Co je malé, to je milé?
Proč nás tak těší drobnosti v bytě? A proč si jimi domov ochotně zanášíme? Mohou být ale také vysoce funkční a přitom hřát nápadem, který do nich jejich stvořitel vložil.
Přiznám se, že na veletrzích po takových věcech přímo pasu… Hledám nápad designéra, který chápe úskalí domácích prací a dokáže běžný předmět povýšit o třídu výš smysluplným detailem. Třeba hrnec uzpůsobený tak, že se při slévání nemůžete opařit a ještě z něj nevyklouzne ani hrášek, vtipný úchyt na cokoliv, dobře fungující loupátko na citrusové plody… Pěkná je také inspirace „dobrým starým“, třeba když francouzský výrobce klasického litinového nádobí, které my Češi tak strašně podceňujeme, do kolekce přidá i keramické rendlíky podobného vzhledu v krásném levandulovém tónu, ve kterých můžete směle servírovat rovnou na stůl.
Na západ od našich hranic si vůbec tradičních odkazů váží a počítají s nimi, jejich zákazník si proto klidně může zachovat kuchyni vzhledu té babiččiny, ale přitom dokonale a moderně fungující. Zlepšování funkce a cit pro proporci a tvar, to už je věc designéra, který je v ideálním případě znalý každodenního běhu domácnosti. A to všechno dohromady pak tvoří těžko popsatelné cosi, co nás na povedených maličkostech láká. Možná v nás vyvolávají pocit, že v nich zůstal kousek tvůrcovy duše?
Více informací se nachází v zářijovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 19. 12. 2015