DŘEVOSTAVBA není bouda

Montovaná dřevostavba rodinného domu nabízí řadu variant, specifických předností, ale i úskalí. To nejpodstatnější najdete ve zkratce zde.

OBLOŽENÝ SENDVIČ . Montovaná dřevostavba, konstrukční systém Atrium IZO Comfort. Projekt na míru, realizace Česká Lípa, 2012. Obklad ze sibiřského modřínu. Foto Atrium.

Laik může snadno nabýt dojmu, že všechny montované dřevostavby kolem nás jsou prefabrikáty z víceméně stejných sendvičových panelů, které se liší jen tloušťkou izolace a energetickými parametry. Omyl! Vedle klasických „sendvičů“ (prefabrikovaných panelů přesně na míru, zpravidla z OSB desek se všemi otvory, tepelnou izolací a výztužnými žebry uvnitř) jsou tu také technologie strukturovaných izolovaných panelů (SIP), masivních celodřevěných panelů nebo lehkých sloupkových konstrukcí, které se skládají přímo na staveništi a dávají šanci jednak stavět svépomocí, jednak do poslední chvíle měnit dispozice domu. Ale klíčová otázka zní: Proč vlastně dřevostavbu chtít? Pro všechny dřevostavby obecně platí, že nabízejí zdravé bydlení (dřevo „dýchá“ – tedy reguluje vlhkost), dobrou akustiku prostoru, nehořlavost (ano!) a životnost na několik generací. Jen zvuková izolace stěn bývá zpravidla horší než u zděných domů.

VĚTŠINOVÝ ANO, PRŮMĚRNÝ NE . Typový dům, typická sendvičová dřevostavba: dům Largo 147 od největšího výrobce montovaných dřevostaveb u nás. Foto RD Rýmařov.

 

VÝHODY SENDVIČŮ

Hlavními přednostmi sendvičových dřevostaveb jsou mimořádně rychlá montáž na staveništi (hrubá stavba do tří týdnů), úspora vnitřní užitné plochy (stěny jsou tenčí než u zděných staveb), cenová výhodnost (oproti zděné stavbě cca o 10 %) a energeticky úsporný provoz. K rychlé montáži na staveništi je třeba podotknout, že čas zabere výroba panelů na míru v továrně. Takže celková doba výstavby je rychlá jen tehdy, když se spokojíte s typovým domem bez úprav.

DŘEVO V INTERIÉRU . Zevnitř může zůstat konstrukce zcela obnažená, takže si vychutnáte dotek i vůni dřeva. Typový dům Futura Freestyle. Foto Domesi.

 

RADOST KALÍ ÚSKALÍ

Přes řadu předností sendvičových dřevostaveb se mějte na pozoru: Výrobců i stavebních firem v tomto systému je mnoho a ne všichni vám zaručí certifikovanou kvalitu. Ty prověřené sdružuje profesní Asociace dodavatelů montovaných domů (www.admd.cz).


I. Panely bez výztuže

Technologie strukturovaných izolovaných panelů (SIP) pochází z USA, ale u nás ji zastupuje ucelený stavební systém Europanel. Jádro panelu tvoří polystyren EPS, který je z obou stran opláštěn OSB deskami. Celoplošným slepením vznikne tuhý prvek, jenž se chová jako krabicový nosník. Je pevný, odolný a energeticky úsporný (tloušťka 12 cm odpovídá Porothermu tloušťky 44 cm)

PANELY LZE ŘEZAT . stavby je klíčové! Nosný základ dřevostavby musí tvořit dřevo. Vnější podoba může být zcela libovolná. Certifikovaný prefabrikát eliminuje riziko chyb, ale dá se přímo na stavbě řezat, takže do poslední chvíle umožňuje měnit dispoziční řešení domu . Foto Europanel

S FILOZOFIÍ . Dům Natura Space: Europanely kotvené na zemních vrutech. Modulární výstavba,
úsporné technologie. Foto Natura Space CZ.


II. Masivní panely

Nejblíž přírodě stojí masivní celodřevěné panely. Perspektivní technologie plně nosného prefabrikátu, který se na stavbě rychle a jednoduše poskládá (maximální tloušťka panelu 12,4 cm). Má výborné statické a izolační vlastnosti, zatepluje se zvenčí minerální vatou a umožňuje stavět i vícepatrové budovy. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena: k materiálu musíte připočítat ještě zvýšené náklady na dopravu a použití těžké mechanizace na stavbě. Bonusy tvoří perfektní kvalita provedení (vícevrstvé desky z masivního, křížem lepeného dřeva) a pozitivní emoce spojené se dřevem v interiéru.

KONSTRUKCE . Složená konstrukce Novatop Solid do sebe zapadá jako kvalitní stavebnice. Foto Agrop Nova.


III. Sloupkové a rámové konstrukce

Tady nejde o prefabrikát z továrny: Dřevěné fošny či hranoly se spojují přímo na stavbě pomocí hřebíků a plechových spojek. Do skeletu se pak vkládá izolace, obklad z obou stran tvoří dřevovláknité desky nebo překližka. Nejrozšířenější je tradiční americký systém Two by Four, který odvozuje svůj název od praktického označení průřezu sloupků 2 x 4 palce (cca 5 x 10 cm). Jeho výhodou je zcela variabilní stavba bez těžké mechanizace, s nízkými náklady na dopravu, kterou lze zvládnout dokonce svépomocí (viz foto). Jiří Reiter stavěl tento dům svépomocí ze smrkových fošen, OSB desek a minerální izolace Rockwool a své zkušenosti zaznamenal na blogu www.skaven.cz/drevostavba. Obecně lze říci, že výstavba na místě trvá nejméně tři měsíce, je pracnější a ve výsledku se může prodražit. Nevyžaduje však základovou desku a umožňuje snadnou kontrolu kvality výstavby.

foto Jiří Reiter


 

Text Vít Straňák, foto se souhlasem firem Atrium, RD Rýmařov, Europanel, Natura Space CZ, Agrop Nova, Domesi

Datum vydání: 1. 11. 2021

Edit: