Dobrá černá káva...
Pokud máte rádi dobrou kávu a její pití je pro vás světlým okamžikem celého dne, pak můžeme zapomenout na kávu instantní i překapávanou a s chutí se vrhnout rovnou na tu opravdovou. Víte, jak si správně připravit jedinečné espresso?
Nabídka přístrojů na trhu je velmi pestrá, před koupí proto důkladně zvažte všechny funkce a možnosti, které kávovar nabízí. Rozhodovat se můžete mezi zcela automatickými přístroji ovládanými pouze jedním tlačítkem a nebo klasickými, takzvanými pákovými pressovači.
KTERÝ JE NEJLEPŠÍ?
Automatický pressovač mívá většinou integrova ný mlýnek na zrnkovou kávu a čelní ovládací panel s displejem, zásobník na vodu a odpad (lógr). Zvládne téměř sám připravit několik druhů káv pouhým stiskem tlačítka. Umí kávu namlít, napěchovat a přepařit horkou vodou, odpad odstranit do zásobníku a sám se vyčistit i zbavit vodního kamene. Naopak manuální espressa (páková) mlýnek nemají a namletá káva se vkládá do speciální páky. Tyto kávovary jsou vhodné pro opravdové znalce, kteří si s potěšením kávu sami namelou a umí ji i správně napěchovat do páky. Je to sice náročnější proces přípravy než s automatickým přístrojem (pákové kávovary musíte také sami čistit), ale radost z takto uvařené kávy bývá o to větší stejně tak jako její chuť.
Proč mlít kávu?
Čerstvě a správně namletá kávová zrnka jsou jedním z nejdůležitějších předpokladů pro přípravu skvělé kávy s nezaměnitelnou chutí a vůní. Jakmile kávu umeleme, aromatické složky se začínají měnit, vůně kávy rychle slábne. O její čerstvosti od namletí do konzumace rozhodují hodiny a minuty. Přestože lze s pomocí vzduchotěsných dóz nebo uchováním namleté kávy ve vzduchotěsném obalu částečně vyprchávání aromatu zabránit, čerstvě namleté kávě se nic nevyrovná.
KÁVA V KAPSLÍCH?
Pokud se rozhodnete jít cestou maximálního komfortu, pak si vyberte přístroj na kávové kapsle. Náklady na jednu porci kávy jsou sice o něco vyšší, ale rozhodně oceníte naprosto čistý provoz – žádné vysypávání lógru, ani pěchování kávy. Navíc nabídka druhů „kapslové“ kávy je neskutečně široká, včetně bezkofeinové. Káva je v kapslích hermeticky uzavřena a vydrží čerstvá po dobu 12 měsíců i déle. Kávovar na kapsle by měl mít tlak alespoň 12 barů, jinak se na espressu neobjeví typická sametová pěna.
Jak správně připravit espresso?
◗ Množství kávy – 6,5 gramu (odchylka 1,5 g)
◗ Tlak vody – 9 barů (odchylka 2 bary)
◗ Teplota vody – 90 °C (odchylka 5 °C)
◗ Doba louhování – 20 až 30 sekund
◗ Množství nápoje – 20 až 35 mililitrů
JAK NA DOBROU KÁVU?
Základem kvalitního espressa je přepaření namleté kávy vodou o objemu cca 30 ml ohřátou na teplotu 90 °C při tlaku 9–15 barů po dobu maximálně třiceti sekund. Jedině tak si nápoj zachová jedinečnou chuť a vůni. Rozhodující roli hraje právě tlak, který musí být stabilní po celou dobu spařování, a také teplota vody, která by neměla klesnout pod 92 stupňů. Důležité je i předehřátí šálků, aby káva neztratila ani špetku svého aromatu – některé modely mají tuto funkci jako součást výbavy, u jiných si musíte pomoci sami jednoduše horkou vodou. U většiny pressovačů si můžete nastavit i sílu a množství kávy, čímž získáte buď jemné, nebo silné espresso, setkáte se i s nastavitelnou výškou adaptéru pro různě velké šálky. Samozřejmou součástí výbavy bývají i odměrka a pěchovač na kávu.
Podle čeho poznáte dobrou kavárnu?
◗ Příjemně to tam voní kávou.
◗ Kolem kávovaru je čisto.
◗ Barista má po ruce vlhký hadřík.
◗ Výpusť páry na šlehání mléka je čistá.
◗ Násypník kávomlýnku je průhledný.
◗ Barista kávu v páce hodně umáčkne, otře hranu páky.
◗ Napřed odpustí trochu horké vody a ihned začne louhovat espresso.
◗ Při šlehání mléka nejprve odpustí zkondenzovanou vodu z páry.
◗ Po našlehání mléka otře vlhkým hadříkem výpusť páry a profoukne trysku.
CAPPUCCINO NEBO LATTÉ?
Pak se poohlédněte po kávovaru s parní tryskou, ta vám umožní našlehat mléko do bohaté pěny. Anebo si můžete rovnou koupit automatický kombinovaný kávovar, který cappuccino i latté zvládne připravit úplně sám stiskem tlačítka. U těchto modelů si vyberte takový, který zároveň nabízí i funkce automatického proplachování a odvápňování. Ale i tak je nutné kávovar pravidelně čistit a kontrolovat, aby se trysky nezanášely nečistotami a usazeninami. Pokud jste zapomnětliví, raději si zvolte přístroj s automatickým upozorněním na blížící se potřebu odvápnění a propláchnutí. Zároveň není na škodu používat pro přípravu kávy filtrovanou vodu, která zmenší riziko zanášení přístroje a efekt se projeví i na chuti nápoje.
DESIGN A KRÁSA
Kávovar by měl nejen umět připravit skvělou kávu, ale měl by i hezky vypadat. Současní výrobci upřednostňují elegantní futuristický design a jednoduché tvary. I v barevnosti zůstávají střídmí, volí klasický kovový vzhled, především černou a bílou barvu, ale i jiné barevné odstíny od elegantních až po veselé, klidně třeba zelenou nebo červenou.
Odborná spolupráce Tomáš Bilík (barista)
Datum vydání: 1. 10. 2015