Designblok s tématem Vášeň

Dvaadvacátý ročník největšího pražského festivalu designu stačil ještě proběhnout na začátku října, i když za speciálních proticovidových opatření.

Letošní Designblok se konal v unikátních prostorech bývalého konventu Svatého Gabriela na pražském Smíchově, který nyní nese název Gabriel Loci. Historická architektura budov a současný design přinesly návštěvníkům mimořádný zážitek v prostorách, které jsou veřejnosti za normálních okolností nepřístupné.

Jan Plecháč

Designerie jako zahrada

Jan Plecháč má (společně s Henrym Wielgusem) za sebou spolupráci se špičkovými českými i zahraničními značkami a také široké portfolio vlastní tvorby. Právě on navázal na Lucii Koldovou, Maxima Velčovského a Jana Rosického, kteří zpracovali Designerii (hlavní instalaci) v minulých letech. Tentokrát byla umístěná v ambitu prostoru Gabriel Loci, kde se původně nacházela rajská zahrada. I když jen na pár dní, se sem opět vrátila zeleň. Jan Plecháč využil dle svých slov běžného, všedního předmětu (štaflí) a hravou formou inspiroval návštěvníky k většímu nadhledu, který je ve společnosti potřeba. Celkem 222 štaflí tak umožnilo návštěvníkům odpočinek i neuvěřitelný nadhled. „A právě nadhled je přesně to, co obecně naše společnost potřebuje,“ vysvětluje svůj záměr designér a pokračuje: „Mottem letošní Designerie bylo „Nevyrábět a nevyhazovat. Půjčit si, hrát si a pak zase vrátit“. Štafle s originálním razítkem autora použité v Designerii byly pak na místě vydraženy a výtěžek použit na letošní charitativní projekt, kterým je Centrum Paraple dlouhodobě pomáhající osobám s poškozením míchy.

Vázy Fungus. David Valner.

Další zajímavá místa

Vedle sektorů A (včetně Designerie) a B i venkovních expozic konventu Svatého Gabriela pokračoval Designblok výstavou v Art House v Musaionu v Letohrádku Kinských. Zdarma pak byly přístupné přednášky a diskuze připravené ve spolupráci s Reflexem, Hospodářskými novinami a agenturou CzechTrade. Designblok se samozřejmě odehrával již tradičně také v showroomech a ateliérech po celé metropoli.

Tkané deky Piet od umělecké dvojice Sára Matysová a Ihor Sabadosh. Kolekce doplňků obsahuje i vázy, zrcadla nebo židle. IHOR.

Hlavní cena

Ceny Designbloku byly rozdány v jedenácti kategoriích a odborná porota ocenila nejlepší produktové novinky, svítidla, nábytek, bytové doplňky, ale i nejzdařilejší módní kolekci a šperk. Absolutním vítězem se stal Jan Plecháč, který pro Designblok navrhl jak prostor Designerie, tak tematickou výstavu Vášeň, do které obtiskl svůj osobní zápal pro motorky. „Mým cílem bylo vdechnout život morálně i technicky zastaralé věci – motorce Jawa – za pomoci šikovných mistrů hned několika řemesel, kteří by se za normálních okolností u jednoho projektu asi nikdy nepotkali. Mistři svého řemesla, kteří vystupují ze své komfortní zóny, pracovali na společné věci a nechali si nahlížet přímo pod ruce,“ popisuje designér. V jedné dílně se potkával stavitel motorek, sedlář, brusič, ale i šperkař a ilustrátor a společně přetvářeli nepoužitelný starý stroj ve šperk, mistrovský kousek současného designu.

 Akustické světelné panely Eclipse od Anny Leschingerové a Lenky Preussové. Studio Lappa.


Vítězové Cen Designbloku 2020

  • Nejlepší kolekce nábytku: Todus / kolekce Baza, stůl Branta (Studio Segers)
  • Nejlepší kolekce bytových doplňků: IHOR / kolekce doplňků
  • Nejlepší kolekce svítidel: Lappa studio / akustické panely Eclipse (Anna Leschingerová, Lenka Preussová)
  • Nejlepší novinka designéra: DECHEM / nová kolekce doplňků
  • Nejlepší novinka výrobce: Rudolf Kämpf / kolekce porcelánu SOLO (Antonín Tomášek, David Síla, Netoliko)
  • Nejlepší instalace výrobce nebo prodejce: Vitra / Křehký
  • Mimořádný počin mimo kategorie: Moravská galerie v Brně / akvizice českého designu
  • Hlavní cena: Jan Plecháč / koncept Designerie, výstava Vášeň

 

Text: VANDA JESENSKÁ
Foto: Lucie Desmond, Lenka Glisníková, Tomáš Hercog, Jiří Thýn a Archiv přehlídky

 

Datum vydání: 12. 1. 2021

Edit: