Designový minibyt z prádelny
Plnohodnotný byt na pouhých osmnácti metrech čtverečních? Ano, jde to! A to dokonce přímo v centru Brna jen několik minut chůze od náměstí Svobody v ulici Běhounská.
Kdyby vám někdo řekl, že na místě bývalé půdní prádelny, která už léta nesloužila svému účelu a jen smutně zela prázdnotou, postaví během dvou let originální luxusní byt, asi byste pochybovali o jeho zdravém rozumu. Ale stalo se a tenhle vzdušný podkrovní byt, k němuž vás z přízemí pohodlně zaveze výtah, by na tomto místě opravdu nikdo nečekal…
Co je projekt Living Showroom?
První projekt s názvem Living Showroom, za kterým stojí členové architektonického studia Adam Rujbr Architects, spatřil světlo světa před pěti lety. Byt v centru Brna, rozkládající se na pouhých 18 m2, je již v pořadí třetí neobvyklou přestavbou, určenou pro designové fajnšmekry.
Pozornost architektonického týmu přitahují zejména zdánlivě neobyvatelné prostory, pro které ostatní nemohou najít využití. Ty pak architekti přetvoří v luxusní malometrážní byty na těch nejatraktivnějších adresách, kde najdete vše, co k pohodlnému životu ve městě potřebujete.
Koncept Living Showroom je dále postavený na energeticky úsporném provozu, využití obnovitelných zdrojů a soběstačnosti, ale také důmyslných hi-tech řešeních.
„Cílem projektu je nejen oživit nevyužitá místa v atraktivních lokalitách, ale také ukázat co nejvíce lidem, jak na to. Proto všechny Living Showroomy fungují jako ubytování typu „airbnb“, které si může kdokoliv rezervovat online. Jsou tak ideální pro milovníky kvalitní moderní architektury a vůbec pro každého, kdo na cestách hledá nejen ubytování, ale i originální zážitek,“ představuje projekt architekt Adam Rujbr.
Living showroom
„Dříve tu bývala prádelna se sušárnou, proto jsme se rozhodli zachovat „pracovní“ industriální ráz prostoru. Najdete tu surové materiály v podobě dřevěné špalíkové podlahy, plechové pracovní skříňky či barel místo umyvadla. To vše v kombinaci s čistými bílými plochami a nepřímým ambientním osvětlením,“ popisuje prostor Ing. arch. Adam Rujbr, jenž stojí za projektem Living Showroom specializujícím se na revitalizaci neobvyklých nebytových prostor.
Život na 18 m²
Byt vznikl vybouráním všech dělicích příček a propojením tří původních místností – prádelny, sušárny a WC – do jediného multifunkčního prostoru. Ten supluje najednou hned několik funkcí: je zároveň ložnicí, kuchyní, pracovnou i obývacím pokojem, ale najdete tu samozřejmě také hygienické zázemí – koupelnu a toaletu.
Aby bylo možné zachovat potřebné soukromí v jednotlivých prostorách, navrhli architekti vskutku praktické řešení: velké posuvné stěny z masivního stařeného dřeva, jimiž lze jednotlivé kouty od sebe variabilně oddělovat. Byt je tak možné přetvářet podle momentálních potřeb a jedním pohybem zde v mžiku vykouzlit například další samostatnou ložnici, ukrýt do soukromí sprchový kout a WC, nebo naopak odsunutím stěn do stran hygienické zázemí odkrýt a pomocí velkého okna v koupelně celý prostor bytu ještě více prosvětlit.
Vše na jednom místě
Prostoru dominuje dvoulůžko sousedící s pracovním koutem. V jeho těsné blízkosti přímo pod oknem se nachází sofa s polohovatelnými područkami, které lze podle potřeby rozložit a přetvořit na další plnohodnotné lůžko.
U protilehlé stěny přímo proti posteli se pak nachází kuchyňská linka z tmavého plechu se zabudovaným krbem. Napravo od ní najdete koupelnu vybavenou umyvadlem v podobě kovového barelu, dále prostorný sprchový kout a samostatné WC, oddělené skleněnými dveřmi.
Tvořeno s citem pro detail
K výběru jednotlivých zařizovacích prvků a použitých materiálů a barev přistupovali architekti s citem a s ohledem k původní funkci prostoru. Použití surových materiálů i detailů připomínajících industriální prostředí odkazuje k původnímu nebytovému účelu, s moderním vybavením bytu však dokonale souzní. Například dřevěné a ocelové plochy, kovové závěsy posuvných stěn, dřevěná špalíková podlaha, kuchyňský ponk společně s přiznanými cihlovými konstrukcemi i částečně zachované dominantní rámy původních oken zajímavě kontrastují s čistotou bílých lesklých i matných ploch a tvoří tak příjemně kompaktní prostředí.
Technické zázemí
Za pozornost stojí také technické zázemí bytu. Celý prostor je totiž vytápěn pomocí tepelného čerpadla vzduch–vzduch, přičemž vytápění i chlazení lze ovládat na dálku pomocí mobilní aplikace. V zimě si před příchodem domů může majitel byt příjemně vytopit na požadovanou teplotu, v parném létě naopak ochladit jeho prostor třeba na příjemných 22 °C.
Investice do soukromého snu
Brněnský minibyt se však chlubí ještě další výhodou – jde o první Living Showroom, který vznikl jako franšíza. Jeho nynějšího majitele zaujal princip projektu Living Showroom natolik, že se rozhodl vybudovat společně se studiem Adam Rujbr Architects svůj vlastní.
„S tímto konceptem jsem se setkal v odborném časopise krátce po otevření prvního Living Showroomu a jako milovníka architektury mě zaujal na první pohled. Když jsem si pak vyzkoušel v něm i přenocovat, měl jsem jasno, že bych do toho chtěl jít taky. Líbí se mi myšlenka najít nějaký unikátní prostor, který leží ladem bez využití, a vdechnout mu nový život a význam,“ vysvětluje Michal Chládek, který má netradiční prostor v pronájmu. Do jeho přestavby investoval nemálo úsilí, času i peněz, ale ani jednoho nelituje a pevně věří, že se mu investice do jeho projektu vrátí. Jen pro představu: přestavba trvala dva roky, investice se pohybovaly okolo 800 000 Kč.
Studio Adam Rujbr Architects
Architektonické studio Adam Rujbr Architects sídlí v Brně, v Praze má stálou pobočku. Rozsáhlý tým studia se skládá z osmi stálých a devadesáti externích spolupracovníků.
Společnou vizí architektů studia je snaha zkvalitňovat veřejné prostory i vnitřní prostředí obytných budov prostřednictvím nejrůznějších úprav šetrných k životnímu prostředí. Samostatnou kapitolou je pak specializace na nízkoenergetické a pasivní domy, které studio navrhuje už od roku 2000.
Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv Living Showroom
Datum vydání: 14. 10. 2021