Do vysavačů nevidíme
S vysavači je to tak trochu jako s lidmi. Často nás zaujmou svým vzhledem, ale při bližším seznámení dojde k rozčarování. Z toho důvodu není snadné vybrat si z bohaté nabídky trhu ten nejvhodnější vysavač. Na pohled oceníme design, ale skutečnou kvalitu nepoznáme.
Jak kamenné obchody, tak e-shopy nabízejí různé druhy vysavačů – sáčkové, bezsáčkové, akumulátorové, robotické a další. Určit mezi nimi jednoznačně vítěze nejde. Každý z nich má své přednosti. Směrodatné při rozhodování jsou způsob života, počet členů rodiny i metrů čtverečních, jak často provádíme úklid, jakou máme podlahovou krytinu, zda některý z členů rodiny trpí alergií. Musíme si vybrat vysavač, který nejlépe vyhoví našim potřebám.
KLASIKA – SÁČKOVÝ VYSAVAČ
Nejčastější dilema většinou zní: Máme si koupit vysavač se sběrem prachu do sáčku, nebo do pevné nádoby? Fakt, že po řadu desetiletí se vyráběly pouze vysavače se sáčkem a přes revoluční vývoj se vyrábějí dodnes, nasvědčuje tomu, že tento typ si mezi vysavači stále drží pevnou pozici. Nejčastěji mu vyčítáme starosti s náhradními sáčky. Někdy zapomeneme, jaký sáček máme vlastně koupit, nebo že při poslední výměně jsme brali poslední. Na druhou stranu – sáček ve vysavači zase nevyměňujeme tak často a při výměně jsme ušetřeni kontaktu s prachem a různými nečistotami, které vysavač v bytě posbíral. Ani trumf zastánců bezsáčkového typu vysavačů, že výkon sáčkových typů vysavače klesá v souvislosti s naplňováním, není zcela objektivní. To je sice pravda, ale většina testů dokazuje, že sáčkové vysavače mají vyšší účinnost než nádobové. Navíc kvalitní sáčky zastanou roli dvojitého až trojitého prachového filtru.
SACÍ VÝKON
Účinnost vysávání záleží na tzv. sacím výkonu, který je změřen u kobercové hadice. Někteří výrobci ale klamou tím, že místo toho udávají sací výkon změřený do vysavače nebo neuvádějí, kde byla hodnota výkonu naměřena. Tento údaj je však zavádějící, protože sací výkon se během putování hubicí, trubkou a hadicí snižuje.
VYSÁVÁNÍ DO NÁDOBY
Pokud ale chcete být ušetřeni věčného kupování sáčků, pak dejte přednost vysavači, který nasbíraný prach a další nečistoty shromažďuje v nádobě, vysavači bezsáčkovému. Vysavače tohoto typu pracují na principu takzvané cyklonové separace. Kvalitnější bezsáčkové vysavače, které jsou samozřejmě dražší, mají dvojitou cyklonovou filtraci a dokážou odstranit až 99 procent prachových částic, což má příznivý vliv na životnost filtrů a účinnost vysávání. Doporučují se do domácností, kde žije alergik. Pokud si někdo myslí, že bezsáčkový vysavač nevyžaduje údržbu, je na omylu. Po každém vysypání obsahu je třeba otřít prachové těsnění, každé tři měsíce vyčistit mikrofiltr a každých šest měsíců pěnový filtr. Také HEPA filtr je třeba udržovat v čistotě. Samotnou nádobu, jako každý odpadkový koš, je třeba pravidelně vymývat a pak řádně vysušit. Srovnání bezsáčkového a sáčkového vysavače nemá vítěze, nelze říci, který vysavač je lepší. Tam, kde se vysává každý den, se většinou doporučuje bezsáčkový vysavač, kde jednou za týden, tam se osvědčí sáčkový.
Co je důležité:
◗ Vybírejte vysavač podle potřeb své domácnosti – rozloha interiéru, podlahová krytina, jak často provádíte úklid…
◗ Při koupi se soustřeďte na příkon a především sací výkon.
◗ Nezapomeňte, že všechny vysavače potřebují údržbu – i bezsáčkové.
◗ Robotické vysavače jsou vhodné především na hladké podlahy.
DALŠÍ TYPY
Trh nám však nabízí ještě další typy vysavačů. V malých bytech, kde jsou tvrdé podlahové krytiny, nám s úklidem k naší spokojenosti pomohou kompaktní a stojanové vysavače, které však mají menší objem prachového filtru. Na prostornější interiéry nebo na koberce ale nestačí. Velkou výhodou těchto malých vysavačů je, že nepřekážejí, nemusíme je uklízet, ale můžeme je mít neustále při ruce. Ani zde nás však nemine rozhodovávání, s jakým způsobem vyprazdňování si vysavač pořídíme, jaká kapacita baterií bude nejvhodnější nebo zda by se nám nehodil typ schopný vysávat i tekutiny. Na trhu najdeme i vysavače s vodním filtrem. K jejich přednostem patří, že při vysávání fungují zároveň jako čistička a zvlhčovač vzduchu a že je lze použít i pro hloubkové šamponování. Někdo samozřejmě ocení i to, že nevyžadují prachové sáčky. Na druhou stranu mají proti klasickým vysavačům nižší výkon, a to proto, aby nedošlo k nasávání vody do motoru.
KROK VEDLE
Pokud si někdo myslí, že volbu mezi sáčkovým a bezsáčkovým vysavačem vyřeší tím, že si pořídí vysavač s plátěným sáčkem, který se nevyměňuje, ale vysypává se, mýlí se. Pravda, ušetří sice za sáčky, ale brzy zjistí, že vysavač neodvádí tu nejlepší práci. Vysávání není tak účinné, vysypávání plátěných sáčků je nehygienické. Kromě toho textilie časem začne propouštět prach, což výrazně zkracuje životnost motoru.
ROBOTICKÉ VYSAVAČE
Nejmladším typem vysavačů jsou tzv. robotické vysavače. Jejich pohonem jsou baterie, které se snadno dobíjejí. Na robotických vysavačích oceníme nejen to, že zatímco vysávají, my můžeme vykonávat jinou práci nebo odpočívat, ale že mají malé rozměry a tvar, který umožňuje úklid i tam, kam se klasické vysavače nedostanou. Můžeme je zapnout a vysávat nebo využít odložený start – na časovém spínači si navolit den a hodinu, kdy se robot má pustit do práce. Stejně tak můžeme vět- šinu robotických vysavačů zaúkolovat, aby se věnovaly celému prostoru nebo se zaměřily pouze na určité místo. Bát se, že spadnou ze schodů nebo si ublíží nárazem do nábytku, nemusíme. Tomu zabrání vybavení senzory. Na LCD displeji se dozvíme, kolik baterie ještě zbývá, modernější, a samozřejmě dražší robotické vysavače mají ve výbavě dobíjecí základnu, kam samy zamíří buď po vybití, nebo když jsou s prací hotovy. Robotické vysavače jsou vhodné především k úklidu tvrdých podlah. Jejich slabší stránkou je malý obsah nádoby – většinou 0,3 až 0,5 l, takže se musí často vyprazdňovat. Jsou účinnými pomocníky, ale běžné podlahové vysavače zcela nenahradí. Při výběru dejte přednost typu s rotačním kartáčem. Nenechte se zlákat levnými typy, které mají slabší výkon. Nedá se jim to ale vyčítat – za méně peněz i méně muziky.
JAK VYBÍRAT
To, abychom byli s vysavačem spokojeni, však nezáleží pouze na vhodně zvoleném typu. Rozhodujícím parametrem ovlivňujícím kvalitu sání je výkon a příkon přístroje. U většiny vysavačů se nejčastěji uvádí příkon, který se obvykle pohybuje v rozmezí 1000–2000 W. Sací výkon odpovídá přibližně jedné třetině této hodnoty. Vysavače s vyšším sacím výkonem jsou většinou účinnější. Výkon však záleží i na konstrukci kobercové hubice či rotačního kartáče a konstrukci těla vysavače. Není-li vše v naprostém souladu, což na pohled nepoznáme, nedostaví se očekávaný výsledek ani při sebevyšším výkonu. To je i důvod, proč tzv. zelené vysavače, přestože mají nižší příkon, mívají stejnou sací účinnost a výkon jako modely s vysokým příkonem – pokud mají kvalitní konstrukci a hubice. Kvalitu vysavače určuje i jeho hlučnost. Snažte se vybírat typ s co nejnižší hodnotou hlučnosti – pro představu: minimum je v současnosti 68 dB.
Datum vydání: 24. 11. 2015