DOMKY A PŘÍSTŘEŠKY na zahradě
Altány, pergoly, domky na nářadí. Stavby malé velikostí, ale nikoli významem. Poskytují klid a bezpečné spočinutí vám, vašim blízkým nebo vašim zahradním pomocníkům.
Mohou zdobit i pomáhat. Před jejich koupí je dobré vědět, k čemu mají sloužit především. Protože od velikosti, kvality a množství funkcí v zahradě se odvíjí jejich cena. A rozdíl rozhodně není ve stokorunách…
ALTÁNY A PERGOLY
Zahradní altány a další přístřešky se vyrábějí nejčastěji z masivního dřeva (smrk či borovice), ale pokud chcete levnější variantu, mohou mít i textilní střechu na více či méně masivní konstrukci z kovu nebo plastu. Lehčí konstrukce vám vedle příznivé ceny nabídne i další výhody: Dá se snadno a rychle instalovat, případně operativně přenést na jiné místo. Důležité je, aby textilní střecha byla prodyšná – zvláště v případě, že má altán také uzavíratelné stěny. Ty se vám mohou hodit na větrném místě nebo při náhlé změně počasí jako ochrana před hnaným deštěm. Nechceteli altán, můžete zvolit rozsahem menší a zpravidla subtilnější pergolu, která může sloužit jako opora pro popínavé rostliny a dá se rovněž zastřešit. Jako ochrana před sluncem u nezastřešené pergoly vám může posloužit textilní baldachýn nebo rákosové rošty. Pergola dokáže také vytvořit elegantní hraniční pásmo mezi užitkovou a okrasnou zahradou. Pokud máte malý pozemek a jde vám přednostně o pobytovou funkci, téměř totéž jako altán či pergola vám nabídne zastřešení terasy. Svým způsobem nabízí dokonce víc: plynulé rozšíření obytného prostoru, který můžete spokojeně využívat od jara až do pozdního podzimu.
NÁŘAĎOVÉ DOMKY
Zahradní domky na nářadí se vyrábějí nejčastěji z kovu (pozinkovaný ocelový plech nebo o trochu levnější hliník), plastu (mrazuvzdorný bezúdržbový polyethylen) či masivního dřeva (zpravidla smrkové). Jednotlivé materiály se dost zásadně liší jak svým vzhledem a vlastnostmi, tak i cenou (viz rámeček). Pro dobrý nákup však mohou být podstatné i rozměry: Zejména produkty dodávané na český trh z Asie mívají malou výšku, což je nejen nepohodlné pro váš vstup dovnitř, ale může to být i limitující pro uložení běžného zahradního nářadí (výška násady hrábí či lopaty). Náš základní cenový přehled se proto orientuje spíše na výrobky tuzemské či západní provenience.
Domky na nářadí – materiál a cena
- Velkou škálu rozměrů, kvality i ceny nabízejí zahradní domky z plastu: Jejich cena na českém trhu začíná těsně nad hranicí 5 000 korun. Za tuto cenu ovšem můžete mít pouze to nejzákladnější hobby provedení, tedy stavebnici domečku na půdorysu přibližně 1 x 1 metr, která váží kolem 30 kg a na místě si ji sami smontujete. Záruka na stavebnici je 2 roky. Na opačném pólu stojí prostorné plastové domky na půdorysu 3,5 x 3,5 metru, s dvojitými stěnami, desetinásobnou hmotností, kompletní montáží na míru a zárukou 10 let, kde snadno překročíte cenu 100 000 Kč.
- Menší rozptyl cen mají kovové domky na nářadí: od 5 000 do 50 000 Kč. Pokud ovšem chcete domek pevně ukotvit do terénu, potřebujete dokoupit ještě kotvicí sadu a podlahovou základnu, což vám domek nejmenšího rozměru prodraží o 2 500 Kč. Díky tenké plechové konstrukci bývá vnitřní prostor kovových domků o něco větší než u plastových, hmotnost materiálu je naopak menší. Záruka proti prorezavění může být i u základní verze 10 let. Suma sumárum: Kov vychází zpravidla levněji!
- Dřevěné domky na nářadí mívají spodní hranici posazenou o něco výše (cca 7 000 Kč), horní hranice může atakovat i 100 000 Kč (za stejnou cenu ovšem už pořídíte i zahradní chatku k obývání). Podlaha často nebývá součástí dodávky, ale dá se doobjednat. Pokud chcete šetřit, můžete mít levné podesty z dřevěných latí. Pokud vám záleží na kvalitě, lze zvolit i podstatně dražší, ale trvanlivý kompozitní dřevoplast WPC. Chceteli kompletní dodávku s montáží, připočítejte k ceně nejméně 7 tisíc, u velkého domku až dvojnásobek.
Text: Vít Straňák, foto: se svolením firem Mountfield, Vetas, Delta Svratka, Guttulla, Bauhaus, NaturHouse, Alza.
Datum vydání: 29. 4. 2021