nezůstává odpad. Nejprve se vyrábějí zátky, které se pomocí raznice vyrazí přímo z naloupané kůry. Zbytky jsou semlety na různě hrubá zrna, hrubost materiálu určuje, jaký konečný výrobek z něj bude zhotoven. Nejkvalitnější kůra je namleta nejjemněji, z těchto zrn se vyrábějí podlahy, nástěnky, obklady, podložky, nábytek a ostatní (boty, dokonce i kabelky a přehozy)… Méně kvalitní kůra se používá na výrobu korkových izolací splňujících veškeré izolační a protihlukové normy. Oproti polystyrenu má tato izolace navíc mnohem vyšší odolnost proti ohni.
JAK DUBU PŘIBÝVAJÍ LÉTA…
Korková kůra je kvalitativně jiná v závislosti na stáří korkového dubu. Při prvním loupání má kůra nepravidelnou strukturu, využívá se k výrobě izolací. Při druhém loupání je kůra vyrovnanější, uplatní se na podlahách a při výrobě kompozitních materiálů. Při třetím a dalších loupáních se dosahuje nejvyšší kvality, kůra je využívána hlavně v zátkovém průmyslu.
KOREK POD NOHAMA
Teplá pružná podlaha tlumí hluk i došlap, pohlcuje nepříjemný klapot podpatků. Zmírňuje tlak na chodidla, klouby, nohy a záda. V ložnici a dětském pokoji oceníte antistatické a antialergické vlastnosti, podlaha neabsorbuje prach, je snadno čistitelná a odolává plísním. V kuchyni se hodí odolnost korku proti poškrábání a schopnost tlumit údery při pádu těžších předmětů. Vybírat můžete z mnoha přírodních korkových vzhledů, nabídka zahrnuje i podlahoviny se vzhledem kamene, dřeva a mnoho dalších různých barev a motivů. Na některé typy podlah se vztahuje až pětadvacetiletá záruka. www.likor.cz
PORTUGALSKÁ SÁGA
Největším výrobcem korku na světě je portugalská společnost Amorim, rodinná firma s dlouhou tradicí a počátkem datujícím se do roku 1870. Nyní ve společnosti působí již čtvrtá generace majitelů, která ovládá téměř 75 % světového trhu s korkovými zátkami a firma je zároveň i největším výrobcem podlahových krytin na světě, které mají integrovaný korek, ať už přímé korkové podlahoviny, nebo vinylové podlahy s korkovou vložkou. V pěti továrnách produkují surový korek k dalšímu zpracování, zátky, podlahy a obklady, kompozitní korek a gumokorek, izolační korek. Korkové plantáže se krajině vyplatí, zabraňují vysychání půdy, produkují kyslík, zpracují až 5 % portugalských emisí CO2, přispívají ke zvýšení zaměstnanosti v regionu.
DO VLAKU I NA FASÁDU
Lehkost, pohlcování vibrací a zvuková izolace jsou nejdůležitějšími výhodami, které přináší korek dopravnímu průmyslu. Materiál umožňuje inovace dopravních prostředků, vlaků, metra a autobusů. Dovoluje optimalizovat hmotnost a snížit náklady na energii, a zároveň zvýšit akustické a tepelné pohodlí cestujících. Sortiment pro dopravní průmysl se skládá z panelů, podlahových systémů a antivibračních prvků pro železnici. Ve stavebnictví se korek uplatní na fasádách, obkladech stěn, příčkách, jako střešní krytina na šikmé i ploché střechy, na podlahách, u dveřní izolace, při výrobě tepelných a akustických panelů. Používá se také při stavbě montovaných domů.
Datum vydání: 15. 8. 2015