Dětský svět mezi čtyřmi stěnami
Pokoj pro školáky i pro nejmladší ratolesti by měl nabízet to, co dítě ke zdravému vývoji potřebuje. Klidné místo na spaní, ke hře i k učení.
Jak co nejlépe skloubit místo pro spánek s minimem rušivých vlivů, bezpečný prostor na hraní i podnětné místo pro učení, navíc s dostatkem úložných prostor, může být někdy hodně velký oříšek. Obzvlášť pokud máte více dětí.
Ke spaní i na práci poslouží patrové postele s integrovaným psacím stolem, pokoj pro více sourozenců vyřeší palandy a případně i další výsuvné lůžko. To ale berte spíše jako krajní a časově omezené řešení, každé dítě by totiž mělo mít své stálé, pevně dané místo k odpočinku nejen na noc, ale třeba i pro dobu, kdy je nemocné. V dnešní době se těší oblibě nejrůznější typy „domečkových“ postelí. Nejčastěji jde o typy s konstrukcí z dřevěných trámků, které nahoře tvoří tvar střechy. Často se dají doplnit jednoduchou odnímatelnou textilní střechou a dětem mohou posloužit nejen na spaní, ale i na hraní. Domečky mohou mít i sofistikovanou podobu, místo pelestí být doplněné stěnami, okénky nebo vrátky. Pokoj se tak s nimi snáze promění v pohádkovou kulisu. U nábytku vyráběného na míru lze také trojúhelníkový tvar střechy vytvořit z dvířek horních skříněk.
Rostoucí zařízení
Tam, kde si rodiče potřebují poradit s nedostatkem místa, může přijít ke slovu rostoucí dětský nábytek. Běžně dostupné bývají výškově nastavitelné pracovní stoly a židle, rozšířené jsou i jídelní stoličky ze dřeva nebo z plastu, u nichž se dá posouvat sedátko i podnožka, případně se dají proměnit na nízký kreslicí stolek. Na trhu existují také různé typy prodloužitelných postelí, například ze série Sundvik z obchodního domu IKEA. Postel s posuvnou bočnicí lze vybavit i rostoucí třídílnou pěnovou matrací Nattsmyg, Vimsig nebo Plutten s délkou 130–165–200 cm, které docílíte postupným přidáváním jednoho nebo dvou dalších dílů. Praktické jsou i stohovatelné úložné boxy nebo jednoduchý regálový systém, kde se střídají otevřené a uzavřené díly či výsuvné textilní krabice, které se dají využít na hračky, sportovní nebo školní potřeby apod.
Úložné prostory
Ke spokojenému soužití rodičů a zejména dospívajících dětí přispívají dobře vyřešené úložné prostory. Dostatek místa na oblečení, učební pomůcky, ale třeba i na sportovní náčiní, které je navíc přehledně uspořádané, je tajemstvím úspěchu. Když si děti zvyknou pořádek udržovat od útlého věku, nebudete se možná s nimi tolik trápit, až se dostanou do puberty. Kromě ryze praktického zařízení by měl dětský pokoj vašim potomkům poskytovat i prostor pro seberealizaci a individuální koníčky. Najděte místo na plakáty jejich oblíbených kapel nebo filmových hrdinů, výstavku modelů lodí či letadel, výtvory z lega nebo první keramické pokusy. Děti pocítí, že je pokoj opravdu „jejich“.
text Dita Fingerlandová
foto se souhlasem firem Trachea, Beliani, Dušek Décor, DesignVille, Elis Design, Kidsparadise, Nábytek Max, Elarte, Space4kids, Designový nábytek, Asko
Datum vydání: 16. 9. 2022