Co musí zvládnout vchodové dveře
Vchodové dveře jsou stavebním prvkem vypovídajícím o celém domě i o nás samotných. To ale není zdaleka všechno.
Exteriérové dveře musí disponovat i dostatečnými tepelně a zvukově izolačními vlastnostmi. Normový požadavek na tepelnou prostupnost u běžných kvalitních vchodových dveří Ud je 1,7 W/m²K. Důležitá je i bezpečnost dveří. Závisí na ní, zda se nezvanému hostu podaří vniknout do domu, a pokud bude úspěšný, zda pojišťovna bude ochotna vzniklou škodu proplatit. Vchodové dveře by však měly odolávat nejen zlodějům, ale i ohni. Kromě zmíněných požadavků je důležitá i snadná a lehká ovladatelnost – dveřmi přece procházejí i staří lidé a děti.
JAKÉ VYBEREME
Exteriérové dveře si můžete nechat vyrobit na zakázku nebo si koupit typové; cenové rozdíly již nejsou propastné. Přestože většina majitelů si vchodové dveře nechává vyrobit na zakázku, i nabídka typových exteriérových dveří je v současnosti již velmi bohatá. Výběr nám naštěstí usnadňuje to, že bychom při něm měli vycházet z celkového stylu domu a dveře by měly mít stejný styl jako okna. V dnešní době se mnozí výrobci zabývají výrobou oken i dveří, a tak si oba stavební prvky pořídíme u jedné firmy. Vnitřní strana vchodových dveří musí pochopitelně zase ladit s vybavením interiéru.
DŘEVO – NESMRTELNÝ EVERGREEN
K výrobě vchodových dveří se dnes používají různé materiály. Evergreen stále představuje dřevo – vchodové dveře se vyrábějí z nejrůznějších dřevin – od smrku, dubu, javoru, borovice, modřínu… až po různé exotické dřeviny. Většinou nejde o dveře z masivu, i když ty se rovněž stále vyrábějí, ale o dveře ze speciálně lepeného hranolu zajišťujícího jejich tvarovou stálost. Při běžném pohledu se nepozná, zda jde o dveře z masivu nebo lepeného profi lu, jejichž kvalita je srovnatelná, ale cena je podstatně přijatelnější. Povrchovou úpravu zajišťují různé druhy barev, mořidel, laků. Pokud jsou dveře vyrobeny z kvalitního, dostatečně vysušeného dřeva, dožijí se vysokého věku. Pro představu – i v případě dveří vyrobených ze smrkového dřeva, jehož životnost je nižší než dubu a jiných tvrdších dřevin, to může být přes padesát a více let. Dřevěné dveře se běžně prodávají zároveň s dřevěnou zárubní, ale lze je zasadit i do kovové zárubně, i když toto řešení není po estetické stránce nejvhodnější. Oblíbené jsou dveře vyrobené ze dřeva a hliníku. Křídlo je z venkovní strany chráněno hliníkem, v interiéru se nejčastěji dává přednost přírodnímu povrchu dřeva. Provedení v hliníku poskytuje širokou škálu barev a dekoračních prvků. Skla mohou být vsazena přímo do hliníku, ale také mohou být lemována nerezovým rámečkem. Další možnosti dekorace poskytují frézované drážky a okrasné nerezové pásky. Při výrobě venkovních dveří často nahrazuje dřevo např. dřevotříska nebo MDF deska, jejichž povrchovou úpravu opět tvoří hliník, fólie či dýha.
DALŠÍ MATERIÁLY
V případě vchodových dveří však můžeme volit i z dalších materiálů. Plastové vchodové dveře představují rozumnou volbu u domů, které mají i plastová okna. Plastové vchodové dveře jsou stejně jako plastová okna vyrobeny z profilů – rámu a křídla rozděleného do izolačních komor. Tvarovou stabilitu zajišťuje ocelová výztuha v největší komoře. Plastové dveře nás nebudou příliš trápit údržbou, ale je třeba dát přednost vyšší kvalitě. Stejná zásada volby platí i u dveří hliníkových. Provedení hliníku poskytuje širokou škálu barev a dekoračních prvků. Oblibě se těší i vchodové dveře, které jsou z větší či menší části prosklené. Prosklené části dveří se vyrábějí z izolačního skla, které zadržuje teplo a do značné části i hluk. Jako výplň se používá i bezpečnostní sklo, které má uprostřed fólii. Ta zajišťuje, že se sklo při pokusu o rozbití nevysype, a tak zlodějům přece jen znesnadní vniknutí do domu. V roli výplně se dnes uplatňují nejrůznější druhy skla rozmanitých barev a dezénů včetně vitráží.
NEJDE O MÓDNÍ ZÁLEŽITOST
Vchodové dveře se většinou vyrábějí v rozměrech 80 x 190 cm, ale ani u typových dveří není problém objednat si dveře jiné výšky a šířky. U nových rodinných domů se stále častěji setkáváme s atypickými vchodovými dveřmi dvoukřídlými anebo dveřmi se světlíkem. Tyto typy dveří se vyrábějí na zakázku. Na vzhledu vchodových dveří nelze postřehnout vliv módních trendů v té míře, jako je tomu u interiérových dveří. Vyrábějí se většinou na zakázku s ohledem na celkový vzhled objektu. Nelze proto konstatovat, že například plné dveře jsou módnější než prosklené, či že tento rok budou obytné dveře „nosit“ především světlíky a nadsvětlíky. Vchodové dveře představují vizitku majitelů rodinného domu (a samozřejmě autora projektu), neměly by tedy ubližovat jeho architektonickému pojetí. Měly by ladit s fasádou a okny, ale zároveň mají spoustu již zmíněných praktických úkolů. Ve funkcionalistických objektech se používají vchodové dveře s kovovým pláštěm anebo celoskleněné dveře s kovovým rámem. Požadavky a kritéria kladené na dveře se vztahují na všechny jejich části – to znamená na dveřní křídlo, zárubeň, práh, kování i těsnění spár. Vstupní dveře se mohou doplnit zabudovaným elektronickým otevíráním, komunikačním zařízením nebo ochrannou výztuží. K vnějším dveřím výrobci nabízejí různé příslušenství, jako například prosklení, větrací drážky, vstupní otvory pro domácí mazlíčky, horní nebo boční clony apod.
NEJEN BEZPEČNOST
Bezpečnostní dveře nám nezajišťují pouze bezpečnost před nezvanými hosty. Dalšími jejich přednostmi jsou i neprozvučnost, a to až 40 dB, i povinná protipožární odolnost, a to minimálně 30 minut. Bezpečnostní dveře ale mají ještě jednu výhodu — umožňují uzavřít smlouvu s pojišťovnou, v případě nadstandardních bezpečnostních dveří pak některé pojišťovny dokonce nabízejí i zvýhodněnou smlouvu proti vloupání.
BEZPEČNOSTNÍ DVEŘE
Neustále narůstající počet vloupání do rodinných domů a bytů zvyšuje zájem jejich majitelů o bezpečnostní dveře s celokovovou nerozebíratelnou vnitřní konstrukcí. Násilnému vniknutí brání ocelové čepy ovládané zámkem prostřednictvím trezorového rozvorového systému. Zamčení, respektive vysunutí čepů při otevřeném křídle dveří, zajišťuje mechanická gravitační pojistka. Bezpečnostní dveře odpovídají standardním rozměrům běžných dveří, ale lze si objednat i dveře atypického provedení a rozměrů. Vyrábějí se ve 2., 3. a 4. bezpečnostní třídě. Dveře ve 3. a vyšší bezpečnostní třídě zajišťují i protipožární ochranu.
NIC NEPOKAZÍ
V současnosti se již nemusíme ani obávat, že by nám bezpečnostní dveře mohly narušit vzhled rodinného domu. Příjemný estetický vzhled jim zajišťují použité povrchové úpravy z dřevovláknitých desek s laminátovou vrstvou (může ji ale tvořit i dýha nebo masivní dřevo) dodávající povrchu dveří odolnost vůči mechanickému poškození. Dveře mohou být jak plné, tak i částečně prosklené, ale s tou podmínkou, že prosklení nesmí umožňovat cizí osobě vniknutí do domu. Prosklení může být ze skla zvaného Antisol, ale i z jiných druhů skla. Běžná je povrchová úprava skla z vnitřní části dveří bezpečnostní fólií. Jedním z důkazů, že se bezpečnostní dveře vyvíjejí, je fakt, že mohou mít podobu dokonalých replik, které tolerují i památkáři, ač ještě před časem neumožňovali použití bezpečnostních dveří v historických objektech. Místo nich se v nich používaly méně bezpečné tzv. přídavné dveře. Dnes již dokonalé repliky dveří z různých historických období památkáři tolerují.
BEZPEČNOSTNÍ ZÁMKY A VLOŽKY
Kromě samotného dveřního křídla a zárubně se na celkové bezpečnosti dveří podílejí i zámky a vložky (zámek je kovová část, která se vsazuje do dveří a do ní se vkládá cylindrická vložka). Zámek představuje celkem náročnou technickou záležitost a záleží na jeho kvalitě stejně jako u vložky. Chyby se nedopustíme, budeme-li se řídit pravidlem, že dveře, zámek i kování by měly mít stejnou bezpečnostní třídu. V každém případě byste si však měli nechat poradit, že zámek s bezpečnostní vložkou se má kupovat výhradně u odborníků prodávajících certifikované výrobky (ČSN P ENV 1627, případně Národního bezpečnostního úřadu), kteří disponují potřebným přehledem i dobrou pověstí. Ptejte se, kdo může vyrobit náhradní klíče k zámku – zjistíte-li, že v podstatě kdokoliv, aniž by požadoval předložení bezpečnostní karty nebo jiné identifikace, běžte jinam. Z hlediska zabezpečení ochrany před vytvořením duplikátu klíče nepovolanou osobu je podstatné, že klíče je možné přidělat pouze ve specializovaných firmách. K přidělání klíčů je nutné mít s sebou originální klíč, bezpečnostní kartu vložky a občanský průkaz.
Datum vydání: 10. 7. 2015