DESATERO z království KAMENE
Kdysi stavební materiál číslo jedna, dnes chudý král. Ale stále hrdý, jedinečný a nenapodobitelný. Jak a na co využijete přírodní lomový kámen?
Každý druh kamene má jiné vlastnosti, každý jednotlivý kámen je originál. Má jiný odstín, strukturu i texturu, jinak odolává tlaku, vlhkosti a mrazu, jinak se láme. Proto přírodní kámen nekupujte jako dokonalý tovární produkt – spíše jako domácího přítele! Seznamte se předem nejen s jeho přednostmi, nýbrž i slabinami. A mějte k němu respekt: Jeho konkrétní vlastnosti se mohou lišit podle místa původu či množství dalších přírodních příměsí. Při správné volbě však získáte téměř bezúdržbový materiál, který vám nabídne mimořádně dlouhou životnost, vysokou odolnost a značnou estetickou hodnotu.
Chyták? Provokace? Jak chcete: Tento kámen jako jediný není přírodní. Imitaci štípané břidlice (série TVD) pořídíte již od 1 085 Kč/ks bez DPH. Magicrete.
Pravý mramor: kamenná dekorace z lámaného mramoru a mramorových oblázků. Jemná přírodní elegance na zakázku. Cena je ovšem úplně jiná. Saito.
Efektní a elegantní přírodní pomník v atriu vytváří osázená kompozice balvanů z droby. Jde o dekorativní kámen příbuzný s pískovcem. www.kamenplus.cz
Čedičové varhany na Zlatém 4 vrchu u České Kamenice nádherně demonstrují pověstnou šestibokou sloupcovitou odlučnost čediče. Foto: Ondřej Sýkora
Lulečské valouny jsou další vzorovou ukázkou bohatství a umělecké fantazie přírody. Droba z lomu Luleč. Cena za 1 tunu valounů 4 000 Kč bez DPH. www.kamenplus.cz
1. OPUKA
Schválně začínáme materiálem, který opravdu byl v minulosti „stavební král“. Dodnes o tom svědčí například malebné vesnice ve Francii. Také u nás bývala opuka tradičním stavebním materiálem, ale v současné době vyklidila čelní pozice a plní převážně dekorační funkci. Důvodem dávné obliby opuky byla hlavně dostupnost, lehkost a snadná opracovatelnost. Dnes si ceníme jejích estetických vlastností a schopnosti udržovat v budově žádoucí mikroklima. Opuka je sice velmi trvanlivý kámen, ale bez řádného ošetření podléhá v exteriéru zvětrávání. Dříve totiž bývalo opukové zdivo omítáno a kámen tak byl chráněn před povětrnostními vlivy. Omítka se periodicky obnovovala a kámen přetrval staletí. Chceteli mít opuku pohledovou, musíte ji nechat napustit zpevňovacím roztokem, omezit vstup vlhkosti do zdiva, kámen očistit, vyspárovat a opatřit hydrofobizačním povrchem. Ale není to řešení navždy – musíte je opakovat!
2. PÍSKOVEC
Hojně využívaným kamenem je (dodnes) pískovec. Má zvláštní mechanické i fyzikální vlastnosti: je měkký, snadno opracovatelný a nasákavý. Většina pískovců časem zvětrává a degraduje působením povětrnostních vlivů (menší soudržnost kamene). Další nevýhodou je velmi malá pevnost v ohybu, naopak výhodou je dostatečná pevnost v tlaku, která pískovci umožňuje přenášet zatížení stropů či střešní konstrukce. Různé odstíny nabízejí dekorační využití jak na zahradě, tak v interiéru. Díky tomu, že štípané desky pískovce nemají rub a líc, můžete si sami zvolit stranu, která se vám více líbí! Proto se vyplatí být přítomni aspoň začátku pokládky, abyste mohli své zdi nebo dlažbě vtisknout tvář.
3. DROBA
Jde o atraktivní sedimentární horninu, jejíž název je odvozen od drobných úlomků, které horninu tvoří. Je to vlastně druh slabě vytříděného pískovce s obsahem základní hmoty vyšším než 15 %. Základní hmotu drob, která je obvykle druhotná, tvoří většinou jílové minerály a silt (prachová usazená hornina). Písková zrna představuje směs živců, křemene, slíd a úlomků hornin (tzv. Litických úlomků). Vzniká především v mořském prostředí, těží se však také na několika místech Česka. Barva horniny je nejčastěji šedá, žlutavá, hnědá až do černa, velikost zrn výrazně odlišná – od jemné zrnitosti až po hrubou (viz snímky 3 a 5 vlevo).
4. ŽULA (GRANIT)
Až 90 % této tvrdé a pevné horniny tvoří křemen, živce a slídy. Má však řadu drobných příměsí, které ovlivňují její vlastnosti i vzhled. Zpravidla je extrémně odolná vůči povětrnostním vlivům, většině kyselin, chemikálií a vysokým teplotám. Běžně má kvádrovitou odlučnost, která umožňuje vylomení i ohromných bloků (lomy Lipnice, Řásná či Mrákotín), ale může vytvářet také ohromné kulovité balvany nebo pozoruhodné sloupcovité solitéry. U barevných žul se vyplatí povrchová úprava jemně broušená a leštěná, která dá vyniknout přírodnímu půvabu kamene. Značný význam má v interiéru.
5. DVA TYPY RULY
Rula může být buď vyvřelá, nebo usazená: Pokud vznikla z vyvřelin, nazývá se ortorula, pokud přeměnou sedimentů, je to pararula. Oba typy se vyznačují rovnoběžnou stavbou (břidličnatostí), která však může mít různý vnější vzhled, různou barvu i zrnitost (jedna z nejhrubších je ještědská rula na Liberecku). Podstatnou součást ruly tvoří křemen, slída a živec, u pararul se vyskytuje řada dalších nerostů. Pevné, nezvětralé ruly se uplatní jako dekorativní stavební kámen na schody, chodníky nebo opěrné zídky.
6. MRAMOR
Kámen pro stavitele i sochaře, elegance s nádechem antického luxusu. Název pochází z řeckého „mármaros“ (zářivý kámen). Jde o krystalický vápenec (až 95 %) s malou příměsí silikátů, jílovitých hmot, minerálů a organických látek, které původně bílý kámen zbarvují. Díky tomu může mít mramor řadu odstínů. Za mramor v širším slova smyslu je považován i krystalický dolomit. Podle barvy lze poznat místo původu kamene: Carrarský mramor (z italské Carrary) má čistě bílou nebo modrošedou barvu. Čínský bílý mramor byl použit i na stavbu Zakázaného města v Pekingu. Černý mramor pochází z Polska či Irska (příměs grafitu), červený z Rumunska nebo Belgie. Může být také zelený (Irsko, Švédsko, Indie, Čína), růžový (Norsko, Portugalsko, USA) nebo černý s bílým žilkováním (Španělsko). U nás se těží bílý šternberský mramor.
7. VÁPENEC A TRAVERTIN
Co mají společného? V obou případech jde o usazené horniny. Vápenec vznikal před miliony let ukládáním sedimentů na dně moře. Perfektně tepelně izoluje, má značnou odolnost a je nenáročný na údržbu. Hodí se na obklady i podlahy jak v interiéru, tak v exteriéru. Podlahy ze štípaného vápence se hodí impregnovat leštěnkou pro oživení a dlouhodobou ochranu povrchu. Naopak pozor na přílišnou horlivost při čištění: Nesmí přijít do styku s kyselinou! Travertin se usazoval na pevnině – ve sladkovodním prostředí. Je světlý a má dobře viditelnou páskovanou strukturu. Svým složením odpovídá vápenci, ale na rozdíl od něj je órovitý. Tvoří ho malá zrnka kalcitu a může obsahovat i jíl a klasický křemen. Hojně se vyskytuje v oblastech se zvýšenou sopečnou aktivitou. Je velmi trvanlivý (tvoří základ římského Kolosea). Dnes se využívá leštěný jako luxusní kámen pro obklady a dlažby. V jeho dutinách se však usazuje prach z ovzduší, takže ve znečištěných oblastech černá.
8. ČEDIČ
Vyvřelá hornina šedé až černé barvy, s jemnozrnnou stavbou, která vznikla rychlým utuhnutím lávy na povrchu. Čedič je velmi tvrdý, trvanlivý, ale obtížně opracovatelný, jeho typická sloupcovitá odlučnost z něj činí přírodní unikát. Staří Římané čedičem dláždili své silnice. U rodinných domů má ideální využití především na dlažby a dekorace. Horniny stejného složení s hrubozrnnou strukturou se nazývají diabas či gabro.
9. DIORIT (AMFIBOL)
Rovněž unikátní hornina: Pevností se blíží žule, opracovatelností pískovci – a navíc je pružná! Tuto pro kámen opravdu nezvyklou vlastnost dodává dioritu příměs slídy, která také usnadňuje kamenické zpracování. Diorit má hrubou zrnitost, tmavou barvu a vysokou odolnost. Přírodní výskyt je na Prachaticku, naleštěný v plné parádě je k vidění na Pražském hradě (tvoří podstavec pomníku sv. Jiří).
10. BŘIDLICE
Tenká deskovitá odlučnost je typickým znakem této jemnozrnné horniny. Uplatnění najde jak na obklady střech a fasád (zdobné štíty), tak i na dlažby a obezdívky domu. Zejména pro venkovní využití záleží na konkrétním složení, které lze poznat i podle barvy: Světlejší břidlice s převahou křemene nad živci a slídami se sice hůře opracovává, je však trvanlivější. Tmavší odstíny značí převahu karbonátů a sulfidů, což trvanlivost kamene snižuje. Pro větší formáty se hodí břidlice z povrchových dolů (v ČR jsou jen hlubinné).
Text: Vít Straňák, foto: archiv firem
Datum vydání: 3. 5. 2021