Co všechno umí multifunkční mikrovlnka
Mikrovlnné trouby dneška umějí podstatně víc než jen ohřívat hotová jídla a rozmrazovat suroviny. Ugrilují vám kuře, maso, rybu či tousty, ale také upečou pizzu nebo sušenky horkým vzduchem.
Mohou skutečně nahradit klasickou troubu? Stěží. Hlavní překážkou je mnohem menší využitelný objem. Pečení vánočního cukroví v mikrovlnce nepřichází v úvahu. Podle čeho tedy vybírat a jaká investice se vyplatí? Za pomoci časopisu dTest vám přinášíme praktické rady a tři konkrétní tipy z podzimního testu 15 modelů kombinovaných mikrovlnných trub.
Pozor na teplotu
Bojíte se škodlivého záření z prostoru mikrovlnky? Nemusíte. Podzimní test nezaznamenal žádný prohřešek v tomto směru. Riziko však představuje nadměrné zahřívání skla dvířek, s nímž můžete přijít do kontaktu, u volně stojících modelů také přehřívání celého krytu přístroje. „V aktuálním testu jsme nadlimitní teploty nenaměřili u žádného vestavného modelu, v minulosti jsme ale v některých případech zjistili teploty přesahující 100 °C,“ varuje šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová. „V běžném kamenném obchodě však budete tuto skutečnost zjišťovat obtížně: Je nutné, aby mikrovlnka byla nějakou dobu v provozu. V laboratoři měříme teplotu až po 30 minutách.“
Děti a bezpečnost
Pokud máte děti, zvolte model s dětskou pojistkou. Některé přístroje ji řeší prostřednictvím tlačítka, jež je nutné pro otevření dvířek zmáčknout, jiné zvýšeným odporem dvířek na počátku otevírání. Bezpečnější je varianta s tlačítkem, protože pro dítě představuje větší překážku. Jídlo připravujte v plastových nádobách, které jsou přímo určeny pro používání v mikrovlnné troubě. Jiné plastové nádoby se mohou přehřát, zdeformovat nebo kontaminovat jídlo. U nádob s víkem se vždy ujistěte, že víko není pevně nasazeno. Jinak by nádoba při ohřevu mohla explodovat.
Na vlastní oči
Klasická tlačítka a otočné ovladače, nebo raději dotykový panel? Nejlepší je vyzkoušet přímo v kamenném obchodě. Dotykový panel se lépe udržuje, ale občas může vyžadovat větší tlak na tlačítka. Ovládací prvky by měly být přehledné a jejich symboly srozumitelné, někdy se však neobejdete bez návodu k použití. Výhodou bývá LCD displej, na němž se vám zobrazují základní informace. Některé modely jsou hlučné (cvakání, vrzání či hukot) – i proto je dobré zapnutí v obchodě. Problémem zejména pro leváky může být také nevhodně tvarovaný úchop dvířek.
Objem a funkce
„Výrobce udává objem vnitřního prostoru často mnohem větší, než jaká je skutečnost,“ upozorňuje Hana Hoffmannová. „Někdy se může lišit až o 15 litrů. Náš test zkoumal reálný využitelný objem trouby.“ Jestli se vám nepovede upéct kuře nebo pizzu hned napoprvé, nezoufejte. S každým přístrojem je třeba se trochu seznámit. Nastavená teplota leckdy neodpovídá skutečné, a mražená pizza je proto buď nedopečená, nebo naopak spálená. Chce to zkrátka cvik a praxi. Výhodou nemusejí být ani automatické programy.
Vestavné modely
U vestavné mikrovlnky dbejte na zajištění dostatečného odvětrávání: To je nutné pro správnou funkci a dlouhou životnost přístroje. Potřebný prostor v okolí je většinou 5 až 10 cm. Proto než mikrovlnku pořídíte, ověřte si, zda pro ni máte dostatečně široký a hlavně hluboký otvor v kuchyňské lince (šířka nebývá problém, hloubka ano). Některé modely lze nainstalovat jen do klasických hlubokých skříněk.
Tři tipy redakce
Podrobný postup testu najdete na www.dtest.cz/mikrovlnky. Kompletní výsledky a možnost srovnávání modelů jsou však dostupné pouze předplatitelům.
TEXT: VÍT STRAŇÁK ● FOTO: dTEST A SHUTTERSTOCK
Datum vydání: 10. 6. 2020