Čistě, jednoduše, úsporně
O tom, že méně znamená více, vás může přesvědčit úhledný rodinný dům na předměstí Berouna. Cestu k němu řídil tak trochu osud.
Jednoho nedělního odpoledne zajeli mladí manželé omylem do Berouna. Bylo to den před tím, než měli složit zálohu na pozemek u Kladna. Objevili tu stavební parcelu, která jim vyhovovala mnohem lépe – s křivoklátskými kopci za jedním plotem a údolím Berounky za druhým.
Podobně osudové bylo i to, že se na sousedním pozemku právě stavěl dům, který je zaujal více, než jejich původní projekt. „Chvíli jsme sousední dům okukovali a pak jsme oslovili Davida Musila z firmy Progressproject, který stavbu řídil,“ vzpomíná majitelka. „Líbil se nám architektonicky čistý a jednoduchý dům.“ Následovala domluva s architektem Michalem Prášilem, který stejně jako sousedům potom navrhl i jejich dům. „Příjemné bylo, že klienti měli díky inspiraci sousedním domem jasno. Půdorys v základní myšlence vznikl asi za dvě hodiny. Někdy se nápady dostaví velmi rychle,“ vzpomíná architekt.
Z cihel bez polystyrenu
A možná třetí osudovost byla i ve výběru materiálu. „Chtěli jsme stavět trendově, tedy zdravý a nízkoenergetický či pasivní dům. Zvažovali jsme proto dřevostavbu, ale když jsme u souseda viděli, že je možné realizovat dům na úrovni pasivního z cihel HELUZ Family bez dodatečného zateplení, měli jsme jasno,“ vysvětluje volbu materiálu majitel.
Jeho volbu chválí i manželka: „Pocitově jsem dřevostavbám moc nevěřila, cítím se lépe v cihlovém domě, přijde mi stabilnější, bezpečnější. Jsme na kopci a tady dost fouká, a když se tudy jednou prohnal orkán, byla jsem opravdu ráda, že máme dům bytelný, cihlový.“
V souladu s principy energeticky úsporných staveb navrhl architekt dům kompaktního a jednoduchého tvaru, se šikmou střechou bez přesahů, ke kterému přiléhá garáž obložená dřevem. Dřevěný obklad se pro oživení objevuje i na fasádě jinak hladce omítnutého domu. S tepelně izolačními cihlami HELUZ má architekt i stavební firma vynikající zkušenosti. „Broušené cihly HELUZ FAMILY mají nejlepší tepelněizolační vlastnosti na trhu v porovnání s ostatními materiály pro jednovrstvé zdivo bez vyplněných dutin a velice dobře se s nimi pracuje. Ze systému HELUZ jsou i příčky, stropní panely a překlady,“ dodává David Musil.
Minimum chodeb
Dispozičně je objekt navržen tak, aby byla maximalizována plocha hlavní pobytové místnosti, kuchyň zde však má vyčleněn pocitově oddělený prostor ve výklenku. Architekt kladl velký důraz na to, aby vnitřní komunikace neukrajovaly z poměrně malého půdorysu (10,75 x 8 m) zbytečné metry. Křivočaré schodiště s nástupní polovinou odkrytou směrem do obytné místnosti pocitově zvětšuje objem místnosti. V obytné části přízemí jsou navrženy velké prosklené plochy směrem do zahrady, které také navozují pocit většího prostoru.
Skoro pasivní
„Dům je navržen jako nízkoenergetický, ale podle účtů za elektřinu si myslím, že je skoro pasivní,“ říká spokojeně majitel. „Elektřinou topíme, vaříme i ohříváme vodu, takže jsem čekal, že faktury budou vyšší a jsem příjemně překvapen. Přispěly k tomu určitě stavební materiály i tepelné čerpadlo, kterým vytápíme dům a ohříváme vodu. „A jsme spokojeni i v létě, stěny sem horko nepustí, je tu příjemný chládek,“ vzpomíná na léto manželka majitele.
Vizitka domu
Architektonický návrh: Ing. arch. Michal Prášil
Projekt a realizace: Projekční a stavební firma Progressproject
Zastavěná plocha: 183 m²
Obytná plocha: 234 m²
Konstrukce: zděná, jednovrstvá HELUZ Family 50
Střecha: dřevěná konstrukce, krytina BRAMAC Tegalit černá
Fasáda: omítka, obklad severský modřín
Okna: plastová, z exteriéru šedá fólie, REHAU Geneo, izolační trojsklo
Vytápění: podlahové teplovodní, tepelné čerpadlo
Ing. arch. Michal Prášil
absolvent FS ČVUT, obor architektura a stavitelství
„Rád používám přírodní materiály, jako je dřevo a kámen. Snažím se tvořit jednouché
objemy hmotově i konstrukčně. Při komunikaci s klientem je pro mne důležitá vzájemná důvěra a osobní přístup.“
David Musil
Progressproject, s. r. o.
Projekční a stavební firma založená v roce 2009 Davidem Musilem se zaměřuje
na komplexní návrhy a realizace budov převážně v nízkoenergetickém a pasivním standardu pod mottem „Žijte aktivně, bydlete pasivně“.
Text: Miloslava Perglová
Foto: Tomáš Dittrich
Datum vydání: 16. 4. 2019