Co si doma upečeme...
To si i rádi sníme. A zejména o Vánocích, kdy jsou naše čichové a chuťové buňky vystaveny velkému pokušení! Ale proč odolávat? S chutí do toho a hezky v klidu si všechny laskominy vychutnejme!
Trouba je základ, to je jasné. Pokud letos budete péct vánoční cukroví v nové troubě, máte se na co těšit. Také jste asi řešili otázku, jaká je ta nejlepší. Ke správnému rozhodnutí je třeba vědět, k čemu všemu ji budete používat, jestli vyžijete bohatou nabídku pečicích funkcí a programů, které většina výrobců dnes nabízí. Není rozumné utratit spoustu peněz za luxusní výrobek, který využijete sotva z desetiny.
VYBÍREJTE PEČLIVĚ
Soustřeďte se především na funkce, jako je možnost přesné, snadné a hlavně plynulé regulace teploty, která má zpravidla rozmezí od 50 do 250 °C nebo funkce horkovzdušného pečení. Při ní se používá ventilátor, který pomáhá cirkulaci vzduchu, teplota v troubě je tedy rovnoměrně rozložená a pokrm dokonale propečený; a můžete péct několik plechů najednou, aniž by se vůně navzájem smíchaly a chuť hotového pokrmu nějak ovlivnily. Práci s horkovzdušnou troubou je třeba trochu natrénovat – vyzkoušet, jaké pokrmy vyžadují jakou teplotu pečení a také individuální postup. Proudící horký vzduch může totiž některé jídlo příliš vysušit, na pečení vánočního cukroví je ale ideální – za krátkou chvíli ho vysušit nestihne, naopak cukroví je akorát křupavé. Jako vodítko pro nastavení ideální teploty pečení v horkovzdušné troubě si zapamatujte, že pro dokonalý výsledek je dobré snížit teplotu asi o 10 %, než je zapotřebí u klasické trouby. Tedy uvádí-li se v receptu teplota 200 °C, pro horkovzdušnou to znamená 180 °C bez předehřívání.
UMÍ TOHO MAXIMUM
Další funkce a schopnosti trouby se liší podle vybavení každého kousku – opravdu inteligentní pečicí trouby zvládnou naprosto všechno – od přípravy koláčů, masa, pizzy přes kynutí těsta, grilování nebo rozmrazování potravin po ohřev jídla i sušení hub nebo ovoce. Většinou bývají vybaveny moderními vychytávkami, jako jsou samočisticí funkce trouby (tzv. pyrolýza), volitelný zvukový signál oznamující ukončení pečení, menu s naprogramovanými recepty, teplotní sonda nebo otočný velkokapacitní gril, který zvládne – u XXL pečicích trub – ugrilovat i malé, opravdu malé selátko. Na škodu není ani tzv. nízkoteplotní funkce, která udržuje pokrm stále teplý, než se všichni sejdou u stolu. Pečicí trouba by měla být i bezpečná a energeticky úsporná, proto výrobci velmi dbají na izolaci předních prosklených dvířek – většinou je vybaví izolačním troj- až čtyřsklem, čímž zabrání nejen úniku tepla z trouby, ale i popálení o horký povrch dvířek. To je ještě podpořeno speciálním chladicím ventilátorem, což je nezbytné například během pyrolytického čištění trouby, kdy teplota uvnitř dosahuje 500 °C a venkovní teplota dvířek je maximálně 60 °C.
FORMIČKY, PLECHY, VYKRAJOVÁTKA
Jejich možnostem, tvarům a použití se meze nekladou. Rozhodující pro zdárný průběh pečení i „vyklopení“ je samozřejmě materiál, z něhož jsou vyrobeny, ale také kvalita a struktura těsta. Ani sebelepší formička nebo plech vám dobrý výsledek nezaručí, pokud jste zkazili těsto nebo formu zapomněli vymazat a vysypat. Silikonové formy a formičky na pečení cukroví jsou vhodným pomocníkem, protože těsto se v nich nepřipaluje, nelepí se, jde velmi snadno vyklopit a odpadá i nepříliš oblíbené vymazávání a vysypávání moukou. U větších kousků, třeba u koláčů, si dejte pozor během vkládání formy do trouby – silikonová forma je měkká a poddajná, při manipulaci s ní ji musíte podložit něčím pevným, aby se neprohnula a těsto nevyteklo. Opatrní buďte i při vyjímání hotového koláče z trouby – forma, ač nevypadá, je velmi horká a „měkká“ a vyžaduje opět citlivé zacházení. Silikonová forma na sebe neváže pachy, snadno se čistí a podle odborníků je i zdravotně nezávadná; zároveň je skladná – můžete ji jednoduše srolovat a uklidit do šuplíku. U teflonových forem oceníte především jejich lehkost, nepřilnavost a velmi snadnou údržbu. Drobnou nevýhodou může být rychlé opotřebování povrchové vrstvy – pokud se začne byť jen malinko dno formy odlupovat, je na čase ji vyměnit za novou, abyste tím předešli případné konzumaci drobných částeček teflonu. Stále dobré renomé si uchovávají a momentálně slaví návrat klasické pečicí formy z keramiky, kameniny, porcelánu nebo litiny. Všechny druhy vyžadují opatrné zacházení, pečlivé vymazání a vysypání moukou nebo strouhankou, jsou i docela těžké a poměrně drahé, zkrátka je s nimi víc práce a vyžadují větší pozornost, ale zažijete s nimi jedinečný návrat do dětství a vůni babiččiny kuchyně.
SPOLEČNÉ PEČENÍ JE NEJVÍC
Výběr správné trouby a dokonalých plechů, formiček i příprava těsta jsou jistě důležité, ale ze všeho nejdůležitější a jedinečné je, když se vás u kuchyňského válu sejde co nejvíc. Samozřejmě, že vám jako hlavnímu „strůjci“ vánočního cukroví z toho možná pukne hlava a vyletí oči z důlků, ale zůstanou vám krásné vzpomínky a skvělé zážitky. Nic se přece nevyrovná vůni vánoční kuchyně a čerstvě upečenému vanilkovému rohlíčku, nic vás snad nepotěší víc než zpotvořený sněhulák s neúměrně velkými marcipánovými knoflíčky, kterého děti samy upekly… Navíc pečení a podílení se na vánočních přípravách je tvůrčí a může to být i velká legrace, která děti učí nejen pospolitosti, ale i zodpovědnosti za vlastní rozhodnutí – jak si tam ty mandličky nalepí, tak je tam budou mít. I při výběru formiček a vykrajovátek výchovně ustupte a nechte děti, ať si jich pár vyberou samy – veverka nebo losík mohou chutnat stejně báječně jako tradiční stromeček nebo hvězdička. Vždyť o co jde…
BABIČKY TO VĚDĚLY NEJLÍP
Povězme si i pár prostých triků, které používaly, ale my jsme na ně možná pro všechny ty dokonalé kuchyňské pomocníky zapomněli… Třeba že před každým pečením se vyplatí mouku prosít, aby byla krásně provzdušněná, a že do těsta na vánočku je lepší dát jen žloutky, protože bílky ho mohou vysušit. Aby byla vánočka po upečení krásně lesklá, potřete ji vajíčkem až těsně před vložením do trouby. Pokud chystáte cukroví s ořechy, dejte si práci s jejich opražením – zvýrazníte tak jejich chuť a cukroví bude vynikající. Při přípravě karamelu přihoďte do másla ještě lžičku medu, tím předejdete zhrudkovatění. To, že je před pečením čehokoliv dobré nachystat si všechny suroviny v předstihu, aby měly pokojovou teplotu, určitě všichni víte. Samotná příprava těsta by měla být rychlá a důkladná – tedy příliš se s ním „nepatlat“. Pokud strouháte citronovou kůru, složitému „vydlabávání“ nastrouhané kůry ze struhátka se vyhnete tím, že přes struhadlo položíte kousek pečicího papíru a citron strouháte přes něj. Pak z papíru nastrouhaný citron jednoduše shrábnete a je to. A poslední rada – vyhoďte si z kopýtka a místo vanilkového cukru použijte pravou vanilku, vanilkový lusk. Rozdíl v cukroví opravdu ucítíte. Vánoční pečení jsou přece hlavně vůně a chutě…
NETRADIČNÍ MUFFINY S KAKI PERSIMON BOUQUET
Suroviny:
2 vejce
100 g cukru
80 g tuku (máslo, margarín)
špetka soli
150 g polohrubé mouky
50 g ovesných vloček
lžíce prášku do pečiva
120 g ovocného jogurtu
2 kaki Persimon Bouquet (cca 250 g)
Postup:
Ušlehejte tuk s cukrem a solí, přidejte vajíčka. Mouku smíchejte s ovesnými vločkami a práškem do pečiva a střídavě s jogurtem dávejte do ušlehaného těsta, pak vmíchejte ovoce kaki pokrájené na kostičky. Pečte při 180 °C asi 20 minut do růžova na muffinovém plechu (košíčky naplňte jen do poloviny, při pečení vyskočí).
Víte, co je to kaki (churma)?
Je to ovoce, které se konzumuje v pevné podobě, a to na podzim, kdy jeho dužina dosud nedosáhla zralosti, je tvrdá a šťavnatá. Je velmi sladké, nemá semínka ani pecku, nemusí se loupat a snadno se krájí. V překladu jeho název znamená „pokrm bohů“ a sklízí se ručně ze stromů ve španělské Valencii.
Zdroj: www.nejkaki.cz
Jednoduché, ale božské…
Do cukroví nemusíte přidávat pouze citronovou kůru, báječně fungují i jiné citrusy. Například do kakaových a čokoládových těst je skvělá pomerančová nebo mandarinková kůra, do bílých těst (linecké) citronová, ale i limetková.
VÁNOČNÍ LINECKÝ KOLÁČ S OŘECHOVOU NÁPLNÍ
Suroviny:
300 g hladké mouky
150 g rostlinného tuku Hera
100 g moučkového cukru
3 vejce
lžička prášku do pečiva
Ořechová náplň:
200 g třtinového cukru
30 ml vody
1 citron
lžíce medu
200 g vlašských ořechů
rum podle chuti
Postup:
Předehřejte troubu na 180 °C, na vál nasypte prosátou mouku a spojte ji s práškem do pečiva, Herou, cukrem a vejci. Vypracované těsto vložte do středně velké pečicí formy, na několika místech propíchejte vidličkou a pečte v troubě dozlatova. V rendlíku smíchejte vodu s třtinovým cukrem a medem a přiveďte k varu. Přidejte drcené vlašské ořechy, citronovou kůru a šťávu, nakonec přidejte rum a krátce povařte, stále míchejte. Na hotový koláč nalijte ořechovou náplň a nechte vychladnout.
Datum vydání: 4. 12. 2015