Dopřejte si pokoj navíc!

Chcete mít obývák plný světla? Je to jednoduché: Stačí zimní zahrada, případně ještě s vytápěním, a máte po celý rok krásnou prosklenou místnost navíc. Pokoj pro pohodu.

Zimní zahrada Luxe nabízí luxusní rustikální design. Konstrukce z pevných hliníkových profilů a špičkových systémových prvků, akční cena od 489 000 Kč. Foto Al garde

Výstavbu zimní zahrady byste měli začít plánovat hned, jak se rozhodnete pro stavbu rodinného domu. To je totiž ta nejlevnější a nejjednodušší varianta. Ale pokud jste ji už zmeškali, nevadí: Přístavba zimní zahrady je naštěstí možná kdykoliv později.

Z hliníkových profilů s tepelnou izolací vyrábí zimní zahrady také česká firma Esmero. Tvrzená bezpečnostní skla, vysoká kvalita, individuální přístup. Foto Esmero CZ

 

Svépomoc? Špatná volba!

Chcete při stavbě zimní zahrady co nejvíce ušetřit? V tom případě se do práce nepouštějte svépomocí! Abyste se vyvarovali zbytečných chyb, které celou realizaci zkomplikují a prodraží, přizvěte si hned od počátku odborného projektanta. Navíc je vhodné, aby vzhled zimní zahrady ladil s fasádou, což může být pro laika také „oříšek“. Odbornou realizaci nejlépe docení ten, kdo už si tu laickou vyzkoušel na vlastní kůži a zjistil, že v letním období řádně nevětrá, zatímco v zimě její konstrukce promrzá… Ano, realizace se zdá být snadná, ale úskalí je víc než dost. Je třeba zajistit komínový efekt proudění vzduchu i pevný konstrukční základ, spolehlivě izolující, a přinejmenším částečně otevíravé prosklení, protisluneční izolační skla nebo účinné venkovní zastínění, správné navázání zimní zahrady na střešní konstrukci domu i bezpečné dodatečné ukotvení do izolace zateplené fasády. Projektant za vás vyřídí také stavební povolení. A pokud chcete opravdu celoročně obytnou zimní zahradu, navrhne vám rovněž spolehlivý tepelný zdroj s odpovídajícím výkonem.

Do třetice hliník: luxusní celoročně obyvatelná zimní zahrada, která zásadním způsobem rozšiřuje obytný prostor rodinného domu. Foto Thermont

Jih proti severu

Jakou orientaci zvolit? Není to tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Většina obytných zimních zahrad pro celoroční provoz mívá orientaci k jihu, což vám nabídne maximum denního světla i slunečních paprsků. Ale může to být ošidné: Zimní zahrady s jižní orientací se snáze přehřívají a ve vyšším věku se vaše tolerance vůči horku rozhodně bude snižovat… Pootočení zimní zahrady směrem k východu či západu souvisí úzce s vaším denním rytmem: Jestliže chcete slunce k pohodové snídani, volte východ. Pokud si hodláte naopak vychutnávat dlouhé letní večery, měla by zvítězit západní strana. Orientace zimní zahrady k severu je sice u rodinných domů jasně v menšině, ale má také nepopiratelné klady: Bude ideální pro pěstování rostlin, i bez zastínění vás ochrání před tropickými vedry (kterých zřejmě bude přibývat) a nabídne vám příjemné, přirozeně rozptýlené světlo. Prosklený ateliér k severu – to je sen každého výtvarníka!

 

Z čeho to bude?

Další klíčovou otázku tvoří konstrukce zimní zahrady. Její konstrukční základ může tvořit plast, hliník, ocel nebo dřevo. Každý z těchto materiálů má své přednosti, ale také nedostatky.

Plast je dnes převažujícím materiálem, který u vás zaboduje nízkou cenou, dobrou tvarovatelností a téměř bezúdržbovým provozem. Zároveň je však tvarově nestálý v závislosti na teplotě, takže musíte vytvořit dilatační spáry.

Dřevo je materiál převažující ještě před 20 lety, dnes je však – navzdory svým přírodním půvabům – na ústupu. Jde o vrstvené lepené hranoly ze smrku, borovice či dubu se speciální povrchovou úpravou, které se uplatňují hlavně u větších zimních zahrad klasického stylu. Profil je elegantní, dostatečně pevný a stabilní, ale nedokáže potlačit masivní nosný základ ve prospěch velkorysého prosklení.

Ocel jako konstrukční základ zimní zahrady sice prokazuje pevnost a elegantní vzhled, může však podléhat korozi a je tepelně vodivá. Speciální úpravou sice lze těmto nedostatkům předejít, ovšem konstrukci to prodraží, takže se cenou přiblíží modernímu hliníku.

Hliník jako nosný základ je nejdražší, nabízí však tvarovou stálost i bezúdržbový provoz. A jestli se vám zdá elegance hliníku příliš chladná, můžete na vnitřní stranu konstrukce použít útulné a voňavé dřevo. Dřevohliníkové konstrukce jsou dnes trendem i v oblasti oken.

 

Věda jménem sklo

Klíčovou roli pro tepelnou pohodu zimní zahrady hraje zasklení. Sklem uniká z interiéru nejvíce tepla v zimě, ale také ho tudy nejvíc vstupuje během horkého letního období. Zpravidla se používá izolační dvojsklo, které může být protisluneční (absorpční sklo Planibel barvené v hmotě nebo reflexní sklo Stopsol), může mít zesílenou tepelnou izolaci, zvukovou izolaci nebo bezpečnostní parametry. Mezera mezi skly může být vakuovaná či vyplněná izolačním vzácným plynem (levnější je argon, účinnější krypton). Izolační účinek výplně mezi skly velmi pomalu klesá, ale při kvalitním provedení by mohl vydržet až 40 let. Jestliže plánujete propojit zimní zahradu přímo s obytným prostorem (viz dále), rozhodně se vám vyplatí investice do kvalitního izolačního trojskla s meziskelní fólií Heat Mirror.

 

Klid a nohy v teple

Teplo od nohou je podstatné pro náš celkový pocit tepelné pohody – to platí i v zimní zahradě. Proto je zde důležitý rovněž povrch podlahy. Za slunného počasí vám největší komfort nabídne přírodní kámen či keramická dlažba, protože tyto materiály výborně akumulují teplo. Ale v deštivém období vám přijde vhod dřevěná podlaha, která je přirozeně teplá po celý rok. V úvahu přichází také „kamenný koberec“ – směs přírodních kamínků a pojiva ze speciální pryskyřice, která vytváří mrazuvzdorný a vodopropustný povrch beze spár. Tento povrch bude jemně masírovat vaše chodidla a v zimě příliš nevychladne.

 

Navázání na interiér

Řešení zimní zahrady úzce souvisí také se schopností tepelné izolace nebo akumulace tepla. Konstrukci totiž můžete navázat nejen na obvodové zdivo domu, ale také na prosklenou část fasády, případně nechat interiér za zimní zahradou velkoryse otevřený. Jaké to bude mít důsledky? Jestliže zimní zahradu postavíte před prosklenou část domu, dokáže v zimním období vytvořit účinnou teplotní bariéru pro navazující interiér. Ale pozor: Pokud tímto řešením budete chtít ušetřit za nákladné izolační zasklení, musíte se zároveň smířit s tím, že prostor zimní zahrady bude v zimě vyžadovat přitápění. Otevření prostoru dovnitř plynule – bez stěny či zasklení – bude působit velmi vzdušným a příjemným dojmem, vyžaduje však, aby zimní zahrada převzala izolační funkci obvodového zdiva. Proto se stane nutností zasklít celý vnější obvod izolačním trojsklem s výplní vzácným plynem. Ještě lepší tepelnou pohodu v zimě zajistí vytápění prostoru zimní zahrady. V letním období naopak stoupne význam účinného větrání a stínění.

 


Obývák přímo na terase
Pergola Venti je unikátní svou rozsuvnou střechou a množstvím dalšího volitelného vybavení. Průhledná střecha zajišťuje přirozené denní světlo na terase a také v přilehlých místnostech domu po celý den, a to zejména v zimním období, kdy je světla nedostatek. Integrovaným stíněním můžete pohodlně regulovat množství slunce na terase. Přesuvné stěny zabrání pronikání hluku a prachu z okolní zahrady. Vytvořte si místo na terase, které bude stejně útulné a bezpečné jako váš obývací pokoj! www.alukov.cz

foto Alukov


 

 

 

text Vít Straňák foto archiv firem

Datum vydání: 29. 6. 2023

Edit: