Digestoře
Zatímco někteří na propojení kuchyní a obývacích pokojů žehrají, jiní mohou být spokojeni. Do druhé skupiny patří třeba výrobci a prodejci digestoří. Právě tento spotřebič, v minulosti trochu opomíjený, získal v takových interiérech na důležitosti a významu.
Pochutnáváte si rádi na aromatických potravinách, jako jsou některé sýry, česnek či bylinky? Pak víte, že jejich chuť i vůně se dlouho line z vašich úst i po celé kuchyni. Zatímco na potlačení chuti stačí vypít sklenku vody, s vyvětráním to tak jednoduché není. Jen někdo si může v kuchyni otevřít okno a k tomu ještě musí mít štěstí, že venku neprší ani není zima. V ostatních případech pak oceníte digestoř – spotřebič ještě nedávno považovaný za zbytečný.
Zapište si do hlavy: bacha na hlavy!
Každý přece touží mít krb a komínové digestoře ho aspoň vzdáleně připomínají, navíc jsou krásnou ozdobou celé kuchyně… Mimo jiné těmito slovy firmy zhruba před dvaceti lety zdůvodňovaly ohromný boom a poptávku po tomto typu odsavače. Široká nabídka tvarů a rozměrů, nadčasový vzhled i neutrální nerez, případně kombinace nerezu se sklem, učinily právě tyto typy na dlouhá léta nejoblíbenější a nejžádanější. Ale v posledních zhruba dvou letech se objevily nové a designové kousky, které se stávají ozdobou nejedné kuchyně. „Zhruba poslední půlrok až rok zaznamenáváme velkou poptávku po odsavačích se šikmým čelem, kromě jiného proto, že si lidé vzali do hlavy, že se o ně nebouchnou do hlavy,“ vysvětluje Pavel Netík z firmy ČEKO IMPORT, která nabízí digestoře značky Cata. I když je to možná úsměvný argument, není zcela od věci.
Pokud byste měli odsavač těsně u stropu, je jasné, že se pára a zápach, než k němu dojdou, rozptýlí po kuchyni a bytě. Pro vysokou účinnost digestoří je tak důležité, aby byla co nejblíže varné desce. U plynové desky se doporučuje vzdálenost 75 centimetrů, u elektrické šedesát pět. U modelů se šikmým sklem je možné tuto výšku snížit tak, aby spodní hrana digestoře byla nad elektrickou deskou minimálně čtyřicet pět a u plynové šedesát centimetrů. Jenže i při dodržení těchto čísel může odsavač překážet. Tento problém dokázaly vyřešit právě typy se šikmým čelem. „Z původních komínových si však uchovávají oblíbenou kombinaci nerezu a čirého skla, naše firma nabízí dokonce mléčné sklo, na němž není tolik patrná špína a zjednodušuje se tak úklid,“ dodává Pavel Netík. I když je pravda, že s ohmataným odsavačem plným otisků prstů už si dneska moc starost dělat nemusíte. Pořídit si totiž lze i typy s dálkovým ovládáním, takže na naleštěný přístroj už není třeba ani sáhnout! Mnozí zákazníci však stále u digestoří chtějí kompromis mezi cenou, vzhledem a výkonem. „Tito lidé pak sáhnou stále ještě po klasickém nerezovém komínovém odsavači, který patří k nejprodávanějším,“ říká Kateřina Kávová ze společnosti Franke a zdůvodňuje, proč tomu tak je: „Vyrábějí se v různých šířkách, oblíbený nerez kombinují se sklem ať už po celé ploše čelního panelu, či jen v různých částech.“ Vyznavači minimalistického stylu zase chtějí odsavač ukrytý ve skříňce, která nenaruší vzhled kuchyně, proto volí variantu vestavnou.
Odsavač, nebo lustr: kdo pozná rozdíl?
Novou skupinou, která si mezi klasickými přístroji hledá své místo na slunci a trhu, jsou pak takzvané lustrové odsavače. „Myslím si, že jejich doba teprve přijde. Řada firem je již ve svém sortimentu nabízí, ale lidé si ještě nezvykli na tak jedinečný kousek, aby si jej umístili do kuchyně,“ říká Kateřina Kávová. Tyto přístroje zastávají v kuchyni dvě funkce – jak napovídá jejich označení – nejenže vyčistí vzduch, ale zároveň si s nimi na práci i pěkně posvítíte. Jistě je ocení ti, kdo netouží po mohutném odsavači, který svým komínem zaujme na první pohled. „U lustrových odsavačů je funkční část zavěšena na čtyřech ocelových lankách. V klidové poloze je ukryta u stropu uvnitř lustrového osvětlovacího tělesa, stačí však dálkovým ovládáním aktivovat některý ze čtyř stupňů odsávání a tělo odsavače se spustí nad varnou desku, kde začne pracovat,“ popisuje princip Miroslav Vrba ze společnosti Promtinvest nabízející odsavače Faber. A připomíná, že oproti klasickým digestořím tyto opravdu nahradí i lustr. „Odtahové těleso je osazeno šesti úspornými světelnými zdroji o síle sedm wattů a ty doplňují čtyři dvacetiwattové halogenové žárovky pro luxusní nasvícení varné zóny,“ nabízí jeden výčet. Důvod, proč ještě nejsou v každé nové kuchyni, je však jejich funkčnost. Lustrové odsavače můžete pověsit jak nad varné centrum u stěny, tak nad ostrůvek, ideálně vyniknou ve velkém prostoru. Ovšem krása je tak trochu upřednostněna nad funkčnost. Ve standardu se vyrábějí jako recirkulační, kde pachy zůstávají zachycené v uhlíkovém filtru. Pokud v kuchyni připravujete jen saláty a těstoviny, nevadí vám to. Ale jak odborníci potvrzují, v domácnostech, kde se vaří často a hodně, se vyplatí raději volit digestoře odtahové, které odvádějí jak pach, tak třeba páru z bytu pryč. Lustrové digestoře lze sice pomocí speciální sady předělat na odtahové, ale zkazí se tím celkový dojem z jejich krásy.
Funkčnost je přece jen důležitá
Stejně jako roste v kuchyních propojených s obývákem důležitost odsavačů, zvyšují se nároky na jejich dokonalou funkčnost. Správný odtaha nízká hlučnost jsou v těchto interiérech důležitější než v samostatných kuchyních, kde za nimi můžete zavřít dveře. I když se vyrábějí přístroje s minimálním výkonem pět set metrů kubických za hodinu, ne vždy tato hodnota stačí. Nezapomínejte, že v propojených interiérech je třeba volit kapacitu podle rozměru celé místnost, nejen kuchyňské části. Typy s výkonem pět set metrů kubických se tak hodí do prostorů velkých maximálně dvacet metrů čtverečních s klasickou výškou stropu 2,6 metru. Pak potřebujete výkonnější. Ale pozor, je zbytečné kupovat odsavač tisícovku do malé šestimetrové kuchyňky. I tady platí, že nic se nemá přehánět. Při současném trendu, kdy se v bytě utěsňují všechny skuliny, aby se zabránilo zbytečným únikům tepla, a tím i přirozené výměně vzduchu, by mohl v místnosti vzniknout nepříjemný podtlak. A pokud byste na tento argument neslyšeli, stačí připomenout, že za takovou digestoř zaplatíte, nebo spíš vyhodíte zbytečně mnoho peněz. Nezapomeňte se také zaměřit na hlučnost odsavačů. Ta by při plném výkonu neměla přesáhnout hodnotu 56 decibelů. To ale neznamená, že čím je výkonnější motor, tím by byl přístroj hlučnější – například u recirkulační digestoře se může stát, že s nižším výkonem elektromotoru je nutné počítat s vyšší mírou hlučnosti.
Foto: archiv firem
Datum vydání: 12. 5. 2016