Dobrá trouba je jen základ!
Křupavé vanilkové rohlíčky, vánoční kapr se zlatavou kůrkou, kachna, která se rozsýpá… K nejkrásnějším svátkům v roce neodmyslitelně patří pochoutky všeho druhu. Jejich přípravu vám dnes usnadní mnozí pomocníci. Dobrá trouba je přitom opravdu jen začátek.
Moderní trouby jsou samozřejmě fantastičtí pomocníci. V porovnání s předchůdkyněmi, na nichž připravovaly své pochoutky naše babičky a prababičky, vaří rychle, zdravě a úsporně. Pečou, grilují, vaří v páře, připraví pizzu, vanilkové rohlíčky, rozmrazí nebo pomohou s kynutím těsta.
ŠETŘÍ ČAS I PENÍZE
Horkovzdušné trouby jsou buď vybaveny pouze ventilátorem, nebo navíc kruhovým topným tělesem. Jeho výhodou je, že díky rovnoměrnému rozvodu tepla po celém vnitřním prostoru trouby můžete připravovat více rozdílných pokrmů najednou, aniž by se jejich vůně či chutě promísily. Tedy například moučník, brambory a rybu. Šetří tak čas, energii i peníze. Podobně spořit můžete troubou s velkým vnitřním prostorem, který umožní péci třeba pět plechů cukroví najednou nebo až tři pokrmy v pekáčích.
SNADNÉ OVLÁDÁNÍ
Moderní trouby mají snadné ovládání, dotykové s přehlednými displeji, které přinášejí údaje o nabízených možnostech či právě probíhajícím programu, teplotě, času. Využívat lze předvolbu startu či paměťové funkce – můžete se třeba pohodlně vrátit do deseti naposledy použitých či oblíbených programů. Vybraný pokrm můžete připravit i jen stiskem jediného tlačítka. Samozřejmě jsou v nabídce stále trouby s klasickými otočnými knoflíky. Ve snadnosti ovládání či funkcích ovšem nezaostávají.
JAKO PROFESIONÁL
Právě jednoduchost a přitom všestrannost je hlavní výhoda dnešních trub. Nabízejí totiž často programy na míru, například pro pečení pizzy, chleba, pro velké kusy masa, různé druhy grilování, pro rozmrazování nebo kynutí těsta. Programová automatika dovoluje jen navolit hmotnost pokrmu a zvolit program, trouba si pak už sama nastaví potřebnou dobu přípravy i teplotu. Při využití přednastavených receptů vás trouba provede přípravou jídla krok za krokem. Poradí, jak dlouho jej připravovat, do jaké úrovně jej vložit a tak dále.
VAŘENÍ V PÁŘE
Pořídíte-li si troubu s funkcí vaření v páře, získáte jedinečnou možnost, jak připravovat pokrmy zdravěji a zároveň chutněji. Úprava párou totiž nepřipraví suroviny o chuť či barvu, a navíc zachová cenné vitaminy a minerály. U masa jen na závěr vytvoříte kůrku pomocí horkého vzduchu. Případně můžete použít takzvané klimatické pečení – s využitím vlhkého vzduchu. V jediném programu umožňuje připravit šťavnatý a nadýchaný pokrm – a navíc s křupavou kůrkou.
BEZPEČÍ I JEDNODUCHÁ ÚDRŽBA
Samozřejmé jsou u trub dětské pojistky či vícevrstvé sklo, o které se nespálíte. Praktické jsou teleskopické výsuvy pro bezpečné vyjímání plechu i fakt, že při pyrolytickém čištění, kdy se vnitřek trouby zahřívá na teplotu blízkou 500 °C, ji nelze otevřít. Právě pyrolýza je jedna z funkcí, které usnadňují údržbu trouby – vysoké teploty dokonale spálí nečistoty, které pak jen setřete hadříkem. Výrobky bez funkce pyrolýzy mají snadno odstranitelné hlavní části, aby byla údržba snazší, uvnitř pak takzvané chytré povrchy, které lépe odolávají znečištění, případně mají samočisticí funkci.
TEPLOTNÍ SONDA
Teplotní sonda je dnes již poměrně běžnou součástí ve výbavě trub. Pomůže s přípravou pokrmů nejen milovníkům roastbeefů. Díky ní lze snadno sledovat teplotu uvnitř pokrmu. V okamžiku, kdy je dosaženo požadované hodnoty, trouba se vypne, a to bez ohledu na teplotu v okolí.
NEPOSTRADATELNÝ ROBOT
Vánoční pečení bez kuchyňského robota? To už je téměř nemyslitelné. Tento pomocník vám především ušetří spoustu fyzických sil – se strouháním, sekáním, hnětením těsta, mícháním krémů a tak dále. Robotem uhnětené těsto bude kromě toho vždy lépe zpracované, než holýma rukama. Je opravdu všestranný: strouhá, krouhá, šlehá, míchá a mísí, hněte, naplní klobásy, umele maso, ořechy, vyrobí špagety, vytvaruje cukroví, ale připraví třeba i zmrzlinu nebo džus. Záleží pouze na příslušenství.
MALÝ A ŠIKOVNÝ
Mnohé hospodyňky by se bez tyčového (ponorného) mixéru zkrátka neobešly. Tento pomocník je vždy po ruce, nabízí jednoduché použití a podle typu příslušenství zvládne mnoho činností: umí sekat, šlehat, drtit, mixovat. S jeho pomocí připravíte ledovou tříšť, zeleninové i ovocné koktejly, polévky, krémy, šlehačku, nasekáte bylinky i ořechy. Při výběru raději investujte do kovového spotřebiče, jímž lze bezpečně mixovat i horké omáčky či polévky. Dobrou službu samozřejmě udělají i mixéry stolní, kterým nevadí ani delší doba mixování. Navíc nabízejí ještě kvalitnější výsledek v kratším čase.
PRO DOMÁCÍ ŠLEHÁNÍ
Ruční šlehače mají rovněž tu výhodu, že jsou hned po ruce. Lze s nimi šlehat a hníst, na co si vzpomenete: kaše, krémy, těsto, smetanu, sníh z bílků… K tomu stačí běžné příslušenství, jakým jsou šlehací a hnětací metly. V širší výbavě můžete s ručním šlehačem také sekat či krájet. Pořídit ale lze i praktický stojan, do něhož se šlehač upevní. Spotřebič poté pracuje sám, aniž byste u něj museli asistovat.
Foto: archiv firem
Datum vydání: 3. 1. 2017