CHYTRÝ DŮM I BYT
Zvykli jsme si, že dnes mají inteligentní funkce běžné domácí spotřebiče. Chytrý může být ale i celý dům nebo byt. Řídí ho centrální jednotka a jednotlivé moduly systému můžete postupně podle potřeby i přidávat.
Rozvoj chytré domácnosti spěje k tralizovanému a nejčastěji topení, zastínění, osvětlení, zabezpečovacích systémů, přehrávání jednotnému ovládání – nejčastěji topení, zastínění, osvětlení, zabezpečovacích systémů, přehrávání hudby, zalévání zahrady apod. V tomto směru je proto účelné spojovat jednotlivé ovládací prvky do inteligentních funkčních celků, které jsou řízeny z jednoho centrálního bodu a fungují na jedné platformě. Navíc modulární pojetí celého systému umožňuje rozložení investice do elektroinstalace a pořízení pouze nezbytných prvků. Další funkce chytrého domu je možné postupně přidávat dle potřeby. Například pro chytré vytápění stačí jednoduchá instalace chytrých hlavic topení plus centrálního termostatu. Při propojení s klimatizací si doma vytvoříte příhodné klima i v teplých měsících. Naprogramovat si můžete teploty pro každou místnost v domě či bytě v čase tak, jak potřebujete. Systém se dá doplnit také o automatizované ovládání žaluzií, řízení se naprogramuje třeba ve vztahu k intenzitě slunečních paprsků nebo denní době. „Chytrá řešení ovládání teploty jsou praktická zejména proto, že vám zajistí doma přesně takovou teplotu, jakou potřebujte. Vyhnete se chladu i přetopení a šetříte tak energii,“ vysvětluje Jan Kovalský z Energie ČS.
VÝHODY MODULÁRNÍCH SYSTÉMŮ
Skutečné kouzlo chytrého domu je v dokonalé souhře všech komponent, které si rozumí mezi sebou i s dalšími zařízeními v domě a dokážou spolupracovat jako jeden celek – jedna inteligentní domácnost. Přidávání komponent se doporučuje přenechat profesionálům. Poměrně častým případem totiž je, že klient kontaktuje odbornou firmu s požadavkem na servis nebo rozšíření systému, který nebyl připraven profesionálně a odpovídajícím způsobem. Smart home konzultant Lukáš Matěna ze společnosti Smarteon Systems vysvětluje: „Centrální jednotka pro řízení inteligentní elektroinstalace v domácnosti – Loxone Miniserver – funguje jako srdce inteligentního domu. Tento miniserver má již ,zabudované’ různé technologie pro integraci řady senzorů do systému automatizace budov a domů. Dále je možné rozšířit miniserver o řadu dalších funkcí, díky čemuž je systém s komponenty Loxone nekonečně flexibilní.“ Společnost se navíc specializuje na tzv. programování na míru a díky svým IT specialistům je schopna do systému zakomponovat i taková zařízení, která nebyla jako smart původně zamýšlena. Nebo dát současným zařízením zcela novou úroveň užitečnosti. V praxi to může vypadat tak, že dům optimalizuje světelnou atmosféru, aby ideálně napodobil přírodní osvětlení a pomohl tak lépe nastavit váš denní biorytmus.
PROJEKTY NA MÍRU
Kvalitní firma diskutuje s klientem o jeho potřebách a na tomto základě pak definuje, jak se bude inteligentní domácnost chovat. K tomu následně specifikuje odpovídající technologie a technologické řešení. Pro první schůzky si jako zákazníci rozmyslete, jakých opakovaných činností byste se rádi zbavili a které funkce chytrého domu jsou pro vás zajímavé a užitečné. Tato fáze většinou trvá několik týdnů a jejím výstupem je studie obsahující návrh řešení pro konkrétní dům či byt a přesnější cena za konkrétní zadání.
KOLIK TO VŠE STOJÍ?
Co se konkrétních nákladů na inteligentní elektroinstalaci týče, je to trochu složitější. „Běžná elektroinstalace u průměrného domu 4 + 1 vyjde na 100 až 150 000 Kč. Tato cena obvykle zahrnuje kabely, sekání, zakončení prvků a práci. Někdy obsahuje i zásuvky a vypínače základní řady. Dále musíte započítat rozvaděč, výbavu rozvaděče, hromosvod, projekt, revizi… a cena může růst až někam ke 250 000 Kč,“ vypočítává Lukáš Matěna. V této fázi je z hlediska nákladů celkem jedno, zda využijete inteligentní nebo tradiční ovládání. „Potom si spočítáte, jaká všechna ovládání je třeba přidat, a zde už je zajímavé porovnání cen. Jelikož inteligentní ovládání nahrazuje díky jednomu univerzálnímu systému celou řadu jednoúčelových ovládání, nemusí být rozdíl v ceně dramatický. Dokonce je možné díky tomu ušetřit.“ Cena inteligentního ovládání se odvíjí individuálně podle počtu a typu použitých technologií v domě či bytě, jeho velikosti a typu a také nároků klienta. Cena za hardware (bez instalace a programování) komplexního řešení v běžném domě začíná cca na 80 tisících Kč.
KABELOVÝ, NEBO BEZDRÁTOVÝ SYSTÉM?
Pokud chcete chytrou elektroinstalací vybavit stávající starší dům, a ne novostavbu, jde to samozřejmě formou bezdrátového řešení. Bezdrátový přenos dat může být jen někdy komplikovanější například kvůli stěnám a dalším překážkám, které má v cestě. Bezdrátová komunikace je citlivější na napadení ze strany hackerů a o to víc je nutné kvalitní zabezpečení provedené profesionály. „V tuzemsku, ale taky v Dubaji pracujeme na luxusních domech, které stojí obvykle přes 10 milionů Kč. Naši klienti zpravidla inteligentní elektroinstalaci z praktických důvodů chtějí, a to i za situace, že vstupní náklady na jejich nové bydlení stoupnou zhruba o desetinu. Lidé, kteří mají dostatek finančních prostředků, obvykle preferují komplexní kabelové řešení kvůli vyšší rychlosti, stabilitě a bezpečnosti. Navíc potom nemusejí řešit výměnu baterií. Jejich chytrá domácnost může také získávat elektřinu z centrální distribuční sítě nebo vlastního zdroje, typicky ze střešního fotovoltaického systému,“ uzavírá Lukáš Matěna.
Ovládání chytrého domu kostkou
Tomáš Poláček z Babic u Říčan přišel s nápadem, jak ovládání maximálně zjednodušit. Jeho inovativní řešení využívá dřevěné kostky nebo mnohostěny s vygravírovanými popisy funkcí, které otočením na zvolenou stranu spustí určitou akci nebo celou sekvenci povelů. Při otočení vyšlou pokyn do přijímacího modulu, který je prostřednictvím standardizovaných rozhraní napojen na konkrétní systémy inteligentní domácnosti. Kostky nevyžadují žádný další servis. Autor obdržel Cenu za technologické řešení udělovanou zcela poprvé v rámci soutěže T-Mobile Rozjezdy.
Text: VANDA JESENSKÁ VE SPOLUPRÁCI SE SMARTEON SYSTEMS
Foto: ARCHIV FIREM
Datum vydání: 8. 10. 2020