Co všechno umí klimatizace
Klimatizační jednotky uchrání vaši domácnost před horkem a některé dokážou v zimě prostor naopak přitápět. Existují dokonce typy, které zbaví vzduch pylů, virů, bakterií nebo tabákového kouře.
Před pořízením klimatizace si položte otázku, co od ní očekáváte a jak často i kde ji budete používat. Prvotním impulzem samozřejmě bývá v létě ochladit domácnost, což zvládnou základní modely. Ty sofistikovanější, na které v současné nabídce určitě narazíte, pak umí prostor též vytápět. V principu jsou totiž klimatizace tepelná čerpadla typu vzduchvzduch, a mohou tak poskytovat tepelný komfort celoročně.
Mobilní, nebo stacionární?
Při volbě zvažte účel klimatizace, rozsah jejího použití a také velikost klimatizované místnosti. Mobilní jednotky jsou ideální pro malé místnosti, ale využijete je například také v bytech, v nichž není možné provádět stavební úpravy nutné k instalaci stacionární klimatizace. Jejich výhodou je rovněž to, že je lze přemisťovat a využít tak ve více prostorech. V každé místnosti, kde má být mobilní klimatizace použita, musí být možnost odvodu teplého vzduchu (zpravidla vývodem hadicí z okna). Nevýhodou mobilních klimatizací bývá jednak jejich hlučnost, která je obvykle násobně vyšší než u stacionárních klimatizací, jednak nižší výkon. Mobilní klimatizace se tak obecně doporučují pro občasné používání tam, kde ekonomicky nedává smysl realizovat stacionární řešení.
Oproti tomu stacionární systémy ve splitovém provedení (systém je složený z vnitřní a venkovní jednotky) jsou sice dražší a vyžadují stavební úpravy, ale odmění se vám tišším a obvykle i levnějším provozem. Podle způsobu umístění se vnitřní jednotky splitových klimatizací dělí na nástěnné (instalují se na stěnu podstrop), kazetové (jsou zabudovány do stropních podhledů tak, že je vidět pouze jejich mřížka pro vstup a výstup vzduchu), dále podstropně parapetní (s instalací pod parapet jako klasický radiátor, nebo na strop) a kanálové (mřížky klimatizace jsou umístěné ve stěně či v podhledu a propojené vzduchotechnickým potrubím).
Jak zjistit výkon
Ten je potřeba odhadnout především podle velikosti chlazeného prostoru a je dobré si nechat poradit u odborníků. Potřebný výkon si můžete přibližně i sami spočítat: uvádí se, že na chlazení 1 m 3 potřebujete asi 30 wattů. Pro pokoj o rozměrech 5 x 5 metrů a výšce stropu 2 metry tak vychází zařízení o výkonu ale spoň 1,5 kW.
Pro čistší vzduch
Špičkové klimatizace dnes umí zajistit zvýšenou kvalitu vzduchu, a to prostřednictvím nejrůznějších filtrů, schopných zadržet prach, viry i alergeny. Je třeba ale počítat s tím, že ty opravdu účinné bývají poměrně drahé a filtry je nutné několikrát do roka měnit. Novinkou a zajímavostí v dnešní covidové době je technologie nanoe X, která funguje tak, že generuje hydroxylové radikály obsažené ve vodě, čímž prodlužuje jejich životnost, takže se mohou snadno šířit po místnosti. Hydroxylové radikály jsou molekuly vyhledávající reakci s jinými prvky, kterých se zachytí. Díky této reakci mají radikály možnost potlačit množení škodlivin (bakterií, virů či plísní), rozkládat je a neutralizovat jejich nepříjemné účinky. Výzkumná společnost Texcell dokonce potvrdila 91,4% inhibiční účinek klimatizací Panasonic s vestavěnou technologií nanoe X na COVID19 v prostoru o objemu 6,7 m3 po dobu celých osmi hodin.
Komfortní ovládání
Moderní klimatizace nabízejí i vysoký uživatelský komfort, který přinášejí vestavěné sítě sloužící pro lepší ovládání, snadné připojení k internetu a pohodlné řízení na dálku třeba aplikací v mobilním telefonu. Díky kompatibilitě s Google Assistant a Amazon Alexa je možné tyto klimatizace také ovládat hlasovými povely.
Nepodceňujte odbornou montáž a servis
Klimatizaci by vám měla naistalovat pouze odborně způsobilá osoba, která má certifikaci na nakládání s tzv. fplyny. Za takovou montáž zaplatíte podle obtížnosti v průměru 10 000 Kč, ale budete mít jistotu profesionálního provedení a platnou záruku na výrobek. Každou klimatizaci je třeba také čistit a podrobit profesionální revizi. Zručný uživatel zvládne vyčistit filtr i výparník zařízení i sám, nicméně čištění nenahrazuje servis, kdy se kontroluje komplexní chod klimatizace a těsnost chladivového okruhu. Cena servisu se zpravidla pohybuje od 1 500 Kč a měli byste ho ideálně provádět jednou ročně.
Recyklace vysloužilců
Klimatizační jednotky patří mezi elektroodpad, takže ji nevozte na skládku směsného odpadu a odevzdejte ji v místě zpětného odběru či ve sběrném dvoře.
DRUHY KLIMATIZACÍ
Split systémy: mají jednotku venkovní (obsahuje kompresor, ventilátor, kondenzátor a je umístěna venku na střeše nebo fasádě tak, aby byla co nejblíže vnitřní jednotce) a jednotku vnitřní (obsahuje ventilátor, chladič/výparník a filtr vzduchu a je v místnosti, kde zajišťuje výměnu vzduchu).
Multisplit systémy: k jedné venkovní jednotce je možné připojit několik jednotek vnitřních prostřednictvím potrubí. Plusem tohoto systému jsou minimální nároky na prostor a zajištění jak účinného chlazení, tak vytápění v několika místnostech najednou. Venkovní jednotky se umísťují nejčastěji na fasádu domu (na konzoli) nebo na střechu, balkon či přímo na zem.
Mobilní jednotky: jsou vybavené funkcemi chlazení, topení a odvlhčování. Mají výhodu v tom, že je můžete dle potřeby přemísťovat z místnosti do místnosti nebo si je vzít s sebou na chalupu. Uvedení do provozu se obejde bez stavebních zásahů. Přístroj stačí zapojit do elektrické sítě a zajistit mu odvod odpadního tepla do exteriéru (nejčastěji hadicí skrze okno se speciální úpravou).
Okenní: představují jednoduché řešení pro chlazení atypických prostor, kde například chybí možnost instalace venkovní jednotky nebo rozvodů chladiva (stavební buňky, mobilní domy). Instalují se do předem připraveného rámu nebo otvoru ve stěně tak, že přední část klimatizace je nasměrována do místnosti a zadní část z místnosti ven. Plusem okenních jednotek je velmi snadná a rychlá instalace a nenáročný provoz vyžadující napětí od 145 V do 265 V. Jsou tak schopny zajistit chlazení i v podmínkách, kde je nestabilní elektrická síť.
Vhodný provoz ušetří elektřinu
- Klimatizace patří mezi zařízení náročná na spotřebu elektrické energie. Abyste neplatili zbytečně, osvojte si tyto zásady:
- Pořiďte si zařízení spadající do nejšetrnějších energetických tříd a rovněž takové, které výkonově odpovídá vašim požadavkům a prostoru.
- Při provozu pak úsporu energií ovlivníte správným nastavení teploty: cílová teplota klimatizovaného prostoru by neměla být o více než pět až sedm stupňů nižší než teplota venkovní.
- Během režimu chlazení (tedy rychlého snižování teploty) by měl ventilátor ve vnitřní jednotce pracovat na nejvyšší otáčky. Při nízkých otáčkách klimatizace nepracuje hospodárně.
- Pro celodenní udržování nižší teploty je pak vhodné nechat klimatizaci pracovat v režimu odvlhčování, případně poté použít (jeli k dispozici) noční režim.
text Vanda Jesenská, foto se souhlasem firem Hecht, Impromat Klima, Planeo, Panasonic, Sinclair Solutions, Daikin, Samsung
Datum vydání: 11. 6. 2021