Co s koupelnou v paneláku?

Malé, tmavé, všechno křivé… takto upravený popis Polednice Karla Jaromíra Erbena je stejně výstižný i pro koupelny v paneláku. Nejenže jsou nevzhledné, ale vesměs nevyhovují ani z funkčního hlediska. Zásadní rekonstrukci se proto nemůže vyhnout žádná paneláková koupelna.

Přestavbu koupelny je potřeba předem dobře naplánovat. Svěříme-li ji solidní firmě, může být vše hotovo za deset, maximálně 14 dní. Jak se na rekonstrukci připravit? Co je potřeba promyslet? O rady z praxe jsme požádali Ing. Petru Procházkovou, manažerku pro zaškolení specialistů koupelnových studií ve společnosti Koupelny Ptáček.

Zůstaňte trochu při zemi

„Lidé většinou přicházejí s tím, co vše by potřebovali do koupelny umístit: vanu i sprchový kout, pračku, nábytek, toaletu… Musíme je proto nejdříve vrátit na zem a sladit nesplnitelná očekávání s reálnými možnostmi. Naštěstí to nejčastější přání, aby byla koupelna hezčí a méně stísněná, se splnit určitě dá. Případně je možné koupelnu rozšířit třeba na úkor kuchyně, či předsíně. Nejlepší je proto přijít do koupelnového studia nebo za designérem ještě dřív, než oslovíte stavební firmu. Stačí zaměřit koupelnu, vyznačit v plánku, kde jsou odpady a rozvody. Na základě konzultací o představách a potřebách je připraven návrh, na jehož základě je pak možné vybrat realizační firmu. Ta navrhne konkrétní stavební řešení. Je to tak praktičtější, koupelna nezůstane dlouho rozkopaná.“

Pomůže 3D

„Je těžké si představit z pouhého plánku, jak budou působit barvy, zda nebudete narážet do rohů skříněk, jestli bude dost místa pro pohodlné otevření šuplíku… Hodně už pomáhají vizualizace, ale novinkou jsou 3D panoramatické návrhy, kde si s 3D brýlemi můžete koupelnou projít, rozhlédnout se a získat téměř reálný pocit.“

Moderní software Visoft umožňuje dokonalou 3D vizualizaci daného prostoru jako 3D panoramatický pohled ve 360°. Ve vybraných studiích Koupelny Ptáček je možné prohlédnout si budoucí koupelnu pomocí rozšířené virtuální reality a 3D brýlí. Foto: Koupelny Ptáček

Raději zvlášť

„Základním rozhodnutím je, zda spojit koupelnu s WC. Pokud bydlí v bytě více než dvě osoby, doporučuji raději oddělené řešení. Usnadní to provoz domácnosti. Spojit tyto místnosti je nutné tehdy, pokud nelze na WC umístit ani to prostorově nejúspornější umývátko. Procházet kvůli umytí rukou dvěma dveřmi je nepohodlné, a hlavně nehygienické. Ale touha po větší koupelně často vítězí i ve vícečlenných domácnostech, pak je možné toaletu opticky oddělit třeba posuvnou zástěnou. Problémem ale zůstává zápach. Proto je vhodné volit toaletu s integrovaným odsáváním zápachu, nebo vlastním ventilátorem.“

Koupelna po renovaci pomocí obkladových panelů Proměnit vzhled koupelny bez hluku a prachu je možné pomocí obkladových panelů HÜPPE EasyStyle. Kvalitní 3 mm tenké hliníkové kompozitní panely s vysoce odolným povrchem na pohled i na dotek věrně zastoupí dřevo, beton nebo kámen. Lze je nalepit na staré obkladačky i umakart pomocí silikonu a lepicích pásků nebo pomocí lepidla. Foto: Koupelny Ptáček

Vanu do rohu ne

„Lidé si často představují, že ušetří hodně místa rohovou vanou. To je ale zásadní omyl, ta zabere naopak místa nejvíce, minimálně 150 x 150 cm. Vhodnější je vana asymetrická, která může v kombinaci se zástěnou sloužit i jako sprchový kout. Vhodným řešením není ani rohové umyvadlo a to kvůli špatnému přístupu. Není nutné volit ani rohový sprchový kout, stejně dobře, a možná i lépe poslouží například kout o rozměrech 80 x 100 cm. Je důležité si promyslet, jak moc je pro nás důležitá vana, či zda nám stačí jen sprchový kout třeba se sedátkem. Pak máme při řešení koupelny mnohem větší volnost.“

hluboká sprchová vanička

Sprchovou vaničku českého výrobce POLYSAN z řady DEEP lze díky jejím rozměrům považovat jak za mělkou vanu, tak i hlubokou vaničku větších rozměrů. Dokáže tak vyřešit dilema, zda poříádit malou vanu či sprchový kout. Foto: Svět koupelny

Nebojte se svého obkladače

„Optickému zvětšení prostoru prospívají větší formáty obkladů a dlažby, nejčastěji doporučujeme 30 x 60 cm. Kromě příznivého vizuálního efektu je výhodou méně spár a tedy snadnější údržba. Z praxe však víme, že řemeslníci, obkladači, od tohoto řešení zrazují, jako by zamrzli v době před deseti i více lety. Neznají moderní vychytávky a nutí své klienty do řešení, na jaké jsou zvyklí oni a jaké je pro ně nejsnadnější.

Opticky koupelně prospívá neobkládat stěny až do stropu, stačí ukončit obklad třeba 10 cm pod stropem. Malým koupelnám sluší spíše jednoduchost, tedy šetřete i ozdobnými prvky.“

Koncept Be Happy II představuje ucelený set výrobků nejen pro mini koupelny. Kromě speciálně zkosené vany a umyvadla nad vanu koncept nabízí i klasické umyvadlo se zrcadlem a skříňkou pro uložení koupelnových nezbytností. Zavěšení umyvadla nad vanou v oblasti nohou neubere koupací prostor, k vaně i k umyvadlu zůstává pohodlný přístup. Foto: RAVAK

Počítejte s každým centimetrem

„Výrobci sanity i nábytku nabízejí spoustu chytrých řešení pro malé koupelny,
asymetrická umyvadla a vany, nábytek s malou hloubkou, zúžené předstěnové systémy, zkrácené záchody… I proto je dobré poradit se v koupelnovém studiu, kde vás se všemi prostorově úspornými vychytávkami seznámí, nebo vyvedou z tradujících se omylů. Jedním z nich například je, že se ve sprchovém koutu ušetří místo volbou podomítkové baterie. To není tak docela pravda, protože ta potřebuje přizdívku, která zmenší plochu koutu. Pokud zvolíte podomítkovou baterii, doporučuji ukončit přizdívku nad baterií a vybudovat tak polici, nebo v přizdívce vytvořit niky a podobně.“

Závěsná skříňka pod umyvadlo z řady Pura odlehčuje malý prostor, foto: Sapho

Pomohou zrcadla a skříňky

„V malé koupelně způsobí i několik odložených věcí dojem nepořádku. Než otevřené police jsou mnohem vhodnější uzavíratelné skříňky, které schovají maximum koupelnových nezbytností. Ideální jsou skříňky se zrcadlovými dvířky, která prostor navíc opticky zvětší. Malé koupelně nejlépe vyhoví závěsné skříňky, bez nožiček. Tím, že uvolníme podlahu, opět místnost pocitově zvětšíme, navíc se snadněji udržuje a nevznikají tak místa, kde by se mohly tvořit plísně.“

Volte světlé barvy

„Tmavé a výrazné barvy malému prostoru neprospívají, ideální jsou světlé barvy. Bílá a béžová jsou ideální, protože působí čistě. Aby nebyla koupelna fádní, je možné je oživit jedním výraznějším prvkem. Nebo docela stačí zvolit výrazné doplňky, ručníky… Barevné ladění koupelny pak můžeme kdykoliv změnit. Pokud toužíme po výrazné barvě, je potřeba s ní zacházet opatrně, a rozhodně nekombinovat více než dvě barvy – výraznou a neutrální. Stačí třeba zvolit na vanu barevnou mozaiku, jeden svislý sloupeček vedle vany, pruh za vanou…

S bílou naopak musíme být opatrní na podlaze, velmi špatně se udržuje, vše je na ní vidět. Momentálně jsou oblíbené dekory dřeva. Například pěkně působí, použije-li se taková dlažba i na stěnu.“

Stavební pouzdro NORMA unIBOX nabízí řešení pro dveře dvou sousedících místností. Jde o typ dvojitého pouzdra, v němž jsou dvoje jednokřídlé dveře, které mohou uzavírat dva vedle sebe sousedící pokoje – každé křídlo jde na opačnou stranu. Je možné použít pro zděnou nebo sádrokartonovou příčku. Foto: JAP

Koupelna a WC z pohledu legislativy

Aktuální předpisy stanoví, že každý byt musí mít alespoň jednu záchodovou mísu a jednu koupelnu, přičemž záchod nesmí být přístupný přímo z pobytové místnosti, nebo z obytné místnosti, jde-li o jediný záchod v bytě. Tedy pokud sloučíme WC a koupelnu, nesmí mít vstup z obytné místnosti.
Pokud je v bytě se třemi až čtyřmi obytnými místnostmi jediná záchodová mísa, musí být umístěna v samostatné místnosti. Jediná záchodová mísa v bytě může být podle platných norem umístěna v koupelně pouze v bytě s maximálně dvěma obytnými místnostmi. Předpisy však nejsou závazné, proto v praxi záleží na stanovisku jednotlivých stavebních úřadů.

Připravila: Miloslava Perglová
Foto: se svolením firem Svět koupelny, JAP, RAVAK, Dřevojas, Sapho, Koupelny Ptáček

 

Uložit

Datum vydání: 21. 12. 2018

Edit: