Domy jako stavebnice
Na svůj nový dům máme mnoho požadavků, které mohou splnit různé stavební systémy. V konečném výsledku však nemohou být zásadní rozdíly, protože každý nově postavený dům musí odpovídat závazným technickým požadavkům na stavbu. V současné době však hraje velkou roli čas a kvalita prací odváděných přímo na stavbě. Oba tyto požadavky nahrávají montovaným a modulárním stavbám.
Na stavbu domu je u nás tradičně pohlíženo jako na něco, co budujeme nejen pro sebe, ale také pro své potomky, možná i vnuky. Přitom doba se mění a postupně si zvykáme na to, že nemusíme strávit celý život na jednom místě v domě, který po nás zdědí děti. Anebo naopak nechceme žít v domě svých rodičů, protože naše představy o bydlení jsou odlišné. Dům se postupně stává zbožím, které potřebujeme mít k dispozici rychle a v pravý čas a takové, aby vyhovovalo našim momentálním potřebám. Tomuto trendu dobře vyhovuje výstavba prefabrikovaných domů. U našich sousedů, v Rakousku a Německu, tvoří montované domy 40 % trhu, ve Skandinávii nebo USA ještě více.
PROČ MONTOVANÉ STAVBY
Výroba prefabrikátů s sebou přináší výhody sériové tovární výroby. Zvyšuje produktivitu, tedy snižuje cenu výrobků, a především zajišťuje stabilní kvalitu, výrobu v klimaticky neměnných podmínkách, precizní vypracování konstrukčních detailů a jejich kontrolu přímo ve výrobě. Velká část stavebních úkonů se přenese do výrobní fáze. To přináší největší výhodu – zrychlení samotné výstavby domu, respektive jeho montáže. Dům se montuje na místě mnohem rychleji než v případě zděného domu. Hrubá stavba montovaného domu může být hotova v řádu dnů. Další výhodou je suchý proces výstavby, který není závislý na počasí ani ročním období. Rychlost výstavby má příznivý vliv i na finance. Ve srovnání s běžnou výstavbou je cena výroby prefabrikovaných dílců, jejich dopravy i montáže předem dána a nehrozí navyšování nákladů během výstavby, snižuje se citlivost na zdražování stavebních materiálů. Pokud dům stavíte s pomocí hypotéky, ušetříte díky rychlosti realizace na úrocích i případném nájmu za náhradní bydlení. Nevýhodou montovaných staveb může být nutnost použít těžkou dopravní techniku a jeřáb. Na těžko dostupných pozemcích s montovanou stavbou počítat nemůžeme.
UNIFORMITA?
Mnohé odrazuje od výběru montované stavby obava z nudného a opakujícího se vzhledu domu. Prefabrikovaná výstavba však může vykazovat značnou variabilitu, běžně lze měnit její dispozici, barevné a materiálové řešení, tvar střechy i jiné prvky. Díky počítačovému rozvoji je možné novými technologiemi vytvářet domy na výrobních linkách i podle individuálních projektů, respektive sestavit dům přesně podle přání zákazníka.
PANELY A MODULY
Ač máme představu panelové výstavby spojenou obecně s betonovými prefabrikáty, v současné době se nejvíce prosazují montované dřevostavby. Stěnové a střešní panely se skládají z vrstev, které zajišťují potřebné vlastnosti jednotlivých dílů i celé stavby. Obecně je mezi vnitřní a vnější desku panelu vložena tepelná izolace, popřípadě další vrstvy, jako například parozábrana. Liší se i stupněm opracovanosti, vnitřní i vnější stěny mohou být fi nálně upraveny, mohou být již ve výrobě osazeny okny a podobně. Přesně podle projektu jsou připraveny otvory na prostupy a další stavební prvky. Stavba se usazuje na připravenou základní desku, montáž je obvykle hotova během několika dní. Modulární výstavba postupuje o další krok dále – ve výrobě je připraven prostorový modul, který může být osazen i zařizovacími předměty, sanitou, kuchyňskou linkou a podobně. Na rozdíl od nechvalně proslulých stavebních buněk jsou moduly vyrobeny z kvalitních materiálů, často designově velmi zajímavé díky spolupráci s architekty. Základem bývá ocelový nebo dřevěný rám uzavřený stěnami vyplněnými izolací. Ve výrobě se modul může připravit podle individuálních požadavků zákazníka – vnitřní i vnější úprava stěn, rozmístění dveřních a okenních otvorů, řešení podlah i stropu. Hotový modul se osadí na základovou konstrukci a napojí na přípojky inženýrských sítí. Modulární výstavba umožňuje kombinaci jednotlivých modulů jak do stran, tak do výšky i pozdější postupné rozšiřování domu. Jak panely, tak moduly se již běžně vyrábějí tak, aby dům dosáhl parametrů nízkoenergetického domu, a stále častěji jsou konečným výsledkem i domy pasivní. Díky tovární kontrolované výrobě se požadovaných parametrů dosáhne spolehlivěji než u klasické výstavby, je-li montáž provedena precizně.
Datum vydání: 2. 7. 2015