Co vše můžeme na jaře na zahradě zasadit
V létě při troše snahy opravdu i sklidíme. A nejen to – už od jara a až do podzimu se můžeme těšit z krásných stromů, keřů a květin, které nám přinesou spoustu radosti, vůně i stínu. A nemusíte mít rozlehlé latifundie, stačí malý záhonek, skalka nebo minipolíčko. Každá sazenička se počítá!
Březen a duben jsou dva hlavní měsíce, kdy bychom měli začít s jarními zahradními pracemi. Můžeme se pustit do vysazování stromů a keřů, sázení zeleniny, bylinek a různých květin. S tím souvisí i prořezávání větví, odstraňování plevele a přihnojování. Je toho dost, není na škodu udělat si jasný plán. Pokud se vám bude dařit, za pár týdnů se můžete zakousnout do vlastnoručně vypěstované ředkvičky!
Nejprve stromy, keře a rostliny
Jestli si říkáte, že je na vysazování stromků ještě brzy, nenechte se zmást – některé druhy ovocných stromů toto chladné období milují a právě teď je pro ně ideální čas. Patří mezi ně například meruňky, broskvoně, mandloně i nektarinky, později přicházejí na řadu třeba ořešáky, vinná réva a některé okrasné opadavé listnáče. Ještě o trochu později, během dubna, se můžete pustit i do jehličnanů a bříz. Nepodceňte přípravnou fázi, ani takzvanou následnou péči – tedy péči o zasazený stromek první dny a týdny po zasazení, vyplatí se opravdu pravidelná zálivka a kontrola škůdců. Pokud s vysazováním stromů nemáte žádné zkušenosti, je rozhodně lepší obrátit se na odborníky.
Netroufáte-li si rovnou na stromy, začněte keři a drobnými keříky – můžete zkusit ozdobné, například popínavou vistárii nebo plamének, či plodící – třeba maliník, borůvky, jahodník… Jestli jste příznivci živých plotů, pak je nejvyšší čas dokončit jejich výsadbu, aby se stihly zakořenit a ujmout ještě do léta, kdy už by na ně bylo moc sucho a horko.
Nezapomeňte na hnojení
Když máte zasazeno, měli byste myslet i na hnojení. Zejména čerstvě zasazené stromy potřebují nezbytnou dávku dobře uleželého hnoje nebo kompostu. Zahradníci doporučují rozprostřít pod koruny stromů organickou hmotu (třeba mulčovací kůru), která zabrání nadměrnému odpařování vody z půdy. Pokud jde o intenzitu hnojení, ta závisí na typu půdy – existují půdy těžké a ty stačí hnojit jednou za dva až tři roky, u půd lehkých a písčitých nic nezkazíte každoročním hnojením.
Hurá na záhonky!
Po zimě nebude žádný z nich vypadat připravený, to je práce pro vás. Nachystejte si půdu – prokypřete ji motyčkou, klíčící plevel vytrhejte a všechen nepořádek odstraňte, záhon pěkně uhrabte a uhlaďte. Plevel kontrolujte i později, protože bude pravidelně dorůstat a obtěžovat vaše miláčky – sazeničky. Co můžete zcela bez obav vysít rovnou na záhon? Koncem března klidně ředkvičky, raný salát, hrách, špenát, kořenovou zeleninu, česnek, kopr i červenou řepu, nebo pórek a zelí. Cibule je trochu choulostivější, s tou počkejte až na začátek dubna. Lepší bude, když záhonky pro jistotu i tak přikryjete bílou netkanou textilií.
Můžete začít i s ostatními druhy zeleniny, ale opatrněji, zatím v pařeništi nebo fóliovníku. Patří mezi ně mladý salát, brokolice a papriky; choulostivější druhy, jako okurky, květák a rajčata je dobré nejprve předpěstovat doma v truhlíku a pak teprve přesadit ven.
Bylinky na jaře jsou skvělé!
Co může být lepšího, zdravějšího a voňavějšího, než vlastnoručně vypěstované bylinky! A přitom jsou tak nenáročné – mnohým stačí okenní parapet, nebo květináč u okna, nejlépe se ale rozvoní samozřejmě venku na záhonku. Semínka některých bylinek můžete sázet do substrátu již od konce února, výborně se jim bude dařit nejprve doma na parapetu – v teplém prostředí rychle vyklíčí a mladé rostlinky můžete použít už brzy z jara. Jakmile začnou klíčit, hned je přesuňte do hlíny.
Venku se doba klíčení majoránky, bazalky a tymiánu pohybuje mezi sedmi až deseti dny, pažitka klíčí dva týdny, oregano, máta a meduňka až čtyři týdny. Chcete-li se dočkat pěstitelského úspěchu téměř okamžitě, začněte řeřichou, ta vyklíčí během čtyř dnů a v podstatě se hned může jíst.
Do zahrady na záhon bylinky vysévejte a přesazujte až po zmrzlých mužích, kdy je jisté, že již mrazíky neuhodí. Na záhonku se bude dařit pažitce, oreganu, estragonu, rozmarýnu, mátě, bazalce, šalvěji i tymiánu. Nikdy je ale nesázejte do stínu a vlhkého prostředí, všechny bylinky milují slunce a přiměřenou zálivku – hlavně bazalka snáší přemokření špatně a uhnívá. Na jaře je také nejvhodnější doba k seříznutí trvalých bylinek, pokud je z loňska na záhonku máte, jako je šalvěj, rozmarýn a tymián. Klidně jejich zdřevnatělé části zkraťte nůžkami o jednu až dvě třetiny.
Ještě záhonky s květinami
Je to radost! Všechny náročné práce na zahradě už máme za sebou a můžeme se v klidu věnovat vysévání květin. Od března do dubna můžete vysévat přímo na záhon oblíbený měsíček, sluncovku, černuchu nebo ostrožku, později i trvalky a hliznaté rostliny a cibuloviny, pak přijdou na řadu otužilé letničky – fialy, hledíky nebo hvozdíky. Máte-li záhon s růžemi, je na čase odstranit z nich zimní ochranný kryt a prořezat je, případně i dosadit nové kousky. Dbejte ale na to, aby půda byla zcela a dokonale rozmrzlá.
Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Foto: archiv redakce
Datum vydání: 18. 5. 2016