Cestička k domovu i do zahrady
Pamatujete si na beton a velkoformátové dlaždice, které tvořily unifi kované řešení příjezdových cest ke garážím, kolem domů a na zahradách? Dnes však může být cesta k domovu opravdu tou nejmilejší.
Téměř před sto lety to vyjádřil Karel Václav Rais: „Cestička k domovu známě se vine – hezčí je, krásnější než všechny jiné…“ Souhlasíme, ale aby tomu tak skutečně bylo, chce to nápad, vkus – a bohužel i peníze.
BOHATÁ NABÍDKA
Nabídka je pestrá a konkurence velká, a tak některé firmy nabízejí zdarma konzultaci u vás doma, kde s vámi projdou dané prostory i vaše představy a možnosti, uvedou cenové příklady a seznámí vás s nejnovějšími trendy i osvědčenou klasikou. Nebo si můžete vybírat na webových stránkách specializovaných firem, kde mají fotky a videa produktů, fotografie realizací a mnoho dalšího.
PŘEMÝŠLEJTE V SOUVISLOSTECH
Vody je málo a spousta jí bez užitku odteče do kanalizace. Proto je nutné vodu zadržovat, aby se stačila vsáknout do terénu. V tomto duchu byste měli přemýšlet i při plánování příjezdu ke garáži a všech zpevněných ploch kolem domu i na zahradě. Všude se bez betonu neobejdete, ale na výběr je řada ekologičtějších materiálů.
VÝBĚR PODLE ÚČELU
Je to logické: Materiál volte podle účelu, k němuž bude zpevněná plocha sloužit. Proto je nutno si předem promyslet, které cesty budou nejčastěji využívány a které stačí jen naznačit. Na ty nejfrekventovanější zvolte pevný materiál, který odolá mechanickému zatížení a povětrnostním vlivům. Naopak méně využívanou cestičku stačí vyznačit například kameny-šlapáky položenými v trávě.
PŘIROZENÝ SOULAD
Důležitá je pevnost, vzhled a dostupnost materiálu, ale také přirozený soulad s nejbližším okolím, tedy oplocením, samotným domem i zahradou. Například leštěný mramor je sice na pohled nádherný, ale ne vždy zapadne přirozeně do české kotliny. Tím však nechceme omezovat vaši fantazii.
PŘÍJEZDOVÁ CESTA
Nejvíce namáhanými místy jsou příjezdové cesty a venkovní automobilová stání. Proto mají klíčový význam jak pevnost podloží a důkladně zhutněný podklad, tak i správný výběr materiálu. V tomto případě se nabízejí betonová zámková nebo zatravňovací dlažba, kamenná dlažba či plastové zatravňovací tvarovky.
KOLEM DOKOLA
Chodníčky kolem domu tvoří spojnice se zahradou. Protože jsou využívány celoročně, je důležité vybrat takový materiál, který zajistí pohodlnou, ale hlavně bezpečnou chůzi a současně bude vyhovovat vašim nárokům na vzhled. I zde přichází v úvahu beton nebo kámen v podobě desek. Ale štěrk či oblázky nabízejí něco navíc – vsakování dešťové vody.
ZAHRADNÍ TERASY
Terasy obvykle přiléhají k domu, proto je důležité, aby použitý materiál byl v souladu se samotnou stavbou a současně tvořil plynulý přechod do zahrady. Aby terasa byla funkční a bezpečná, musí být pevná a rovná. Proto se hodí keramická dlažba, upravený beton či přírodní kámen, ale také terasová prkna ze dřeva, plastu nebo dřevoplastu. Varianty s plastem jsou oblíbené pro svou snadnou pokládku, dlouhou životnost a bezúdržbovost. Kvalitní dřevoplast navíc dosahuje vysoké estetické úrovně (viz snímek materiálu na str. 103). Jde o oblíbený kompozit WPC (Wood-Plastic Composite), který je ekologický a recyklovatelný.
TRÁVA JE TRÁVA…
Trávník je důležitým estetickým prvkem pozemku, proto by měl tvořit jeho co největší část. Travnatý terén může být i povrchem okolo bazénů a všude tam, kde se často šlape. A opět jsme u vody. Trávník je praktický i proto, že se do něj přirozeně vsakuje dešťová voda a netvoří se na něm bláto.
BETON
O betonu není třeba dlouze vyprávět. Je trvanlivý, není nákladný, a pokud je kvalitní, nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu. Vzhled betonu lze vylepšit např. přidáním barvy při přípravě směsi nebo zdrsněním nezatvrdlého povrchu režným koštětem. Práce s betonem musí být rychlá. Alternativou je použití betonových prken ve vzhledu dřeva (viz úvodní snímek). Beton se hodí tam, kde je půda stabilní a nemění svůj objem při zamrznutí vody a kde je vysoká hladina spodní vody. Pokládá se buď celoplošně, nebo jako dlaždice. V prodeji jsou tradiční betonové dlaždice různých tvarů i povrchů. V posledních letech se často používá tzv. litý beton se vzhledem dřeva, který je opravdu hodnověrný.
CIHLY
Chodníky vydlážděné cihlami byly v zahradách k vidění i dříve. K tomuto účelu lze úspěšně použít rovněž staré cihly, ale musí být mrazuvzdorné – například tzv. šamotky. Klasické cihly „z bouračky“ mají sice patinu, jenže vlivem počasí by se brzo rozpadly… V současné době je oblíbená cihelná dlažba z hrubé keramiky. Hodí se na dláždění cest, schodů i teras. Vyrábí se v lehčí zahradní a zátěžové verzi. Obě varianty mohou mít drsný či hladký povrch v odstínech červené barvy. Širokou škálu doplňují i různé způsoby pokládky.
DŘEVO
Nejčastěji se používá v podobě palubkových prken. Pro zvýšení odolnosti lze využít výše zmíněné dřevoplasty. Další možností jsou terasová prkna ThermoWood – dřevo tepelně upravené při teplotě kolem 200 °C, které se tím pádem stává odolnějším vůči klimatickým podmínkám. Nízké kulaté dřevěné špalky jako šlapáky představují další variantu, jak vyřešit cestu na zahradě. Dřevěný chodník vypadá zajímavě, ale… Problém může časem způsobit hniloba dřeva. Z toho důvodu se nařezané kusy kmenů nejprve ošetřují ekologickým ochranným prostředkem a následně ukládají do vrstvy písku na perforovanou polyetylenovou fólii.
KÁMEN
Jeho cena je sice vyšší, ovšem vzhled přírodního kamene je natolik zajímavý, že se mu těžko odolává. Specializované firmy nabízejí břidlici, fylit, pískovec, vápenec, porfyr či kvarcit – to vše v široké škále barev, struktur a rozměrů. Lámaný kámen se štípe na dlažbu s hrubším nebo jemným povrchem. Dlažba z přírodního kamene má ideální vodivost tepla, nechová se jako izolant. Proto představuje nejlepší volbu pro podlahové vytápění chráněné, celoročně obývané terasy.
ZÁMKOVÁ DLAŽBA
Komplexní řešení pro konečnou úpravu venkovních ploch představuje zámková dlažba z betonu. Životnost betonových prvků se počítá na desítky let, dlážděná plocha se snadno rozebírá a dá se opět použít. Zmíněné komplexní řešení zahrnuje také obrubníky, palisády, prvky opěrných zdí, plotové tvarovky a další. K výhodám zámkové dlažby patří příznivá pořizovací cena a užitné vlastnosti: pevnost, trvanlivost a odolnost materiálu proti mechanickému poškození i proti mrazu. Jednotlivé prvky se ukládají volně do písku. Při pokládce je nutný pevný podklad a obrubník.
NEPRAVIDELNÁ DLAŽBA
Co to je? Nepravidelně tvarovanou dlažbu mohou tvořit např. úlomky betonových dlaždic nebo kusy přírodního kamene. Pro správné položení této dlažby je nutný přesný výběr jednotlivých kusů podle velikosti. Na hotový základ se ukládají větší kameny tak, aby tvořily okraj cesty. Ve vzniklé ploše se umístí nepravidelně velké kameny a mezery mezi nimi se vyplní menšími kameny. Každý kámen je třeba uložit pevně do písku ve stejné povrchové úrovni se sousedními kameny. Mezírky se vyplní tuhou maltou. Špatně položená nepravidelná dlažba brzy prorůstá plevelem a časem se může zbortit.
KERAMICKÁ DLAŽBA
Keramické dlažby vypadají dobře na balkonech, chodnících, terasách i kolem bazénů. Glazovaná dlažba nabízí bohaté ztvárnění díky pestřejším vzorům keramiky. Vzhledem k tomu, že venkovní dlažba je vystavena rozmarům počasí, musí být odolná proti skluzu Kvůli změnám počasí je nutné keramickou dlažbu pokládat do speciálních lepicích tmelů. Přednostmi keramiky jsou nejen estetické vlastnosti, ale také odolnost, dlouhá životnost a snadná údržba. Konečný výsledek závisí do značné míry na kvalitě odvedené práce.
GUMOVÁ DLAŽBA
Je vhodná na balkony, terasy, jako pokládka kolem bazénů či na dětská sportoviště, ale také jako zahradní dlažba. Může být pochozí vrstvou v různých přístřešcích či altáncích. Gumová dlažba se rychle a snadno montuje. Zpříjemní chůzi, snižuje riziko úrazu při pádu, je odolná, pružná a skvěle tlumí nárazy i hluk. Neklouže. Životnost dlaždic se odvíjí podle jejich používání, ale počítejte 10–15 let. Dlažba se pokládá zpravidla na čistý betonový podklad, na který se dlaždice lepí polyuretanovým lepidlem. Další variantou je zhutněný štěrk a dřevěná terasová prkna. Nosnost podložek je 3 tuny na 1 m2. Úpravu jednotlivých gumových dlaždic lze provést snadno pomocí zalamovacího nožíku nebo přímočarou pilkou.
KTERÁ DLAŽBA NA TERASU NEKLOUŽE?
- U dlaždic existuje pět kategorií protiskluznosti, které se označují R9 až R13.
- Nejvyšší protiskluznou úpravu mají dlaždice R13, ale i dlažba R9 už představuje speciální protiskluznou úpravu.
- Pro vchody a venkovní schody užívané veřejností vyžadují české a evropské normy protiskluznost alespoň R11.
ZPEVNĚNÍ SVAHU
- Pokud máte zahradu ve svahu, je dobré ji zpevnit.
- Mírný svah se sklonem do 20° stačí zpevnit geotextilií nebo osetím trávou.
- Svah do 30° je lepší proložit zapuštěnými kameny. Pokud tyto kameny osázíte vhodnými rostlinami, budou časem propojeny i kořeny rostlin.
- Prudký svah zpevníte jeho rozčleněním pomocí opěrných zídek do teras – k jejich výstavbě lze použít kámen, cihly, beton či dřevo (tvarovky, palisády).
TEXT: LUBOŠ CHOTT
FOTO: ARCHIV FIREM
Datum vydání: 17. 6. 2020