Co vše si představit pod pojmem inteligentní domácnost?
Často probíraným tématem posledních let je tzv. inteligentní domácnost – neboli byt či dům, který automaticky řídí jednotlivé kroky svého fungování téměř bez vašeho přičinění. Co všechno si pod tímto pojmem vlastně představit?
Hlavním cílem produktů inteligentní domácnosti by mělo být zkvalitnění a zpříjemnění života obyvatel domu nebo bytu, ve kterém jsou nainstalovány. Nejde jen o komfort a usnadnění každodenních činností, ale především o úspory na provozu domácnosti. Dosaženými úsporami, zejména na energiích, se postupně vracejí náklady na pořízení a instalaci. Podstatným aspektem je také estetika, design a užitné vlastnosti. U většiny moderních komponentů digitální domácnosti jsou tyto oblasti velmi dobře sladěny, a lze tak vyhovět širokému spektru nároků. Co tedy může pojem inteligentní domácnost znamenat v jednotlivých místnostech domu nebo bytu?
Obývací pokoj
Srdce domova, kde se setkávají všichni členové domácnosti a přijímají se tu návštěvy. V tomto prostoru „kraluje“ obraz a zvuk. Dominantou bývá plochý televizor s ultra vysokým rozlišením, který lze ovládat jak pomocí chytré instalace, tak klasickým dálkovým ovladačem.
Co se týče zvuku, pozorujeme odklon od dříve oblíbených domácích kin a návrat k hi-fi stereo sestavám. I ty však mohou být zapojeny do inteligentního systému formou tzv. multiroom ozvučení. Každá místnost v domě představuje jednu zónu, která může nezávisle na ostatních v systému přehrávat hudbu z internetových služeb nebo místních serverů, rádia, nebo skladby z chytrých telefonů a tabletů. V případě potřeby lze všechny, nebo jen vybrané zóny (místnosti), sdružit a všude přehrávat stejnou hudbu. To je vhodné třeba při oslavách a večírcích. Někteří výrobci nabízejí ovládací aplikaci multiroom systému i v českém jazyce.
Kromě zvuku a obrazu může inteligentní instalace automaticky zatemnit okna, vytvářet světelné scény, předpovědět počasí na nejbližší hodiny, či zatáhnout žaluzie v případě větru, aby nedošlo k jejich poškození.
Kuchyň
V kuchyni trávíme poměrně hodně času, a proto se výrobci domácích elektrospotřebičů neustále snaží všemi dostupnými způsoby ulehčit a urychlit zde opakující se činnosti. Nikoho dnes nepřekvapí inteligentní myčky nádobí, přizpůsobující mycí cyklus množství a úrovni zašpinění vloženého nádobí. Stejně tak moderní trouby s vestavěnými recepty, které řídí celý cyklus pečení. Některé nové kuchyňské spotřebiče, zejména lednice, dostávají do vínku připojení k internetu a vestavěný displej ve dveřích, díky němuž lze sledovat stav uložených potravin, automaticky upozornit na nutnost doobjednání chybějících druhů, nebo zobrazit záběry bezpečnostních kamer na displeji.
Součástí kuchyně mohou být i dotykové obrazovky počítačů s kuchařskými recepty, které na základě obsahu lednice doporučí, co můžete dnes uvařit.
Pokoje a ložnice
Hlavní součástí bývají osvětlovací systémy, které zajišťují pohodu při pobytu v pokoji a příjemné usínání a vstávání v ložnici. Obvykle zde narazíte také na ozvučení, většinou začleněné do již zmiňovaného multiroom systému. Dalšími doplňky mohou být inteligentní budíky s automatickým řízením času a data i přechodu na letní čas a zpět na čas zimní, aby je nebylo nutné nastavovat ručně.
Koupelna
I sem patří ozvučení typu multiroom, které vás doprovází hudbou po celém bytě. Dnešní technologie umožňují konstrukci reproduktorů do vlhka, takže i při mytí, sprchování i holení můžete poslouchat své oblíbené interprety. To platí i pro toaletu, dokonce i pro klasickou saunu či infrakabinu – i v nich můžete nechat hudbu znít. Možná sem patří i inteligentní záchodové prkénko, které umyje nejprve vás a následně i sebe.
Garáž
Zde se dostáváme k automatickému osvětlení, ovládání vjezdových dveří, speciálnímu vytápění, které předehřeje, pokud si to přejete, prostor garáže, abyste lépe nastartovali. Systémy vysušení auta pak zapnou topení, pokud jste přijeli v dešti nebo ve sněhu a chcete auto nechat oschnout.
Technické zázemí
Sem patří vše ostatní a není toho málo, proto pro ilustraci uveďme jen pár součástí, které patří do inteligentního domu.
Obvykle zde najdeme inteligentní pračku, která dokáže nejen dávkovat prací prostředek podle hmotnosti náplně a podle toho upravit i spotřebu vody, ale také reagovat na vaše pokyny přes aplikaci v mobilním telefonu.
Topení a ventilace je základem toho, co běží na pozadí. Topení může být naprogramováno tak, aby topilo pouze v době, kdy se v domě někdo nachází – dokonce i jen v místnostech, kde někdo je, nebo může začít topit třeba před vaším příchodem domů, případně ho můžete ovládat na dálku.
Dále jsou tu rozvody elektrických signálů po bytě – tedy silnoproudý rozvod, jako elektrické zásuvky, ale i možnost ovládání přístrojů – světel, rolet, markýz, dveří, ventilace i bezprůvanové klimatizace.
A to není celé…
Patří sem i rozvody pro elektronické systémy, kdy ovladačem na zdi můžete nastavovat parametry jednotlivých místností – teplotu v jídelně, ale i zapnout saunu, nebo lehce ohřát vodu v bazénu. Do této kategorie zahrneme i rozvod internetu – drátový i bezdrátový, systém rozvodů pro hudební multiroom systém, které vedou hudbu tam, kde se právě nacházíte vy. Sem náleží i multimediální servery.
Důležité je i zabezpečení – bezpečnostní ústředny a systémy hlášení vloupání nebo nehod typu vytopení vodou z prasklého rozvodu, únik plynu – i tohle je digitální domácnost.
Do této kategorie bychom zařadili i další příslušenství inteligentní domácnosti – například robotické vysavače, automatickou zálivku zahrady, automatické sekačky, systémy předpovědi počasí s návazností na intenzitu zálivky a další, mnohdy důležité drobnosti.
Služby
Jelikož navržení a instalace inteligentního domu je vysoce odbornou činností, vyplatí se ji svěřit do rukou renomované firmy. Na samém počátku by taková firma měla zjistit potřeby a přání obyvatel domu, umět poradit při nejasnostech a v závěru navrhnout a nainstalovat systém, který očekávání investora naplní. Neméně důležitou součástí je také kvalitní poprodejní servis.
Co všechno umí žárovky
Znáte systém Philips Hue? Jeho součástí je i nová bodová žárovka GU-10 Philips Hue White Ambiance, která je plně ztlumitelná a stejně jako všechny ostatní modely žárovek z této kolekce ji lze ovládat mnoha způsoby. Jde to například prostřednictvím bezdrátového ovladače se čtyřmi předprogramovatelnými režimy, nebo pomocí aplikace Philips Hue ve vašem chytrém telefonu či pouhou vaší přítomností v místnosti díky novému pohybovému senzoru. Více na www.philips.cz.
Text: Ivan Trachta, Naděžda Vondrášková
Odborná spolupráce: Ivan Trachta, Ketos
Foto: archiv firem
Více informací se nachází v prosincovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 12. 1. 2017