Domov jako klícka...
Připravili jsme pro vás pár pravidel, jak si uklidit, moc se nenadřít a ještě být s výsledkem spokojeni. Nejdůležitější hned na začátku je si říci, že úklid je hračka a po celou dobu na tom trvat!
Dalším důležitým aspektem úspěšného úklidu je vyznat se v čisticích prostředcích. Ideální je na každý druh špíny a nečistoty použít konkrétní a k tomu určený výrobek. Pokud se chcete spolehnout na tzv. univerzální čisticí prostředky, které údajně zvládnou vše od kuchyně přes WC až po ložnici, pak buďte na pozoru a vybírejte s rozumem, zároveň podle renomé a ceny. Univerzální zázrak takové schopnosti mít nemůže. Vysvětlení je jednoduché – v domácnosti bojujeme v podstatě se dvěma nepřáteli: v mokrých provozech to je vodní kámen a v kuchyni mastnota. Na vodní kámen fungují kyseliny, na mastnotu alkalické (zásadité) čisticí prostředky. Každá skupina zabijáků má jiné pH, tudíž je jen těžko lze sloučit v jeden univerzální čisticí přípravek.
NA TOALETĚ ZÁLEŽÍ
Zejména zde je častý úklid nezbytný a bývá zároveň vizitkou domácnosti. V koupelně budete potřebovat středně silné kyselé čisticí prostředky. Na čištění WC mísy je na trhu spousta skvělých výrobků, které se aplikují přímo pod vnitřní okraj toalety, nechají se pár minut působit a poté se mísa vyčistí kartáčem a opláchne vodou. Samozřejmě, že musíte udržovat v čistotě i vnější části WC mísy, na to jsou ideální jednorázové čisticí a dezinfekční utěrky, které na závěr můžete spláchnout. Jako bonus slouží závěsné WC bločky nebo gelové bodové bloky, které se aplikují rovnou na vnitřní stranu toalety – neutralizují pachy, voní, čistí a působí jako prevence proti usazování vodního kamene.
JAK NA KUCHYNI?
Zde využijete alkalické čisticí prostředky, které dobře rozpouštějí mastnotu. Čím větší mastnotu nebo připálené zbytky jídla chcete odstranit, tím vyšší pH u výrobku zvolte. Vždy při práci používejte rukavice a silnější chemikálie (třeba na čištění pečicí trouby) větrejte. Pokud používáte víceúčelové houbičky, jistě víte, že mají každou stranu jinou a liší se i barevně. Drsná plocha je ta „škrábavá“ a povrchy spíše poničí, než vyčistí, takže opatrně s ní. Pamatujte si, že čím tmavší je barva této plochy (zpravidla hodně tmavě zelená), tím je i drsnější. Ideální je houbička se středně drsným povrchem, s vysokou absorpční schopností a dlouhou životností; neměla by se drolit, ani rozpadat.
A nezapomínejte při úklidu na odpadkový koš – jen pravidelné vynášení nestačí. Je nutné ho často zevnitř i zvenku omýt dezinfekčním prostředkem, opláchnout vodou a vysušit.
MOP A VODA
Omotaný hadr kolem smetáku je minulostí, dnes jasně vítězí mopy. Spíše jde jen o to, jaký způsob ždímání zvolíte – ruční je nejméně pohodlné a hygienické, lepší variantou je ždímací zařízení, které si většinou můžete koupit rovnou s mopem. Některá se ovládají pouze ručním stlačením mopu, jiné fungují pomocí pedálového mechanismu – sešlápnete pedál a mop se sám vyždímá. Nemusíte se ani ohýbat, natož dotýkat vody.
Použití mopu a mokrého způsobu úklidu si vždy dobře rozmyslete, ne na všechny podlahové plochy se hodí. Například laminátovým a dřevěným podlahám mokro nesvědčí vůbec. Na závěr všechny použité utěrky, hadříky a textilní návleky na mopy důkladně vyperte, nebo přemáchněte v nádobě s čistou vodou a nechte dokonale proschnout.
Více informací se nachází v prosincovém čísle, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 30. 12. 2015