Dobrou s kobrou!
Už to není ono jako za mlada? Usínali jste, jako když vás do vody hodí a probouzeli se čerství a odpočinutí? Možná se to dá ještě zachránit. Zkuste změnit postel, matraci nebo rošt, trochu osvěžit interiér ložnice a před spaním si dát třeba banánový koktejl!
Je to tak, spánek navozuje hormon melatonin, ale stres nebo rozrušení jeho uvolňování zpomaluje. A právě banán obsahuje vysoké množství tohoto hormonu. Nemáte-li na něj chuť, zkuste sezamová semínka, která jsou zase nejlepším zdrojem tryptofanu, aminokyseliny, která zajišťuje klidný a hluboký spánek. Další možností je sklenička vína, onen pověstný „šláftruňk“, která vás prostě lehce otupí. Když si ale dáte dvě, naopak vás probere. Nejjistější asi bude poohlédnout se přece jen po něčem profesionálnějším…
CO JE ZÁKLAD?
Jednoznačně matrace. Vyhněte se supermarketům a zamiřte do specializované prodejny, kde si můžete vybrat z opravdu velké nabídky kvalitních značkových výrobků. Navíc vám prodejci odborně poradí a matraci si můžete rovnou i v klidu vyzkoušet. Základním kritériem výběru matrace je její tvrdost – ta se rozděluje do dvou kategorií. První dva stupně tvrdosti, tedy měkčí varianty, se hodí spíš k příležitostnému spaní (přespání) například na chalupu nebo do pokoje pro hosty. Většina odborníků se shoduje, že měkká matrace není z ortopedického hlediska ideální a i její životnost je kvůli snadnému proležení minimální. Nechcete- li podcenit správnou oporu hlavy a páteře, rozhodně si vyberte tvrdší matraci. Zvažte také vaši typickou polohu při spánku – pokud spíte na boku, je pro vás vhodnější matrace poddajnější, pokud spíte na břiše, kupte si tužší.
A CO PARTNERSKÁ?
Pomýšlíte-li na společnou matraci, ujistěte se, jestli vám oběma vyhovuje stejný typ matrace. Může se totiž stát, že vám se dobře spí na měkké a partnerovi na tvrdé, co potom s tím? V takovém případě můžete koupit speciální matraci, u níž si každý může zvolit přesně takovou tuhost, jaká mu vyhovuje. Oba se na ní musíte cítit pohodlně, nesmí vás nikde tlačit a podobně.
ŠIRŠÍ NEŽ DELŠÍ?
K tomu, jak širokou matraci si pořídit, použijte jednoduché pravidlo – lehněte si, dejte ruce za hlavu a vaše lokty by se neměly dotýkat partnera. A máte ideální šířku matrace. Řešíte-li délku, i zde je to prosté – musí být o 20 cm delší, než vaše výška. Většina výrobců nabízí postel i matraci v jakémkoliv rozměru, přesně podle vašich požadavků, vybrat by si měl rozhodně každý. Existují speciální matrace pro děti, teenagery i seniory. Některé matrace zase pomohou od bolestí zad, hlavy a kloubů. Důležité je vybrat si opravdu tu pravou a toho docílíte jedině pečlivým vyzkoušením v obchodě a konzultací se zkušeným prodejcem. Na matraci si několik minut v klidu poležte, jak jste zvyklí během spánku, zkuste se i posadit a vstát. Často i malý detail může spánek velmi znepříjemnit anebo naopak.
Kam umístit ložnici?
Ideálně do klidové zóny, nejlépe do patra, stranou všeho ruchu. Pokud bydlíte v rušné městské zástavbě, pak investuje do odhlučnění oken, pořiďte si žaluzie nebo okenice. Orientace ložnice bývá často na sever, ale příjemný je i východní směr – slunce vás ráno krásně probudí. Nenechte se příliš unášet módními interiérovými trendy, které se rok od roku mění, a vsaďte spíše na to, abyste se v ložnici cítili příjemně a uvolněně – rozhodně z ní nedělejte skladiště ani pracovnu.
A JDE SE NA NĚ!
Existuje jich tolik, že máte opravdu na výběr. Začněme matracemi pružinovými, které se v našich ložnicích vyskytují odnepaměti a jejich obliba neklesá, změnilo se ale jejich provedení. Jsou kvalitnější a dokonalejší – můžete si vybrat buď klasickou pružinovou, nebo taštičkovou. Ta má jednotlivé pružiny uloženy v textilních sáčcích (taštičkách) a nejsou nijak napevno spojené se sousedními, proto mají lepší ortopedické vlastnosti než běžná pružinová matrace. Jsou velmi prodyšné a hodí se do vlhčího prostředí, mají i dlouhou životnost. Ideální je jejich uložení na pevný základ, nejlépe na laťkový rošt. U obou variant si můžete být jisti, že pružiny vás do zad tlačit nebudou. Polyuretanové nebo pěnové matrace nemají se starými molitanovými typy nic společného. Velmi dobře odvádějí vlhkost a je možné je mírně polohovat, zároveň se snadno udržují v čistotě. Zvláštní kapitolou jsou přírodní matrace s biopěnou, která nahrazuje běžnou studenou pěnu. Vlastnosti mají podobné, ale liší se způsobem výroby – běžně užívaná ropa byla nahrazena přírodními oleji. Pokud jste tedy příznivci ekologie, je to vaše ideální matrace.
Dát si po obědě dvacet nebo ne?
Moje babička vždycky říkala: po obědě ujdi sto kroků, než si lehneš. Odborníci to vidí vlastně stejně… Pokud si jdete zdřímnout bezprostředně po obědě, vystavujete se nebezpečí infarktu myokardu dvakrát častěji, než když si šlofíka odpustíte. Pokud ale po obědě nejdřív umyjete nádobí nebo ho alespoň naskládáte do myčky, žádné riziko vám nehrozí – vnitřní koloběh v těle se rozpohybuje a pár minut slastného zdřímnutí zajistí, že váš organismus se znovu nastartuje a budete se cítit jako znovuzrození. Doba spánku by ale neměla překročit půl hodiny. Pokud „přetáhnete“, tělo se dostane do hluboké fáze spánku a po probuzení budete pouze unavení a malátní. Několikaminutový spánek praktikují vrcholoví manažeři a profesionální piloti. Dvacetiminutovka ve dne totiž vydá až za čtyři hodiny plnohodnotného spánku v noci. Zdroj: www.hildinganders.cz
GEL A LATEX
Gelovou matraci ocení zejména ti, kteří mají během spánku problémy se studenými chodidly, hodně se potí nebo mívají „přeležený krk“. Jde v podstatě o pružnou matraci s gelovým povrchem, který aktivně reaguje na momentální zatížení – gel podporuje krevní oběh a udržuje stálou teplotu. Když je vám horko, odvede teplo pryč, omezí pocení, a naopak jste-li zimomřiví, akumuluje teplo a zahřeje vás. Navíc gel dokáže jedinečně „obtéci“ tělo a odlehčit ho, zároveň lehce masíruje akupresurní body; spánek je pak opravdu slastný. A gel neláká ani roztoče a bakterie, je naprosto čistý a zdravotně nezávadný. Zbývají nám latexové – jsou vyrobeny ze směsi přírodního a syntetického latexu (kaučuku). Jsou prodyšné, elastické, tvarově stále, trvanlivé a ideální na polohovací rošt. O jejich dokonalosti rozhoduje počet tzv. anatomických zón (čím více, tím lépe), výška jádra a detaily provedení.
NEPODCEŇTE ROŠTY
Nejrozšířenější jsou lamelové, protože s jejich použitím se matrace mnohem lépe přizpůsobí tělu. Jsou vyrobeny z pružných dřevěných lamel a liší se od sebe šířkou, výškou, počtem a uložením – buď jsou v gumových pouzdrech, nebo plastových. U sofistikovanějších kousků si můžete nastavit i jejich tuhost – třeba v nejvíce namáhaných oblastech, jako jsou hrudník nebo bedra. Aby rošty měly dobrou stabilitu, bývají někdy opatřeny zesíleným středovým popruhem a ještě příčnými výztužemi. Konstrukčně se rošty dělí na pevné (ty jsou stabilně uloženy v rámu) a polohovací. Ty nabízejí několik různých poloh a opět si můžete vybrat, kterou část těla chcete podepřít – máte-li oteklé kotníky, podepřete si oblast nohou, chcete-li se dívat na televizi z postele, podepřete si záda a je to. Jde to snadno – buď ručně, nebo pomocí dálkového ovládání.
Správná péče o matraci
◗ Nevystavujte matraci přímému slunci a vlhku (maximální rozmezí teplot je od 0 do 50 °C), prodloužíte tím její životnost.
◗ Oboustrannou matraci je vhodné otočit minimálně čtyřikrát ročně (včetně směru hlava/nohy).
◗ Snímatelné potahy čas od času sejměte a jádro matrace nechte vyvětrat, případně ho vyluxujte. Potah vyperte na 60 °C.
◗ Pořiďte si chránič matrace, který je také snímatelný a pratelný.
◗ Matrace mívají životnost kolem 10 let, pak jsou již nehygienické a nezbývá než je vyměnit.
MATRACE VERSUS ROŠT
Platí pravidlo, že rošt musí odpovídat konkrétnímu typu matrace, ne každý se totiž hodí na každou matraci. Například pružinovou matraci nemůžete dát na polohovatelný rošt a naopak u pružné pěnové matrace by byla škoda toho nevyužít. Obecně řečeno – postelové rošty umožňují dokonalou prodyšnost a tím pomáhají bojovat proti vzniku plísní a bakterií. Pokud byste si koupili pěnovou matraci s větrací mřížkou v potahu, odvětrávacími kanálky, speciálními prořezy a kdo ví s čím vším ještě a uložili byste ji na pevnou desku bez možnosti proudění vzduchu, nikoliv na rošt, byly by to zbytečně vyhozené peníze.
PÁR DETAILŮ NA ZÁVĚR
Novou matraci nevybíráme každý den, odborníci doporučují její výměnu po přibližně šesti až osmi letech užívání, maximum je 10 let. Proto jejímu výběru věnujte velkou pozornost a opravdu pečlivě si ji vyzkoušejte, budete s ní přece trávit každou noc. Ještě nesmíme zapomenout na potah matrace – musí být snímatelný a pratelný na 60 °C a zároveň matraci dostatečně chránit. Některé dražší kousky mívají speciální povrchovou úpravu zabraňující tvorbě mikroorganismů (roztočů, plísní a bakterií). Přikoupit si můžete ještě hygienickou krycí podložku, která odvádí tělesný pot a udržuje stabilní teplotu těla. Tak dobrou noc a sladké sny!
Datum vydání: 23. 7. 2015