Co umí kuchyňské váhy
Jako malá jsem vždycky moc ráda pod dohledem babičky na stařičké dvouramenné kuchyňské váze s pomocí menších a větších závažíček odvažovala to správné množství mouky, cukru… Babiččiny váhy dnes slouží jako milá památka a dekorace, ale k vážení již používám podstatně dokonalejší přístroje.
Chcete-li si pořídit kuchyňskou váhu, budete mít z čeho vybírat. Můžete volit mezi váhami mechanickými a digitálními, stojacími a závěsnými i váhami s různou váživostí (dovoleným zatížením). A nejen to: Rozhodnout se můžete pro váhu, která vám prozradí pouze hmotnost potravin, nebo jsou dokonce typy vah, které vám sdělí i jejich nutriční hodnoty.
MECHANICKÁ, NEBO DIGITÁLNÍ?
Váháte-li mezi klasikou v podobě mechanické váhy a kuchyňskou váhou digitální, je třeba znát všechny jejich klady a zápory. Výhodou mechanické váhy je nižší pořizovací cena a vyšší základní váživost, a to až 10 kg. Předností je i to, že při vážení nejste závislí na baterii. Mechanické váhy se těší oblibě i u vyznavačů retro stylů, v nichž se na rozdíl od digitálních rovněž vyrábějí. Slabinou je ve srovnání s digitálními váhami horší přesnost. Ta je naopak silnou stránkou digitálních vah. Zatímco tolerovaná přesnost mechanických vah je až 20 g, standardní digitální váhy mají přesnost od 0,1 až po jeden, maximálně dva gramy. Digitální váhy však mají nižší váživost než mechanické – nejčastěji se pohybuje v rozmezí od dvou do pěti kilogramů, což je pro domácí přípravu pokrmů zcela dostačující.
ZÁLEŽÍ NA POČTU STRÁVNÍKŮ
Jak se určuje dostatečná váživost? Ta se odvíjí od počtu strávníků. Nižší pochopitelně bude ve standardní rodině, kde se vaří pro tři až pět lidí, než tam, kde se u stolu schází okolo deseti strávníků. Nejčastěji kupované váhy mívají váživost od dvou do pěti kilogramů, což je pro běžnou rodinu zcela dostačující. Váha s vyšší váživostí je vhodnější do početnějších rodin nebo do rodin zahrádkářů, kde se zpracovávají metráky nejrůznějších výpěstků. V tom případě je vhodnější pořídit si váhu mechanickou, které se vyrábějí s váživostí až deset kilogramů.
STOLNÍ, NEBO ZÁVĚSNOU?
Jak mechanické, tak digitální váhy se nejčastěji vyrábějí ve dvou provedeních. Mohou mít klasickou stolní nebo závěsnou podobu. Závěsné kuchyňské váhy jsou vhodné především do menších kuchyní, kde je nedostatek místa na pracovní desce a úložné prostory praskají ve švech. Jsou pevně připevněné na stěně, a tak nezabírají žádný prostor. Některé typy závěsných vah jsou vybaveny ještě alternativními funkcemi, jako například hodinami nebo minutkou. Váživost závěsných vah je mírně omezena konstrukcí, konkrétně bývá maximálně do tří kilogramů.
JAKÝ MATERIÁL
Kuchyňské váhy se dnes vyrábějí z různých materiálů, jako je například nerez, sklo, plast. Nejvíce záleží především na pracovní ploše samotné váhy. Tu bychom měli hodnotit v první řadě z hlediska náročnosti údržby a maximální hygieny. Všechny zmíněné materiály základní požadavky splňují, ale jsou mezi nimi rozdíly. Zvláště u kuchyňských vah, které máme na očích, které nevyndáváme na světlo, jen když je potřebujeme, je důležitý i design. A v tomto směru je nabídka bohatá, na trhu najdeme váhy vhodné designem do nejrůznějších typů kuchyní.
KOUSEK HISTORIE
Jednoduché váhy se vyráběly již před mnoha tisíci let. Avšak vzhledem k tomu, že se vyráběly z kůže či ze dřeva, zachovaly se jen v podobě kreseb či obrazů vytesaných například na náhrobních kamenech. První dochované váhy jsou vyrobeny z kovu a pocházejí z období Římské říše. Značně rozmanité byly i váhové jednotky. Například před 5000 lety bylo v Číně jednotkou váhy 1200 rýžových zrnek neboli tzv. čínská unce.
STÁLE ŠIKOVNĚJŠÍ
Moderní kuchyňské váhy mají mnoho funkcí, které dokážou vážení ulehčit a zpřesnit. Jednou z nich je například funkce táry, která umožňuje nastavit nulovou hodnotu na měřiči vah v případě, že již na vážící ploše leží předmět o určité hmotnosti. Další funkce – dovažování – zase umožňuje postupně na váhu přidávat suroviny. Digitální váhy často mají funkci automatického vypínání, které šetří baterii. Některé váhy mají zase vestavěný teploměr. Některé typy digitálních vah zvládají i roli hodin, případně minutky nebo obě funkce. Stržení váhy tím, že byste na ni dali příliš surovin, zabrání funkce indikace přetížení, na něž upozorní rozsvícením.
VÁHY PRO ZDRAVÍ
Kuchyňské váhy však dokážou mnohem víc než stanovit hmotnost vážené suroviny. Dokážou potravinu, kterou na ně položíme, doslova rozebrat: Sdělí nám, jakou má například energetickou hodnotu, kolik obsahuje tuků, vlákniny, sacharidů, sodíku, proteinů, bílkovin či cholesterolu. Tyto váhy mívají paměť až na zhruba sto vážených potravin. To ocení nejen lidé snažící se pomocí redukční diety a zdravějšího stravování něco shodit, ale i diabetici, lidé trpící vysokým krevním tlakem, pacienti s onemocněním ledvin či jinými potížemi. Není divu, že váhy tohoto typu nenajdete pouze v sortimentu prodejen s domácími potřebami, ale i v lékárnách.
Datum vydání: 8. 10. 2015