CO UMÍ MODERNÍ TELEVIZE

Zřejmě málokterý rok byly (a doufejme taky málokdy budou) v našich domácnostech tolik vytíženy televizory. Největší nápor lze očekávat v době vánočních a novoročních svátků.

Aktuální zkoušky časopisu dTest (číslo 10/2020) prověřily celkem 38 televizorů s úhlopříčkou 122–140 cm (48–55 palců) v cenových relacích od 9 do 55 tisíc. Dobrou zprávou je, že kvalitní televizor nemusí být příliš drahý, což ilustrují také naše redakční tipy. Třetí z nich se týká modelu s úhlopříčkou 165 cm (65 palců), který zkoušky dTestu prověřily rovněž v letošním roce.

VELIKOST ÚHLOPŘÍČKY

Před nákupem televizoru si rozmyslete, jakou velikost úhlopříčky opravdu využijete. Velká obrazovka totiž neznamená automaticky lepší výsledky. Pokud máte menší obývací pokoj, nepřijímáte televizní kanály ve vysokém rozlišení a nemáte Bluray přehrávač, může být velká obrazovka nevýhodou. „Standardní digitální vysílání má stejně nízké rozlišení, jako mělo to analogové už před 20 lety. Pokud jej pustíte do větší televize, všechny jeho nedostatky budou více vidět,“ varuje šéf redaktorka dTestu Hana Hoffmannová. „Proto si v prodejně nechte do televize pustit klasický televizní signál v nízkém rozlišení. Na velké obrazovce více vyniknou všechny nedokonalosti digitálního obrazu.“ Hlavním opodstatněním velkých obrazovek je vysoké rozlišení šířené přes HD televizní kanály, Bluray nosiče a využívané řadou videoher. Full HD televizory s rozlišením 1 920 x 1 080 pixelů pomalu začínají zastarávat. Dnes jsou standardem modely Ultra HD s rozlišením 4K (3 840 x 2 160 pixelů), které nabízejí čtyřikrát více obrazových informací než Full HD. Ani v případě kvality Ultra HD však nemá smysl pořizovat obří obrazovku do garsonky či malého panelákového bytu. „Vodítko je jednoduché,“ říká Hana Hoffmannová: „Za optimální sledovací vzdálenost lze považovat přibližně 2,5násobek úhlopříčky.“

 

PROHNUTÁ OBRAZOVKA

Designovou inovaci představují tzv. prohnuté televize. Cílem je udržet relativně rovnoměrnou vzdálenost diváka odvšech bodů obrazovky. Podle výrobců se díky tomuto efektu prohloubí zážitek při sledování. Problémem však mohou být pozorovací úhly. Jestliže obrazovku sleduje více diváků, pak s rostoucím úhlem klesá kvalita obrazu a člověk, který sedí na okraji, už sleduje poněkud zdeformovaný obraz. V prostředí se zdroji jasného světla zase mohou rušit odlesky míhající se na obrazovce při pohybech hlavy. Prohnutá TV bývá vybavena rozlišením 4K, ale dnes už nemusí znamenat drahý luxus. Přesto se výrobci spíše vracejí k ploché obrazovce.

 

LCD, PLAZMA, OLED

Trhu dnes vládnou televizory s LCD panely, plazmových obrazovek se vyrábí čím dál méně. LCD televizory jsou k dispozici v mnoha velikostech, spotřebují méně elektrické energie, ale jejich pozorovací úhly bývají oproti plazmám nižší. Co se obrazu týče, jsou obě technologie víceméně srovnatelné. Výsledná kvalita obrazu však souvisí také s použitým softwarem pro zpracování obrazu a značkou, která za ním stojí. Postupně přibývá takzvaných OLED televizorů. OLED je zkratka pro organické elektroluminiscenční diody. Takové obrazovky nevyžadují nezávislé podsvícení jako běžné TV. Zdá se, že právě technologie OLED by v budoucnu mohla hrát prim. Většímu rozšíření však zatím brání vyšší cena.

 

NAČ MYSLET V OBCHODĚ

V prodejnách je obvykle mnohem více světla než v šeru obývacího pokoje a vystavené televizory mají speciální nastavení obrazu. Leckdy také ukazují klipy vytvořené výhradně pro účely prezentace, které jsou bohaté na detaily a hýří sytými barvami. Jak tedy odhadnout kvalitu obrazu v obchodě? „Požádejte o ztlumení světel a vyzkoušejte různé profily nastavení obrazu,“ radí šéfredaktorka dTestu. „Je při běžném osvětlení obraz dostatečně jasný, i když není jasa kontrast nastaven na maximum? Jak dobře je vidět ze stran? Nechte si přehrát třeba svoje oblíbené DVD a zaměřte se zvláště na kvalitu zobrazení tmavých scén. Hodně poznáte také z běžného vysílání. Má pleť moderátora zpravodajského kanálu přirozenou barvu? Je rolující text s krátkými zprávami rozmazaný nebo trhaný? Pokud vám personál nevyjde vstříc, změňte prodejce.“

 

Tři tipy Domova

Levný univerzál

Jen něco málo přes 10 tisíc zaplatíte za model LG 49SM8050 (celkové hodnocení 71 %, aktuální cena 10 790 Kč), který uspěl ve všech kategoriích testu: obraz, zvuk, obsluha, tunery a připojení, multimediální přehrávač, smart TV. Zejména v posledních dvou kategoriích skutečně vyniká. Má úhlopříčku 124 cm. Jeho nejslabším bodem (nikoli však slabinou) je zvuk.

 

Mistr zvuku

Především nadprůměrná kvalita zvuku je devizou televizoru Samsung UE50TU7172 (celkové hodnocení 67 %, aktuální cena 10 990 Kč). V ostatních kategoriích se pohybuje spíše uprostřed „startovního pole“ testovaných modelů, což ovšem znamená, že ani on v ničem zásadně nezklamal. Velmi dobře poslouží jako multimediální přehrávač. Jeho úhlopříčka je 127 cm.

 

Chytrý obr

Za velmi přijatelnou cenu můžete získat i televizor s úhlopříčkou 165 cm – konkrétně model LG 65SM8050 (celkové hodnocení 71 %, aktuální cena 19 990 Kč). Jde o většího „bratra“ výše doporučeného univerzálního modelu LG, který rovněž spolehlivě obstojí ve všem (obraz, zvuk, obsluha, tunery a připojení) a vyniká jako multimediální přehrávač i chytrá televize. Podrobný postup testu a možnost srovnávání s dříve testovanými televizory různých velikostí najdete na www.dtest.cz/televize. Kompletní výsledky jsou však zpoplatněné.

 

 

Text: Linda Majerová, Vít Straňák, foto: dTest a Shutterstock

Datum vydání: 6. 1. 2021

Edit: