Denní světlo a náš organismus

Základem zdravého bydlení je dostatečný přísun denního světla. Bez něj nedokáže lidské tělo správně zpracovat vitaminy a minerály, objevuje se únava očí, snižuje se výkonnost.

Lékaři dávají nedostatek světla do souvislosti se závažným onemocněním SAD (Seasonal Affective Disorder – česky „sezonní afektivní porucha“). Projevem tohoto onemocnění bývají deprese, apatie či výkyvy nálad. Proto se dnes podíváme na světlo z hlediska lidského zdraví a obrazově si ukážeme, co může téměř každý z nás udělat pro svůj zdravý domov.

Střešní okna dodají interiéru více světla než svislá fasádní. Na snímku kyvná střešní okna s kvalitní mikroventilací a bezúdržbovým polyuretanovým povrchem. Cena 9 426 Kč (GLU MK06). VELUX.

 

Biologické hodiny

Světlo nám umožňuje nejen vidět, ale zároveň reguluje i naše vnitřní biologické hodiny v průběhu dne. Oba typy biologických rytmů řídí v lidském mozku hormon melatonin, který pro své účinky získal přezdívku „spánkový hormon“. Začíná se totiž tvořit v okamžiku, kdy se sníží intenzita světla, a jeho úkolem je umožnit nám usnout hlubokým, regenerujícím spánkem. Když se začne rozednívat, sluneční světlo pronikne do očí, což je pro tělo signál, aby produkci melatoninu ukončilo. Všechny systémy v těle díky tomu začnou fungovat naplno a lidé jsou aktivní a svěží. Pokud lidé nejsou po večerech vystaveni umělému světlu a musejí se spolehnout na přirozené střídání světla a tmy, vylučuje jejich endokrinní žláza v zimě více melatoninu než v létě.

Komfortní prosvětlení kombinací střešních oken s doplňkovými svislými. Střešní okna výklopněkyvná FPPV preSelect (borovicové dřevo nejvyšší kvality, automatická ventilační klapka). Cena od 11 217 Kč/ks. FAKRO.

 

Sezonní deprese

Lékařské výzkumy ukázaly, že pacienti se SAD mají v zimě ve srovnání se zdravými osobami hladinu melatoninu po celý den vyšší, a nacházejí se tak v neustálém „útlumu“. Melatonin navíc ovlivňuje chod celé hormonální soustavy, takže kvůli nedostatku přirozeného světla jsou u nemocných ovlivněny takřka všechny biochemické děje v organismu. Také tvorba serotoninu, který umožňuje přenos vzruchů mezi jednotlivými nervovými buňkami, je závislá na intenzitě slunečního svitu: ráno je vyšší než večer a v létě vyšší než v zimě. Extrémní nedostatek serotoninu pak způsobuje depresi, únavu, letargii, potíže s pamětí a soustředěním, spánkové poruchy, ale i zvýšenou chuť k jídlu, zejména na sladké. Organismus se tím podvědomě brání: Potraviny bohaté na cukry zvyšují produkci serotoninu v mozku. Je však jednodušší způsob léčby – světelná terapie. Jde skutečně o léčebnou metodu, která u nemocných zvyšuje hladinu melatoninu i serotoninu.

Atypické hliníkové okno na míru v bezrámovém provedení, zabudované ve střeše rodinného domu. Nabízí efektní a během dne proměnlivé světlo shora. Schüco.

 

Bydlení a zdraví v Evropě

Zjištění o tom, jak obyvatelé Evropy vnímají souvislosti svého bydlení a zdraví, přináší v posledních letech rozsáhlá studie Healthy Homes Barometer. Studie vydaná na sklonku roku 2016 byla zaměřena právě na denní světlo v interiéru. V říjnu 2015 pro účely této studie odpovídalo 14 000 respondentů ze čtrnácti evropských států. Výzkum níci Humboldtovy univerzity v Berlíně zjistili z odpovědí několik zajímavých faktů.

ZAOBLENÝ SVĚTLÍK První na světě: světlík s bezrámovým zaobleným zasklením pro ploché střechy. Tvrzené sklo tloušťky 6 mm v designu CurveTech nabízí jedinečnou kombinaci elegance a funkčnosti osvětlení prostoru. Cena 21 974 Kč (CFP 60 x 60 cm). VELUX.

 

Závislost na umělém světle

Až 20 % dotázaných Evropanů tvrdí, že jsou závislí na užívání umělého světla v průběhu dne, a 76 % respondentů má potřebu jím svítit. Obě fakta jsou negativní, alarmující je pak druhá hodnota: Mnoho Evropanů je příliš závislých na umělém osvětlení, aniž by si to uvědomovali. Jak z toho ven? Myslet na vytvoření lepších světelných podmínek v interiéru novostaveb i rekonstrukcí již ve stadiu projektování.

Světlo proudící mezi trámy krovu. Atypická realizace, která zajímavě rozptyluje světlo shora. Fasádní prosklení lze podle potřeby zastínit. FAKRO.

Denní umělým nenahradíte

Přirozené denní světlo má na člověka značný vliv. Dřívější výzkumy potvrdilo ve studii 37 % Evropanů – pokud jejich obývací pokoj není dostatečně prosvětlený, vitálně se cítí buď zřídka, nebo vůbec. Umějí se však z vlastních chyb poučit. Když zjistí, že žijí ve špatných světelných podmínkách, jsou velmi motivováni svoji situaci změnit. Téměř tři čtvrtiny z těch, kteří nemají dostatek denního světla ve svém obývacím pokoji, považují za velmi důležité zajistit si při renovaci více denního světla v interiéru.

SVĚTLOVOD S KOPULÍ Až 6 metrů může vést světlo Velux TCR do ploché střechy, s akrylátovou kopulí a pevným plechovým tubusem; v podhledu kruhový difuzér s akrylátovým dvojsklem. Při odborné montáži prodloužená záruka. Cena 12 330 Kč. VELUX.

Průhlednou akrylátovou kopuli nabízejí i další světlovody. Vedle reflexní vrstvy uvnitř tubusu významně ovlivňuje světelný výkon také průměr světlovodu (25 až 85 cm). Allux.

 

Aktuální situace u nás

Nejnovější studie Healthy Homes Barometer 2017 ukázala, že je potřeba zaměřit se na renovace rodinných a řadových domů v Evropě. Jen v České republice, kde žije každý šestý obyvatel ve zdravotně nevyhovující budově, se jedná o více lidí, než dohromady žije v Praze, Brně a Hradci Králové! To už stojí za zamyšlení… Vedle vlhkosti a nedostatečného větrání i vytápění sužuje české domácnosti citelně právě nedostatek denního světla. Co s tím? Přečtěte si rámeček, prohlédněte si naše fotografické tipy a pak si sami zvolte řešení!


Sedm kroků k cenově dostupné renovaci (koncept RenovActive)

Půdní vestavba – využití potenciálu horního podlaží. Zde je věnována velká pozornost dennímu světlu, lepšímu větrání a regulaci tepla.

Větší plocha oken – fasádní i střešní okna zvětšují množství a zejména kvalitu denního světla.

Otevřená schodišťová šachta – zajišťuje kvalitnější distribuci denního světla a účinné větrání s použitím komínového efektu.

Dynamická ochrana proti slunci – externí stínění, např. prostřednictvím rolet, snižuje během letních měsíců vyhřívání bytu sluncem a zajišťuje v průběhu roku příjemnou teplotu.

Hybridní větrání – kombinuje mechanické a přirozené větrání pomocí automatizovaných oken a vytápění.

Kvalitnější obálka domu pro lepší energetickou efektivitu. Skládá se z fasádního pláště a z moderního systému vytápění, který optimalizuje energetický a tepelný komfort.

Zvětšení obytného prostoru – pomocí přístavby lze dům prosvětlit a zvětšit podlahovou plochu.

Zdroj: VELUX


 

Text: Vít Straňák, foto: archiv firem

 

Datum vydání: 11. 2. 2021

Edit: