Designové radiátory
Je to obraz, plastika, nebo zrcadlo? Říkáme si na návštěvě u přátel. Ti nás ale rychle vyvedou z omylu – ne, je to radiátor! Obyčejný radiátor, nebo v tomto případě spíše neobyčejný.
Radiátory máme většinou všichni, hlavně v bytových domech. I když se stále více instaluje podlahové topení nebo velkoplošné topné systémy, radiátor je skoro nesmrtelný a provází nás v různých podobách stále. V domech s kotlem a bytech s ústředním topením nám proto fantazie může zapracovat při výběru netradičních radiátorů. A nejen tam – designová topná tělesa mohou být součástí topného systému, pracují ale i samostatně na elektřinu.
Sálavé panely
Novodobým radiátorům se říká sálavé panely, to podle sálavého tepla, které vyzařují. Nezahřívají při svém provozu vzduch, ale přímo předměty, na které tepelné paprsky z panelů dopadají. Sálavé panely jsou většinou nejen krásné a zajímavé, navíc i praktické – flexibilně, rychle a automaticky reagují na dodatečné tepelné zisky v jednotlivých prostorách domu. Poskytují dobré výsledky z hlediska tepelného komfortu.
Radiátory mohou napodobovat různé druhy kamene nebo mramoru. Existují i radiátory „dřevěné“ s předním krytem z dýhy.
Všechny tvary a barvy
Designéři a výrobci nabízejí opravdu širokou škálu typů, materiálů a jejich kombinací, barev a struktur. Topné panely mohou být ultra tenké, a třeba i s potiskem, který si můžete zvolit. Jiné vypadají jako nástěnná plastika, mramorový obdélník, obraz či grafika. Další mají křivolaké tvary a zaujímají na stěně nepravidelné místo. Svou podstatu ale nezastírají retro radiátory. Ty jsou důkladné, litinové, kopírující své dávné pravzory někdy z dob před sedmdesáti nebo i sto lety. Dnes se k nim výrobci vracejí, protože jsou ideální do industriálních interiérů.
Design na stěně i na zemi
Ploché radiátory nemusí viset jen pod oknem, ale na jakémkoliv místě, kde je nejvíce potřebujeme. Prostoru, který máme k dispozici, se také přizpůsobí jejich tvar – mezi dvoje dveře jsou praktické například velmi úzké a dlouhé sálavé panely. Horizontální dlouhé radiátory jsou naopak ideální pod nízko umístěné dlouhé okno. Radiátory na nožkách se staví na podlahu, jiné jsou zase zabudované a jejich přítomnost prozrazuje jen mřížka v podlaze.
Sálavé panely ze skla nebo mramoru je možné umístit kromě stěny také na strop.
Designové teplovzdušné ventilátory
Mezi designová topidla můžeme započítat vzhledově atraktivní teplovzdušné ventilátory. Jsou tiché a mají pojistky proti přehřátí. Díky automatické regulaci tepelného výkonu dokáží udržovat zvolenou teplotu bez opakovaného zapínání a vypínání, jak tomu bylo u starých typů. Moderní ventilátory jsou vybaveny keramickými topnými tělesy; celým svým objemem ohřívají vzduch, který potom tiše vypouštějí do místnosti. Využití najdou v koupelnách, ale i obytných místnostech.
Kam s designovým topidlem?
- na stěnu
- pod okno
- na strop
- na podlahu (stojanové radiátory)
- do podlahy (zabudované)
Radiátory podle tvaru a typu
- designové – nepravidelného tvaru
- koupelnové
- vertikální (vysoké)
- extrémně úzké a dlouhé
Foto: archiv firem
Více informací se nachází v prosincovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 19. 1. 2017