Dekorace na Velikonoce
Ať už jsou pro nás velikonoční svátky lidovou tradicí, pečením a hodováním či především svátkem duchovním, jistě se shodneme v jednom: Podstatné je znovuzrození.
Ne náhodou se pohanské, křesťanské a židovské svátky zjara často prolínají a potkávají v datu. Byť mají různý původ a základ, vždy jde o slavnost v souladu s probouzející se přírodou, s novým životem, plozením. Snad i proto si stále za symboly Velikonoc volíme různá mláďátka, a pohříchu je také pojídáme. Zatímco pro někoho je jehněčí či kůzlečí pečínka na stole vyvrcholením, pro jiné je to hlavně příprava na svátky – ta duchovní s půstem, pokorou a rozjímáním, ta lidová zas plná smejčení, drhnutí, vymetání zimy a chystání pomlázky.
Středem veškerého dění se doma, podobně jako na Vánoce, stává rodinný stůl. Vyzdobený, hojný. V interiéru se objeví jarní výzdoba v podobě květin, různě pověšených vajíček, čokoládových zajíců a co já vím, co ještě… Zdá se, že poslední dobou přibývá slepic. Nikoliv in natura, ale různých keramických i porcelánových výtvorů, které mohou zpestřit velikonoční výzdobu. Patří k ní také subtilnější ptáčci, no a zajíci se drží spíš silou vůle.
Na rozdíl od hodně slavnostního porcelánu, který si obvykle schováváme pro závěr roku, může být ten velikonoční rustikálnější, stůl je tak mnohem barevnější, výraznější, prostě jarně rozmarný a veselý. Letošní barevné trendy jdou všemu hodně naproti, a i kdybyste se pořádně odvázali, bohatou barevnou erupci, která nás čeká v bytovém textilu, módě, nábytku i bažných domácích předmětech, stejně nepřekonáte.
Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Foto: autorka, Maison & Objet Paris a archiv firem
Datum vydání: 27. 4. 2017