Dokonale čistý vzduch
Smog, prach, alergeny a další škodlivé látky ve vzduchu děsí nejen obyvatele velkých měst. Patříte do této skupiny a raději se ukrýváte v bezpečí svého bytu? Jenže… tam může být vzduch ještě horší. Zvažte proto pořízení čističky vzduchu a také zvlhčovače.
Třikrát denně pět minut otevřené okno dokořán – tak by mělo vypadat správné větrání, při němž se vymění vzduch v celé místnosti a přitom se minimalizují ztráty tepla. Zatímco někomu takový „úklid“, kdy ze vzduchu zmizí oxid uhličitý a nahradí ho kyslík, zcela stačí, v některých domácnostech přichází fáze dva. Vzduch, který přišel zvenku, je třeba ještě pročistit a zbavit různých alergenů, pylů, roztočů a plísní – tedy látek, které nedělají dobře alergikům, astmatikům a rozhodně by je dýchat nemuseli ani ostatní. Pokud přemýšlíte, že si doma dopřejete čistý a kvalitní vzduch, a uvažujete o koupi čističky nebo zvlhčovače vzduchu, držte se našich deseti kroků. S nimi se vám bude dýchat lépe.
SPRÁVNÝ VÝKON ČISTIČKY
Má-li mít čistička vzduchu význam, je třeba zvolit správný výkon. Vypočtete si ho sami, stejně jako při nákupu digestoře. Udává se také v metrech kubických za hodinu. Pravidlo říká, že by měl skrz čističku projít všechen vzduch v místnosti za hodinu jedenapůlkrát. Proto si před nákupem ověřte, zda to vámi vyhlédnutý produkt zvládne. Některé firmy tento výběr zjednodušují a místo výkonu uvádějí, do jak velké místnosti je přístroj vhodný. Ale pozor, pokud čističku kupujete proto, že máte doma alergika či astmatika. Ti potřebují výkon až třikrát větší. V takových domácnostech tedy musí všechen vzduch projít filtry čtyřikrát až pětkrát za hodinu. Samozřejmě je tu i druhá možnost, že si koupíte čističku, která má dva až tři stupně výkonu a zapnete ho na ten vyšší. Ovšem pamatujte, že čím vyšší výkon, tím rychleji pracuje ventilátor a zvyšuje se i hlučnost.
FILTRY – NEJDŮLEŽITĚJŠÍ MALIČKOST
I když nejsou vidět a na první pohled vypadají skoro stejně, je ve filtrech velký rozdíl a právě na nich závisí, jak dobře bude čistička fungovat a kolik nečistot zachytí. Všeobecné pravidlo říká, že čím více filtrů, tím lépe. Zatímco produkty se čtyřmi filtry zpravidla mívají účinnost „jen“ 96 procent, ty pětistupňové se dostávají na 98, a pokud si pořídíte typ, kde budou zastoupené také omyvatelné HEPA filtry, ze vzduchu vám zmizí už 99,97 procenta všech nečistot. Máte pocit, že nějaké desetiny a setiny v běžném životě nehrají žádnou roli? U alergiků a astmatiků ano. Přístroje s šestadevadesátiprocentní účinností zachytí domácí prach, zbytky roztočů, pyl, bakterie, vzdušné plísně nebo cigaretový kouř, ty nejlepší nepustí zpět do vzduchu škodlivé částice větší než 0,3 mikronu a zachytí tak skoro všechny dráždivé a astma vyvolávající látky jako plísně, pyly, vzduchem přenášené zvířecí alergeny, prachové roztoče nebo také tabákový kouř. Kromě HEPA filtrů mohou vzduch čistit i filtry fotokatalytické nebo elektrostatické. Pozor, do domácností s alergiky se nedoporučují filtry vodní!
Přečtěte si také článek Jsme to, co dýcháme.
HLUČNOST – VLASTNOST, KTEROU OCENÍTE V NOCI
Má-li být čistička vzduchu opravdu funkční, musí být v provozu nepřetržitě 24 hodin denně. Zapomeňte tedy na to, že si koupíte jednu, kterou budete mít přes den v obýváku, navečer ji dáte dětem do pokoje a v noci vypnete, protože hučí. Tak to nejde. Proto se při výběru zaměřte i na údaje o hlučnosti. Ideální je, pokud bude na nejnižší stupeň – v noci se na více nezapíná – pracovat jen při třiceti decibelech. To je hodnota, kterou už většinou nevnímáte, a tak nebude rušit. Hlučnost při zapnutí na maximum by se měla být kolem čtyřiceti decibelů. Někdy se může stát, že po půlroce bezproblémového fungování se hlučnost zvýší. Může jít o znamení, že je zanesený některý z filtrů. Proto jim věnujte patřičnou péči.
VZHLED A UMÍSTĚNÍ
Pamatujte na to, že má-li čistička maximálně dobře fungovat, nesmí být ukrytá na podlaze v koutě. Ideální místo pro ni se nachází zhruba půl metru nad zemí, kde bude stát na poličce, stolku nebo ji lze zavěsit na zeď. Proto při výběru kromě jiných parametrů v tomto případě dbejte i na vzhled. Velké nehezká „krabice“ by v interiéru moc parády nenadělala.
CENA HODNĚ NAPOVÍ
Cena by určitě neměla být tím nejdůležitějším kritériem při rozhodování, ale určitě dokáže leccos napovědět o kvalitě. Je jasné, že nejlevnější typy za tři tisíce nebudou umět totéž jako čističky za dvacet tisíc.
KDYŽ PROBLÉMY DĚLÁ SUCHÝ VZDUCH
Jenže to, že se vám doma špatně dýchá, nemusí být vždy zaviněno špatnou kvalitou vzduchu a škodlivými látkami v něm. Někdy je na vině jen nevhodná, přesněji řečeno nízká vlhkost vzduchu. Zvlášť v zimě může klesat v bytech ke dvaceti procentům, což je stejné, jak kdybyste byli na poušti. A platí, že čím je vlhkost vzduchu nižší, tím více dráždí naše dýchací sliznice a tělo reaguje kašlem a škrábáním v krku. Dalšími příznaky mohou být chronická rýma, pocit stále ucpaného nosu, chronický zánět nosohltanu, častá onemocněním horních a dolních cest dýchacích, chronická bronchitida, opakovaná laryngitida zvláště u dětí, často popraskané rty nebo zvýšená únava. Kromě toho trpí i pokožka, která je vysušená, podrážděná a tvoří se na ní vrásky. Pokud je to i váš případ (nízká vlhkost vzduchu je téměř standardním doplňkem panelákových bytů), zvažte nákup zvlhčovače vzduchu.
CO UMÍ ZVLHČOVAČ?
Dobře vybraný zvlhčovač zpříjemní prostředí, kde žijete, vyčistí vzduch a v případě použitých vonných esencí i krásně provoní. Vybavenější typy přístrojů mají zabudovaný vlhkoměr, který automaticky reguluje vlhkost v místnosti. Rozhodně se tak nemusíte bát, že byste měli v bytě naopak příliš vysokou vlhkost, která by vytvořila ideální prostředí pro vznik plísní a bydlení vám zničila. Naopak, mají pozitivní vliv i na okolní prostředí. Příkladem může být dřevěný nábytek nebo podlahy – pokud mají optimální vlhkost, vydrží mnohem déle.
PRAVIDLA PRO VÝBĚR
Zvlhčovačů vzduchu existuje několik druhů. Když vynecháte jednoduché nádoby pověšené na radiátoru za pár desetikorun, rozhodujete se mezi typy fungujícími na principu teplé páry nebo ultrazvukovými. Ty první optimálně zvlhčují vzduch sterilní vodní párou, která vzniká odparem v tenké vrstvě na topném prvku, jde o takzvaný filmový var. Vysoká teplota spolehlivě likviduje choroboplodné zárodky a v odpařovací misce se zároveň zachycují i veškeré další nečistoty obsažené ve vodě. Někteří zase preferují ultrazvukové zvlhčovače, které při nízkých provozních nákladech vyrábějí studenou páru. Zvlhčovač vytváří z vody vysokofrekvenčním ultrazvukovým oscilátorem malé kapičky. Ventilátor vzniklou vlhkost vyfukuje do vzduchu, kde se jejich odparem zvyšuje vlhkost vzduchu. Z přístroje vychází jasně viditelná, jemná a rovnoměrná mlha.
PODLE JAKÝCH KRITÉRIÍ ZVLHČOVAČE KUPOVAT?
V první řadě je třeba opět vědět, v jak velkých prostorách bude přístroj pracovat a o kolik je třeba vlhkost navýšit. Je vhodné, pokud si sám přístroj měří vlhkost vzduchu, a jakmile dosáhne požadované hranice, vypne se. I tady platí: pozor na velmi levné přístroje, které by vás mohly zklamat, protože nedokážou to, co od nich očekáváte.
POZOR, AŤ DOBŘE SLOUŽÍ
Zvlášť pokud máte doma alergika či astmatika, poraďte se před nákupem čističky či zvlhčovače s lékařem. Poradí, který se pro vás hodí nejvíce. A nezapomeňte si důkladně přečíst návod a dodržovat doporučenou údržbu, protože jinak svému zdraví nepomůžete, ale naopak uškodíte.
odborná spolupráce: Petr Uher, Sencor
Více informací se nachází v zářijovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 23. 12. 2015