Chcete doma prima klima?
Výrobci klimatizačních jednotek tvrdí, že klimatizaci můžete s výhodou využívat po celý rok. V zimě vám prý umožní velmi levně, účinně a ekologicky vytápět. Ale je to tak doopravdy?
Pro letní měsíce je vše jasné: Ideální řešení představuje kombinace kvalitně izolované stavby, která dlouho odolává přehřátí (ale samozřejmě i promrznutí), oken opatřených zvenčí protisluneční fólií nebo účinným zastíněním, a kvalitní splitové klimatizace s inteligentním řízením provozu. Jenže co v zimě?
Vytápění klimatizací
Technicky je to velmi jednoduché: Stačí změnit mód z chlazení na vytápění. Splitová klimatizace vyhřeje prostor rychle, během několika minut. Její spotřeba elektrické energie je skutečně výrazně nižší, než kdybyste pro vytápění zvolili elektrický přímotop či topný infrapanel. Pracuje tedy levně a relativně ekologicky. Stran účinnosti vytápění záleží jednak na tom, jak je objekt energeticky náročný, jednak na parametrech klimatizační jednotky. Pokud váš dům má opravdu kvalitní zateplení, pak by na jeho vytápění měla špičková splitová klimatizace stačit. Jejím handicapem při vytápění může být jedině skutečnost, že vnitřní jednotka se umisťuje zpravidla pod strop (toto umístění má logiku z hlediska klimatizace, protože studený vzduch je těžší než teplý). Pokud tedy chcete systém využívat rovněž k vytápění, stojí za úvahu umístění vnitřní jednotky ve spodní části místnosti – v poloze parapetní. Ale začněme „od Adama“.
Zvolte variantu
Můžete si vybrat ze tří variant klimatizace, které jsou odstupňovány podle ceny, ale také kvality řešení:
• První variantu představuje klimatizace okenní, hojně využívaná v jižních zemích. Rozhodně nejde o řešení estetické, ale zato je nejlevnější. Jeho nevýhodou je vysoká hlučnost. K vytápění ovšem okenní jednotky sloužit nemohou.
• Druhou možnost představují mobilní klimatizační jednotky. Jsou sice o něco dražší, ale i ony se používají jen jako provizorní řešení. Pouze chladí a teplý vzduch odvádějí hadicí, kterou musíte vystrčit z okna nebo ze dveří. Účinnost klimatizace není příliš vysoká, jednotky netvoří účinný systém a jsou rovněž hlučné.
• Nejúčinnější jsou tzv. splitové jednotky, kdy je oddělena vnější kondenzační jednotka a vnitřní výparník. Obě části propojuje dvojice izolovaných trubek a komunikační kabel. Vedle vysoké účinnosti a možnosti vytápění nabízejí také tichý provoz (u venkovní jednotky do 50 decibelů, u vnitřní 20–25 dB). Nevýhody jsou dvě: podstatně vyšší pořizovací cena a složitější montáž. Je totiž třeba vytvořit trasu potrubí pro celý systém.
Splitové klimatizace
Obrazově se dnes budeme věnovat výhradně splitovým klimatizacím, které pracují jako tepelná čerpadla systému vzduch-vzduch. Skládají se ze dvou vzájemně propojených částí – venkovní kondenzační jednotky a vnitřního výparníku. Venkovní jednotku lze umístit na balkon, vnější zeď budovy nebo na střechu. Vnitřní jednotka se instalujete přímo do obytného prostoru, který klimatizuje (nejčastěji na stěnu, ale lze také pod okno jako radiátor nebo volně do prostoru). Pokud ovšem chcete klimatizovat více místností, nemusíte si hyzdit vnější vzhled domu instalací více venkovních jednotek. Stačí, když zvolíte systém multi-split, který vám umožní připojení až pěti (výjimečně i devíti) vnitřních jednotek k jediné venkovní. Systém pak nabídne vytvoření několika zón s individuálním režimem nastavení teploty a s možností různého vzhledu i kapacity jednotlivých vnitřních jednotek. Funguje tedy opravdu na míru, dokonce pamatuje i na designové řešení (různé barvy a tvary, včetně dálkového ovládání).
Spotřeba elektřiny
Jak je to s úsporností splitové klimatizace? Největším žroutem elektřiny v jednotce je kompresor. Proto je důležité, jestli zvolíte kompresor s označením FixSpeed (někdy také „on-off“), nebo Inverter. FixSpeed znamená standardní rotační (Scroll) kompresor, který má pevný počet otáček a tedy i stálý provozní výkon. Je rozhodně tišší a úspornější než klasický pístový kompresor, ale zároveň horší než invertorový. Ten je také rotační, ale nabízí plynulou regulaci, klidnější a hlavně tišší provoz, delší životnost a vyšší spolehlivost celého zařízení. Díky moderní technologii řízení invertorem (frekvenčním měničem) dokáže klimatizace trvale a tiše regulovat vnitřní teplotu a jako bonus vám ušetří třetinu elektrické energie. A aby úsporný i ekologický přístup šly opravdu ruku v ruce, vsaďte na chladivo R32, které má jen minimální vliv na globální oteplování a lepší tepelnou kapacitu, takže při stejném výkonu dokáže ve srovnání s chladivem R410A ušetřit až 30 % chladicí látky.
Ať žijí obojživelníci!
Dnes jsou totiž v módě „obojživelníci“: Klimatizace je v podstatě tepelné čerpadlo systému vzduch-vzduch, které vám dovede nabídnout obě základní, zdánlivě neslučitelné funkce (vytápění a chlazení), ale navíc může fungovat i jako čistička vzduchu. Vnitřní klima zbavuje nejen prachových částic, ale také bakterií a virů. Některé modely jsou dokonce vybaveny ionizátorem, který generuje záporné ionty. Ty jsou důležité pro dýchací cesty a celkovou odolnost organismu. Špičková klimatizace dnes umí průběžně větrat a po celý rok regulovat vlhkost v interiéru (Ururu Sarara od Daikinu). Navíc mohou být splitové jednotky energeticky velmi úsporné (maximální účinnost A+++), nabízet komfortní dálkové ovládání přes WiFi nebo mobil a funkčnost i za mrazu (běžně chlazení do -10 °C, topení do -15 °C). U moderní klimatizace se nemusíte bát ani hluku (venkovní jednotka do 50 dB, noční provoz vnitřní jednotky 20 dB). Relativně nejslabším bodem je životnost přístroje: Pohybuje se od 10 do 15 let. Delší životnost a účinnější vytápění vám nabídnou tepelná čerpadla s doplňkovou funkcí klimatizace. Pracují zpravidla v systému vzduch-voda a jejich hlavním posláním bývá spolehlivé vytápění a celoroční ohřev užitkové vody.
text Vít Straňák
foto se souhlasem firem IVT, Samsung, Sinclair, Acond, Daikin
Datum vydání: 21. 6. 2022