Dřez je stále základním vybavením kuchyňské linky. Jak ho vybrat?
Přestože téměř veškeré starosti o špinavé nádobí převzala ve většině domácností myčka, bez dřezu a šikovné vodovodní baterie se v kuchyni neobejdete. Při jejich výběru berte v úvahu, jak velké kuchyňské nádobí a náčiní tu budete ručně umývat. Mnohé vám napoví i prostorové možnosti vaší kuchyňské linky.
Přestože myčka nádobí představuje jedno z úsporných řešení, jak se zbavit špinavého nádobí a neplýtvat vodou, ne vždy se vyplatí ji zapínat. Pokud vám na lince zbylo jen pár kousků špinavého nádobí od snídaně, rozhodně jimi z větší části nezaplníte ani prostor myčky o šíři 45 cm a hrníčky i talířky raději opláchnete ve dřezu. Navíc ne všechno kuchyňské vybavení lze vložit do myčky s klidným svědomím. Dřevěné předměty, stejně jako nádobí z hliníku a některých plastů, by vyšší teploty a mycí prostředky v myčce nenávratně poškodily. Stejně tak se vám dřez bude hodit pro omývání potravin – nejčastěji ovoce a zeleniny.
Základní požadavky na kuchyňský dřez a baterii
Dostatečná velikost, snadná údržba i odolnost materiálu – to jsou tři základní kritéria při výběru nového dřezu, která při nákupu čeští zákazníci upřednostňují. V případě dřezových baterií pak bývá hlavní požadavek přepínání klasického vodního proudu na spršku, popřípadě možnost vysouvací hadice a tím prodloužení dosahu výtokového ramene, dále dostatečná výška nad mycím centrem a jednoduché ovládání vodního proudu. Poslední požadavek je také důvodem, proč v současné době lidé dávají v kuchyních nejvíce přednost pákovým nebo bezdotykovým bateriím.
Dřez s odkapovou plochou či bez
Tzv. jednodřez, disponující pouze jediným prostorem pro mytí bez odkapávací plochy, představuje nejskromnější řešení mycího centra v kuchyni. Může se hodit do domácnosti single žijícího člověka nebo tam, kde doslova bojujete v kuchyni o každý centimetr. Výrobci jej nabízejí s jednoduchým půdorysem ve tvaru čtverce, kruhu či obdélníku v řadě různých rozměrů i materiálového provedení, představuje však spíše nouzové řešení než praktickou variantu.
Daleko praktičtější bývají dřezy s komplikovanějšími tvary, které kromě centrálního mycího prostoru disponují ještě rovnou plochou určenou pro okapávání umytého nádobí nebo dalším mycím prostorem. Ten se může hodit pro oplachování potravin i kuchyňských pomůcek, nemůžete-li momentálně centrální mycí prostor použít – například máte-li v něm napuštěnou vodu nebo jste jej třeba zaplnili špinavým nádobím. Druhá mycí vanička u tzv. dvojdřezu může být stejně velká jako hlavní mycí prostor. Šetříte-li místem nebo je chcete věnovat spíše ve prospěch odkapávací plochy, vyberte si dřez, kde je druhý mycí prostor menší a slouží zpravidla jen k rychlému oplachování.
Materiál dřezu rozhoduje o jeho délce života
Důležitou roli hraje také materiál, ze kterého je dřez zhotoven. Nejprodávanější variantu představují dřezy nerezové (převážná většina je vyrobena z chrom-niklové potravinářské oceli 18/10). Mohou za to jejich cenová dostupnost i vlastnosti: odolnost vůči tvorbě skvrn, vyšším teplotám, kyselinám obsaženým v ovoci a zelenině, barevná stálost povrchu i jeho hygienická nezávadnost a snadná údržba. Máte-li doma hodně tvrdou vodu, vyberte si místo hladkého povrchu raději dřez s tzv. texturovanou povrchovou strukturou, na níž nebudou zaschlé kapky vody tolik patrné a která je mimo jiné i méně náchylná k poškrabání.
Keramika se do kuchyně vrací
Několik posledních let také stoupá obliba dřezů keramických. Keramika, jakožto staletími prověřený tradiční materiál, se opět vrací v odolnější podobě a s modernější povrchovou úpravou, která zvyšuje nerozbitnost tohoto křehčího materiálu při nárazu předmětů, a to tak, že se nemusíte bát ani manipulace s těžkými a velkými nádobami, a zároveň vám usnadní údržbu. Povrch keramických dřezů výborně snáší teplotní šoky a podobně jako povrch keramických umyvadel je barevně stálý, odolný proti poškrabání i proti běžně v domácnosti používaným chemikáliím a také hygienicky nezávadný. Nejlépe se dřezy z keramiky vyjímají v rustikálních kuchyních a tradičně zařízených interiérech.
Dřez z kompozitu
Výborné pověsti se těší dřezy z kompozitních materiálů, jako je například Corian, Hi-Macs, Silgranit, Kerrock, Cristadur a další. Kompozitní granitové dřezy jsou velmi odolné vůči teplotám i mechanickému a chemickému poškození, mají nepórovitý nenasákavý povrch a umožňují vám provedení spojení dřezu a pracovní desky beze spár, kdy jedna plocha plynule přechází v druhou, přičemž voda nemá šanci nikam nezatékat a materiál jakkoli narušovat. Bezespárové řešení umožňuje snadné opracování a tvarování materiálu za vysokých teplot, jeho nepórovitý povrch je dokonale hygienicky nezávadný, doslova antibakteriální, na dotek nestudí a je velmi příjemný.
Rozšiřte možnosti dřezu
Přikoupíte-li si k dřezu několik dalších šikovných doplňků, můžete z tohoto „pracoviště“ vytvořit doslova multifunkční prostor, kde se bude odehrávat více činností, než jen pouhé mytí. Praktická je například krájecí deska, kterou nasadíte na dřezovou vaničku. Nejen že tak překryjete mycí prostor, který poslouží jako skryté odkladiště špinavého nádobí, ale především tím zvětšíte pracovní plochu linky a získáte tak další místo pro krájení potravin, jiný druh přípravné činnosti nebo další odkládací plochu. Desky se vyrábějí z různých materiálů – ze dřeva, z kovu, z plastu nebo z keramiky – a buď jsou velké jako dřez a dokážou zakrýt celý mycí prostor, nebo zakrývají vaničku jen částečně a můžete je tudíž posouvat z jedné strany na druhou.
Hodit se vám budou také nejrůznější typy košů či misek, které zavěsíte do vnitřního prostoru dřezu nebo přes jeho okraje – a rázem tu máte šikovné držáky na nejrůznější drobnosti nebo další odkapávací plochu. Tyto doplňky mají nejčastěji podobu drátěných košíků nebo nerezových či keramických misek opatřených zespoda několika otvory pro odtékání vody.
Kam s dřezovou baterií
Některé modely jsou nabízeny jako takzvané bezotvorové, což znamená, že jejich plocha ani okraje nejsou narušeny otvorem pro instalaci dřezové baterie. Ta může být instalována třeba buď přímo vedle dřezu do pracovní desky, nebo do stěny nad dřezem. Jiné modely mívají na okraji jeden i více otvorů, kam lze umístit jak vodovodní baterii, popřípadě její ovládací kohoutky, nebo dokonce dávkovače saponátu. Zda se rozhodnete pro typ s otvory či bez nich, je však spíše pohledovou záležitostí, s funkcí dřezu to naprosto nesouvisí.
Text: Naděžda Vondrášková
Foto: se svolením firem Oras, Blanco, Alveus
Datum vydání: 2. 5. 2015