Domácí sauny
Prospěšnost saunování pro lidské tělo je potvrzena staletími. Obliba této blahodárné aktivity se rozšířila natolik, že se sauny přemístily z veřejných míst do soukromí. Dnes si můžete pořídit toto zařízení nejen na míru prostoru, ale především svému tělu. Záleží jen na tom, jaký typ sauny vám bude vyhovovat.
Blahodárný proces saunování prospívá psychice, zdraví i kráse. Jeho význam potvrzují staletí zkušeností i současní odborníci. „Pravidelný pobyt v sauně má především preventivní význam. Dochází k posílení odolnosti organismu – zejména proti nemocem horních a dolních cest dýchacích. Při zvýšeném pocení se tělo více zbavuje škodlivých zplodin metabolismu. Podpůrně se saunování používá též k prohřátí kloubů, rovněž pomáhá zvýšit zásobování organismu kyslíkem,“ říká PharmDr. Tomáš Arndt z Prozdravi.cz. Pravidelné saunování dále působí protizánětlivě, posiluje kardiovaskulární kondici a má blahodárný vliv na zdraví pokožky – je mimo jiné vhodnou součástí prevence proti celulitidě. Mnoho lidí ale saunu vyhledává i jen kvůli nezaměnitelnému pocitu, odpočinku, fyzickému a psychickému uvolnění, zbavení se stresu a napětí.
DOMÁCÍ POHODA
V současnosti již nemusíte kvůli blahodárnému pocitu cestovat do veřejných zařízení. I doma si můžete dopřát luxus sauny, a to i za velmi příznivých finančních podmínek, a nemusíte se ho vzdávat ani v prostředí bytu. Než si ale určité zařízení pořídíte, zvažte, co je vašemu tělu nejpříjemnější. Existují různé typy saun, které lze s úspěchem provozovat v soukromí. Každý však pracuje na jiném principu, nabízí rozdílné prožitky a vyhovuje různým lidem.
TRADICE ZE SEVERU
Bývaly doby, kdy byla známa výhradně sauna finská. Tento typ má stále mnoho příznivců po celém světě, což je dáno nejen tradicí, ale také poměrně jednoduchým principem fungování, který stál na prvopočátku historie sauny a jehož další zjednodušení přineslo novodobé využívání elektrických topidel. Ve finské sauně se zahřívá vzduch za pomoci kamen či kamínek, respektive kamenů, které kamna ohřívají a jež posléze sálají teplo do okolí.
Teploty vzduchu dosahují vysokých hodnot, a to obvykle 90 až 100 °C. Vlhkost vzduchu je přitom nízká, pohybuje se v řádech několika procent, přičemž k dočasnému zvýšení tohoto parametru lze polévat rozpálené kameny vodou.
PROVOZ ZLEVNIL
Účinek finské sauny? Horký vzduch ve finské sauně podněcuje tělo k pocení. Tím se čistí póry a vyplavují z těla škodlivé látky. Pravidelný pobyt v této sauně významně podporuje imunitu, pozitivně ovlivňuje kvalitu pokožky, střídání prohřátí a následného ochlazení trénuje srdce a krevní oběh. Vysoké teploty i nízká vlhkost vzduchu ve finské sauně ovšem mohou být pro některé jedince nepříjemné až nepřekonatelné – stejně jako moment ochlazování. Cyklus prohřátí a následného zchlazení například ve studené kádi či pod studenou sprchou by se měl navíc opakovat v určitých cyklech. V domácím prostředí pak bývají při pořízení překážkou jednak vyšší náklady na koupi – stavba musí být provedena z kvalitního dřeva, které odolá výrazným teplotním výkyvům. Pokud jde o náklady na provoz, dnešní technologie, které nabízejí možnost přesné regulace topidel, v kombinaci s nutnou dokonalou izolací tento parametr rapidně snižují. Zatímco dříve se hovořilo o přibližně stokoruně za provoz běžné finské sauny pro dvě osoby na celý proces, dnes jsou náklady zhruba třetinové.
HIT POSLEDNÍCH LET
Za opravdu masivním rozšířením saun do domácností stojí novodobá zařízení nabízející podobné účinky, ale pro mnohé snesitelnější tělesný pocit stejně jako nižší náklady na pořízení i provoz, a také možnost postavit si saunu třeba i do ložnice v bytě. To všechno umožňují infrasauny, přesněji infrakabiny, které se vyvíjejí teprve půl století. V 60. letech byl totiž v Japonsku patentován zářič představující základ jejich fungování. Infrakabina je skutečným hitem posledních let. Proč?
MÉNĚ OMEZENÍ
Infrasauny především umožňují i těm osobám, které špatně snášejí prostředí tradiční sauny finské, dopřát si blahodárný pocit. Je zde totiž nižší provozní teplota – do 60 °C a v porovnání s finskou saunou vyšší relativní vlhkost. Díky tomu se v ní mnohým lépe dýchá, takže zátěž pro organismus je nižší. Tyto hodnoty jsou rovněž ideální k relaxaci, otužování a detoxikaci organismu. Podle odborníků není také nutné pobyt v sauně opakovat, organismus není třeba tak prudce ochlazovat, případně k tomu stačí vlažná voda, a při nastavení nižších teplot (kolem 30 stupňů) lze infrakabinu využívat i k předehřátí například před sportovním výkonem nebo masáží.
PRAKTICKÉ VÝHODY
Jak infrakabina funguje? Díky infračervenému záření se prohřívají tkáně těla do hloubky přibližně 4 cm. Na ohřívání vzduchu v sauně jde méně než 20 % infračervené energie, zbytek ohřívá lidské tělo, což je v porovnání s klasickou saunou efektivnější, a to i co do energetické náročnosti. Provoz menší infrakabiny stojí řádově koruny, a také pořizovací ceny představují dostupnější sortiment: nejlevnější modely se dají koupit už za méně než dvacet tisíc korun.
Praktická je dnes i snadná instalace a možnost umístění, a to zejména u menších modelů. K provozu není třeba žádné speciální odvětrávání, infrasauna totiž nevytváří páru ani vysokou teplotu. K použití je navíc připravena během několika málo minut. „Pro umístění nepotřebujete v bytě žádné stavební úpravy, nutný je pouze prostor pro sestavení a prostor pro otevírání vstupních dveří. Nejčastěji se tato zařízení umísťují do koupelny, ložnice, suterénů i klasických obytných místností. Infrasauna se prodává připravená jako skládačka s podrobným návodem, montáž je snadná. K zapojení pak postačí klasická elektrická zásuvka na 230 V,“ popisuje Martina Bock z projektového marketu Hornbach.
Ačkoli se infrakabiny pro jednoho či pro dva těší největší oblibě, i v tomto sortimentu samozřejmě můžete mít luxusní zařízení, které poskytne službu několika osobám najednou a co do designu předčí vaši představivost, stejně jako u luxusních finských saun nabídne dokonale provedený interiér s ergonomickými prvky, a navíc moderní funkce zvyšující komfort ovládání i příjemný pocit z relaxace.
PARNÍ SAUNA
Parní sauna či parní lázeň, to je označení pro kabinu, kde panují teploty okolo 50 stupňů a vysoká relativní vlhkost 80–100 %. V parní kabině je pára vyráběna parním generátorem. Pobyt v tomto prostředí má uvolňující účinky, podporuje prevenci a rekonvalescenci u onemocnění dýchacích cest či revmatu. Kombinace páry, tepla a vlhka navíc podporuje prokrvení pokožky, čistí ji a oživuje.
IDEÁLNÍ KOMBINACE
Na trhu ale dnes najdete například i sauny, které umožní jak saunování finské, tak i infrasaunování. Stačí pouze přepnout do požadovaného režimu. Setkat se můžete také s takzvanou biosaunou. V tomto případě se jedná o kombinaci finské a parní sauny. Teplo se šíří do vzduchu z topidla s aktivním výparníkem. „Biosauna dosahuje teploty 60 °C a vlhkosti přibližně 30–35 %. Tělo tedy není zatíženo tolik jako ve finské sauně, a navíc je zde možné používat vonné esence pro účinnější relaxaci. Lze pořídit i model sauny, u něhož lze vybírat mezi módem saunování finského a biosaunování – podle chuti, účelu či potřeby,“ komentuje XY ze společnosti Albixon.
Biosaunu podobně jako infrakabinu mohou vzhledem k nízkým teplotám navštěvovat i děti či osoby, kterým nedělají dobře vysoké teploty či velmi nízká vlhkost vzduchu. Účinnost procedury je však ze stejných důvodů nižší, nicméně přesto působí pozitivně v mnoha ohledech: zvyšuje kvalitu dýchání, pomáhá odbourávat bolest a ztuhlost svalů, příznivý vliv má na pokožku a funguje i jako prevence například při celulitidě.
Datum vydání: 2. 3. 2016