Dokonalá koupelna
Jak dlouho je koupelna nová? Už jste se někdy zamysleli, kdy se z nové věci stává „obyčejná“? Zatímco někdo mluví o deseti, jiní o patnácti letech, pro architekty a designéry jsou to roky dva – jednou za dva roky se totiž koná největší „koupelnový“ veletrh v Evropě. Co zde bylo k vidění letos?
Mluvit o trendech a módních stylech zařizování koupelny v našich zeměpisných šířkách je vždy tak trochu jako nechat si vyprávět scifiromán. Třeba jako letos. Podle světových trendů, představených na veletrhu ISH ve Frankfurtu nad Mohanem, by koupelna měla být nejen mís- tem relaxace a očisty těla a duše jednotlivce, ale i prostorem pro každodenní setkávání partnerů či místem, kde strávíte hezké rodinné chvilky. Už si představujete, jak se vás doma v panelákové koupelně na dvou metrech čtverečních tlačí pět a při tom ještě relaxujete? Ano, byla by to velká legrace. Přesto koupelnové trendy na příští dva roky nabízejí spoustu krásných a užitečných věcí, které ocení majitelé koupelen všech velikostí.
ČÍM VĚTŠÍ, TÍM LEPŠÍ
I když reálné koupelny zůstávají více či méně stejně veliké, zařízení se stále zvětšuje. Platí to hlavně pro stropní a hlavové sprchy a celé sprchové kouty. K vidění tak byla vanička o délce 180 centimetrů, která je svou velikostí srovnatelná a někdy i větší než vana. Vaničky se stávají nejen větší, ale zároveň i ploché. Pryč jsou zcela časy, kdy za plochou byl považován typ s hloubkou dva ca půl centimetru, ty současné se osazují zcela do roviny s podlahou. Samozřejmě se svažují směrem ke středu a zadní stěně, kde je umístěn odpad. Zapomeňte na nevzhledný kulatý otvor, ten už je také de mode. Minimalistický trend vede k tomu, že sifon je umístěn buď v zadní části vaničky a zakrytý bílým či hliníkovým profilem, nebo dostává podobu úzké štěrbiny umístěné ve stěně. Vše je samozřejmě technicky vymyšleno tak, aby se odtud snadno dostaly vlasy a další nečistoty. Vany se sice co do vnějšího rozměru nezvětšují, ale přesto je už na první pohled patrné, že uvnitř nabídnou více místa a tedy i větší komfort. Především díky maximálně svislým bočním stěnám a také rovnému dnu, které navíc zaručuje bezpečnost při běžném pohybu i sprchování.
Z BAREV SI VYBERTE MEZI BÍLOU A BÍLOU
Prohlédnete-li si katalogy firem, snad u každé nábytkové kolekce máte uvedeno, že si ji lze vybrat v deseti, dvaceti i čtyřiceti barevných odstínech. Pohled kolem nás na veletrhu přesvědčil, že tato nabídka je spíš teoretická, neboť nejrozšířenější a nejžádanější je bílá. Ta se objevuje samozřejmě na sanitární keramice a nábytku. Je to logické – bílá představuje barvu čistoty, a o tu v koupelně přece jde. Navíc se hodí do malých i velkých prostorů, s denním světlem i bez něj. Pro ty, co tvrdí, že by si v bílé koupelně připadali jako v pitevně, mají výrobci připravenou alternativu. Šedá barva už se na veletrhu objevila předloni a zdá se, že si ji uživatelé a architekti oblíbili, neboť nechyběla ani letos. Tehdy vytlačila z koupelen černou, která stejně jako jiné tmavé odstíny navozuje pocit luxusu, ovšem do koupelen se mnohým zdá příliš tmavá. Na nábytku nechybí dřevo nebo jeho imitace. Dřevo se používá ve svém přírodním odstínu, pokud se moří, je to opět do šedavých odstínů. Barvy tak do koupelny přinesou hlavně doplňky. U nich pak objevíte mnoho pastelových a zářivých odstínů, které dodají prostoru na hravosti a výrazu. A když se okoukají, celkem snadno je vyměníte.
BATERIE: JEDNODUCHÁ DOKONALOST
Bílá barva ovládá koupelnu natolik, že „obsadila území“, která jí bývala ještě před lety zcela zapovězená – tedy baterie. Těm vždy dominovaly „kovové“ povrchy, lesklý či matný chrom, hliník, nerez… V nabídce firem sice stále převládají, ale letos bylo k vidění i dost armatur, které kombinovaly chrom s bílou barvou, nebo byly dokonce celé bílé. I když je třeba podotknout, že u baterií záleží nejen na jejich vzhledu, ale také na tom, co ukrývají uvnitř. Bylo patrné, že výrobci se snaží maximálně zjednodušit výběr a instalaci samotného těla tak, aby se zde jen minimálně chybovalo a omezila se tak funkčnost celé armatury. Firmy zpravidla nabízejí jen několik základních jednotek, které lze osadit různými typy baterií – od pákových až po termostatické. A samozřejmě také odlišnými designovými řadami. Ve zdi ukryté boxy nabízejí i tu výhodu, že pořídíte-li si třeba nyní „hranatý“ model baterie, který se vám časem přestane líbit, a rozhodnete se pro kohoutky zaoblené, nemusíte provádět náročnou výměnu nebo dokonce sekat zeď a odstraňovat obklady. Stačí viditelnou část pouze odejmout a na jednotku namontovat novou. I proto všichni doporučují neodbývat výběr oné jednotky, kterou sice nikdo nevidí, ale na níž závisí životnost a dokonalá funkčnost celé armatury. Odvděčí se vám tak bezstarostnou sprchou i po mnoha letech. Určitý posun byl u baterií patrný i ve způsobu ovládání. Zatímco před dvěma lety zde panovalo určité okouzlení iPhony a i při napouštění vany jste si tak „listovali“ nabídkou a volili různé teploty a proudy, letos dostala přednost naprostá jednoduchost vedená obyčejnou intuicí. Ne každému zřejmě vyhovuje po ránu, když se chce rychle dostat do sprchy, aby se probudil, listovat v dlouhé nabídce a přemýšlet, jaký proud vody mu udělá nejlépe. Proto jsou současné baterie zpravidla vybavené jedním tlačítkem, kterým si vodu pouštíte a regulujete, a druhým na volbu teploty. Stačí tedy jeden dotyk a už se sprchujete. Vede to také k úspornosti, která byla na celém veletrhu patrná. Ale firmy se snaží, aby například nízký průtok vody nebyl na úkor pohodlí, proto nabízejí zákazníkovi volbu a jednoduché přepínání mezi více či méně úspornými (plýtvavé baterie už nikde nenajdete) režimy. Novinkou, která se však léta osvědčuje v kuchyni, jsou baterie s vytahovací sprchou. Oceníte je nejen při vyplachování pusy při čištění zubů, ale i mytí vlasů, či oplachování nohou.
ČISTOTA KE KRÁSE PATŘÍ
Znakem čistoty je nejen bílá barva, ale i snadno čistitelný prostor bez bakterií. Ke standardu tak pomalu patří „samočisticí“ povrchy, které zjednodušují úklid a údržbu. Po předloňské prvotině se letos objevilo hned několik toalet bez splachovacího kruhu, kterému mnozí říkají límec. Ano, to je to místo, kde se usazuje vodní kámen, bakterie a další nečistoty a je téměř nemožné je odtamtud dostat. Nyní však problém odpadá u toalet s unikátní technologií splachování, která rozvede vodu po celé míse. Přitom je bez jakýchkoli záhybů, kde by se nečistoty usazovaly.
Datum vydání: 22. 9. 2015